Diyetteyken Ne Yemeliyiz Ki Zayıflayayım?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere diyette iken neler yemeliyiz başlıklım konumu sunacağım.Ancak bu konuyu ne yemeliyiz yerine nelerden kaçınmalıyız olarak değiştirerek sizlere çok daha fazla yardımcı olmaya çalışacağım.Diyetteyken uzak durmanız gereken yiyecekler vardır. Çünkü yediğiniz gıdalar kilonuz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle işlenmiş ve rafine edilmiş ürünler, kilo almanızı sağlayabilir.

1. Patates Cipsleri ve Patates Kızartması
Bütün patatesler sağlıklıdır, ancak kızartması ve cipsi oldukça yağlı olduğundan kilo almaya etki eder. Kalorileri çok yüksektir ve bir anda çok fazla yiyebilmenizi sağlar. Bu nedenle patatesi haşlanmış ya da az yağ ile sotelenmiş şekilde tüketmelisiniz.

2. Şekerli İçecekleri
Şekerle ilişkilendirilmiş içecekler dünyadaki en sağlıksız gıdalardan biridir. Kilo artışı ile doğrudan alakalıdır. Yoğun bir şekilde tüketildiğinden oldukça zararlıdır. Kilo verme konusunda kararlıysanız, şekerli içeceklerden tamamen vazgeçmelisiniz.

3. Beyaz Ekmek
Diyetteyken mutlaka ekmek yediğiniz öğünler olacaktır. Fakat bu öğünlerde beyaz ekmek yerine lif oranı yüksek tahıllı ekmekler tercih etmelisiniz. Beyaz ekmek kan şekerinizi yükseltebilir ve fazla yemenize sebep olabilir.

5. Hazır Meyve Suları
Supermarketlerden aldığınız meyve sularının çoğunun gerçek meyve ile alakası yoktur. Sağlıklı bir meyve suyu tüketmek istiyorsanız mutlaka gerçek sıkılmış meyvelerin suyunu içmelisiniz. Kutu meyve suları çok fazla işlenir ve şekerle yüklenir.

6. Hamur işleri, Çerezler ve Pastalar
Hamur işleriyle kurabiye ve kekler, eklenen şeker ve rafine edilmiş un gibi sağlıksız maddelerle doludur. Bu yüksek kalorili ama düşük besleyici gıdaları yedikten sonra muhtemelen çok hızlı acıkırsınız. Tatlı birşey yemek isterseniz bir parça bitter çikolata yiyebilirsiniz.

7. Alkol Çeşitleri (Özellikle Bira)
Alkol, karbonhidratlardan ve proteinlerden daha fazla kalori içerir. Özellikle diyet sürecindeyken alkollü içeceklerden uzak durmalısınız. Özellikle bira doğrudan kilo aldırır. Eğer alkol almak isterseniz az miktarda şarap tercih edebilirsiniz.


8. Dondurma
Dondurma inanılmaz lezzetli ancak çok sağlıksız bir gıdadır. Kalorisi yüksektir ve tamamen şekerle yapılmıştır. Tatlı yeme isteğiniz arttığında sadece küçük bir porsiyon yemenizde sakınca yoktur ancak aşırıya kaçmanız halinde kilo verme süreciniz duraksayacaktır. Tüm bunların yerine yoğurtlu dondurma tariflerini deneyerek kendiniz evde dondurma yapabilirsiniz.

9. Yüksek Kalorili Kahve İçecekleri
Kahve yağ yakan bir içecektir. Fakat krema kullandığınız, şeker ya da ek maddeler kahvede bulunduğu anda kilo aldırıcı özelliği artar. Kahve içmeyi seviyorsanız, kilo vermeye çalışırken sade kahve içmek en iyisidir.

Kilo kaybınızı durduracak gıdalar işlenmiş ve önemsiz yiyeceklerdir. Bu gıdalar tipik olarak eklenmiş şeker, rafine edilmiş katı yağlar içerir. Bir gıdanın sağlıklı veya sağlıksız olduğundan emin değilseniz, etiketini okumalısınız. Birçok gıdanın etiketinde içerisinde bulunan maddelerin oranı yer alır. Ayrıca, porsiyon boyutlarını da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar