Aç Açına Oruçluyken Nasıl Zayıflanır?

Ramazan’da kilo vermek, vücut uzun zaman susuz kaldığı için çok zordur. Fakat ufak ipuçlarıyla sizde oruçluyken kilo verebilirsiniz.Ramazan’da kilo vermek, fazla kiloları olan kişiler için çok zordur. Fakat sizlerde yazımızda belirteceklerimize dikkat ederek Ramazan’ı fırsata çevirerek oruçlu iken zayıflayabilirsiniz. Ramazan ayının yavaş yavaş geldiği bugünlerde yapacağınız ibadetlerin hepsinin, şimdiden kabul olması dileğiyle.  Ramazan’da kilo vermek için dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir:

Sahuru Atlamayın!
Sahur, Ramazan ayı içerisinde çok önemlidir. Sahur yapmadan kesinlikle oruç tutmamaya çalışın. Dini olarak da Ramazan’da oruç tutmak için sahur yapmak zorundasınız diyebiliriz. Ramazan boyunca kilo vermek için 3 öğün yemeniz gerekiyor. Bu öğünlerden biriside sahurdur.Nasıl Kilo Verebilirim?
Ramazan’da kilo vermenin sırlarından birisi iftardan sonra hareketlenmekte yatar. İftarı yaptığınız sırada çorba içtikten sonra eğer akşam namazı kılıyorsanız namazınızı kılın. Eğer kılmıyorsanız kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bunun için dışarı çıkmanıza gerek yok yürüyüşünüzü evin içinde de yapabilirsiniz. Akşam namazı kıldıktan sonra veya yürüyüş yaptıktan sonra hafif bir yemek yemelisiniz yanında salata tercih edebilirsiniz.

Meyve ve kuruyemiş yemek istiyorsanız bunu iftardan sonra kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra tercih etmelisiniz. Çünkü uzun süre yemek yemedikten sonra bir anda yemek yediğiniz için mide ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden midenizin dinlenmesini beklemenizi tavsiye ediyoruz.
Diyetiniz boyunca uzak durduğunuz kızartma ve hamur işlerinden Ramazan’da da uzak durmaya dikkat etmelisiniz. Sahur yaptığınız sırada kan şekerinizi hızla yükseltip düşürecek gıdalar yememeye özen göstermelisiniz. Son olarak gün boyu hareketsiz kalarak uyumaktan sakınmalısınız.Sahurda Ne Yiyebilirim?
Ramazan boyunca sahurda tercih edeceğiniz birkaç tane seçeneğiniz var. Sahurda şunları yiyebilirsiniz:

1-5 – 6 tane zeytin, 100 – 150 gram yağsız peynir, 4 dilim esmer ekmek ve bol salata
2-1 tane haşlanmış yumurta, 5 – 6 tane zeytin, 50 gram yağsız beyaz peynir, 4 dilim esmer ekmek ve bol salata

3-1 porsiyon kırmızı veya beyaz et, 7 – 8 kaşık makarna, 1 bardak komposto
4-4 dilim esmer ekmek, 3 tane yumurtayla hazırladığınız menemen, çay veya kahve.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar