Akşamları Kaşık Kaşık Yoğurt Yersem Zayıflar Mıyım?

Aşırı kilo şikâyeti olanlar ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenler arasında son derece yaygın olarak uygulanan akşam yoğurt yemek zayıflatır mı sorusu maalesef yanlış bilinen bir uygulamadır. Gece yatmadan önce yenen yoğurt veya herhangi başka bir besin zayıflamaya yardımcı olmadığı gibi sindirim sisteminin çalışmaya devam etmesine neden olacağı için gece rahat bir uyku uyumayı da engeller. Tüm diyet programlarında en geç akşam sekizde besin tüketiminin kesilmesi tavsiye edilmekte olup sadece su içilmesi önerilmektedir. 

Akşam Yoğurt Yemek Kilo Verdirir Mi?

Zayıflamak için yoğurt yemek akşam yatmadan önce değil de, gün içinde uygulanan diyetin bir parçası olmalıdır elbet. Çünkü yoğurt içerdiği antioksidanlar sayesinde metabolizmayı hızlandırmasının yanı sıra vücutta hızlı yağ yakışı da sağlamaktadır. Vücuttaki toksin ve ödemin atılmasını sağlayan yoğurt aynı zamanda toktuk hissi verdiği için kilo verme sürecinde olan ve diyet yapan kişilerin gün içinde gereksiz ve fazla besin tüketmesinin de önüne geçecektir. Özellikle ev yapımı yoğurdun içinde yer alan kalsiyum, potasyum, sodyum, demirin yanı sıra manganez, omega-4, fosfor, riboflavin, iyot ve çinko gibi insan sağlığı için hayati önemi olan minerallerdir. Yoğurdun Zayıflamada Ki Faydaları

Yoğurt içerdiği C vitamini, B12 vitamini ve B5 vitaminleri ile protein sayesinde yaşam boyu düzenli olarak tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır. Çok uzun yıllardır her toplumda yediden yetmişe herkes tarafından sevilerek tüketilen sofralardan eksik edilmeyen yoğurt, içerdiği kalsiyum sayesinde kas ve kemik yapısını güçlendirip, barındırdığı protein, vitamin ve mineraller ile gün içinde insan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi de sağlar. Yoğurdun içerisinde bulunan bol miktardaki aminoasitler fazla yağları yakar, vücuttaki ödem ve toksinlerin dışarı daha kolay atılmasına yardımcı olur. Bağırsaklarda enfeksiyona sebep olan zararlı bakterileri yok ederek daha güçlü bir sindirim sistemine sahip olmayı sağlayan yoğurt aynı zamanda cildi ve kafa derisini besler. Daha sağlıklı saçlara sahip olmayı sağlayan yoğurdun diş sağlığı üzerinde de son derece önemli etkileri vardır. Özellikle diş minelerini güçlendiren yoğurt ayrıca, kış aylarında vücudu soğuk algınlığına karşı da korur. Vücuttaki kırmızı kan hücrelerini artmasına yardımcı olan yoğurt, vücuttaki en önemli sistemlerden birisi olan sinir sisteminin de daha etkin çalışmasına da yardımcı olur. Bu kadar fazla yararı bir arada barındıran bir besin doğru ve düzenli bir şekilde tüketildiğinde mutlaka kilo vermeye yani zayıflamaya da olumlu etkilerde bulunacaktır. Bu arada "Yoğurt Yiyerek Kilo Verme" Yazımı okumanızı ısrarla tavsiye ediyorum.
Her zaman söylediğimiz gibi kalıcı ve hızlı kilo vermenin en önemli şartı olan kişiye uygun doğru diyet, düzenli egzersiz ve bol su tüketimi kilo verme sürecini hem sağlıklı hem hızlı hem de kalıcı hale getirmektedir. Uygulanan diyetlerin içinde yeterli miktarda ve doğru zamanlarda yoğurt tüketilmesi hem kilo verme sürecinde olumlu etkiler yaratacak hem de kişinin genel sağlığı üzerinde çok önemli ve olumlu gelişmeler sağlayacaktır.Bu yazımı okuyanlar "Yoğurt Kürü Kaç Gün Yapılmalı" konumu da okudular:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar