4 Ayda Zorlasak Kaç Kilo Verilir?

Böyle 4 ayda kaç kilo verebilirim gibi sorular sorarak kendimizi motive etmeyi severiz. İlk 1 ayda 8 kilo versem, 2.ayda 8 kilo daha versem 3.ayda da 5 kilo, 4.ayda 4 kilo derken bir bakmışsınız 4 ayda 25 kilo gitmiş. Evet, şaka değil böyle hesaplarımıza uyan bir bünyemiz olsaydı 4 ayda 2 kilo gitmişti. Ama 4 ayda giden 25 kilo eğer koruyamazsak 2 ayda 25 kilo olarak tekrar bünyemizde yerini alır. 
Ama sizde benim gibi artık sürekli aç kalarak ama spor yapmayarak kilo vermeye çalıştıysanız 2 haftada pes etmişsinizdir çünkü kendimden biliyorum. Vücuduma uygulamadığım şok diyeti kalmamıştır. Aç kalarak sadece baş ağrısı, açlığın vermiş olduğu gerginlik ve bu kadar düzensizliğe dayanamayıp eskisinden daha çok yemeyi başardım.4 ayda şu kadar kilo veririm hesaplamalarım almama da neden oldu. Bir şeylerin yanlış gittiğini spor yaparken anladım. Biraz yürüyüş yapıyorum hemen bir baş dönmesi, mide bulantısı ve ardından baygınlık halleri. Bu halleri sizde yaşıyorsanız kesinlikle açlıktan.Açken spor yapılmaz. Sonra mübarek Ramazan ayı geldi, hazır oruçluyken de hızlı bir şekilde kilo veririm zaten bütün gün açım dedim yine veremedim. Şok diyetleri yap, aç aç spor yap, baygınlık geçir, orucu iyi değerlendir sonuç yine aynı yine aynı. Bu sefer kesinlikle bir yerlerde yanlış yapıyorum dedim çünkü bu kadar uğraşmaya benim ayda en az 5 kilo vermiş olmam gerekiyordu. Olmadı, veremedim, yapamayacağım ve ömrüm boyunca kilolarımla yaşamaya mahkûmum dedim. 

Sonra ne oldu bilmiyorum diyetisyen araştırmaya başladım. Gerçi diyetisyene para yatırıp da çok gitmediğimde olmuştu bu da onlardan biri mi acaba diye kendimi sorguladım durdum. Randevu günüm gelince kendimi doktorun yanında buldum fakat o kadar umutsuz vaka gibi anlattım ki kendimi ‘Başaracaksın’ diyemedi. Çünkü ben çok kilo vermeye niyet edip kısa sürede pes edenlerdendim. Yapamayacağıma kendimi inandırmışım ama aynı zamanda bu kiloyu vermek de istiyorum. Öncelikle kararlı bir şekilde gittim. Bütün olumsuz düşüncelere kulağımı kapattım. Nasıl ki dışarıdan soğuk hava gelince pencereyi kapatıyorsak kendi kendimize yaptığımız bu düşüncelere de aynısını yaptım. Sonra istiyorsan yapacaksın dedim fakat bunları söylerken stres yaptığımı fark etmiş doktor. Bu dönemde stres yapma dedi ama vereceğime inandığım için heyecanımı dindiremedim. Kararlı olduktan sonra diyet listesine uydum. 

4 Ayda Kaç Kilo Verdim?
Sabah kahvaltılarımı hiç kaçırmadan yaptım. Peynir, süt, bol yeşillik, sumak,10 adet çiğ badem gibi hem gözümü hem midemi doyurdum. Ara öğünlerimi kaçırmadım. Sabah kahvaltımı yaptıktan sonra spora gittim. En az yarım saat yürüdükten sonra cardio ve yağ yakıcı egzersizleri yaptım ve bunu her gün pes etmeden yaptım. Öğle yemeğinde kimi zaman baklagil kimi zaman sebze yemeği kimi zaman da tavuk köfte ve bol salata yanında yoğurt gibi yiyebildiğimiz yemekleri verdi ve buna da saati saatine dikkat ettim ama çok düzenli spor yaptım.
10 gün sonra muayeneye gittiğimde spor ve diyetle 3 kilo verdiğimi gördüm hem de yiyerek. Ben o zamanlarda hem aç kalmış hem de 1 kilo bile verememişken 10 günde 3 kilo vermek beni havalara uçurdu. Hedefimde 3 ayda 20 kilo vermek var ve diyet spor ile de yapacağıma inanıyorum. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar