Düzenli Olarak Her Akşam Yürüyüş Yapsam Zayıflatır Mı?

Merhaba arkadaşlar bugün hep birlikte birçoğumuzun kafasını kurcalayan akşam yürüyüşü zayıflatır mı sorusunu ele alacağım; konu hakkında fikirlerimi beyan edeceğim. Konuya girmeden önce birkaç altın kurallarımız vardır. Bunlardan bir tanesi öncelikle ilk hedefiniz sağlık olmalıdır bunun için çalışmalı bunun için yaşanmalıdır. Yani hedefleriniz güzellik, estetik, daha fit görünmek ya da kızların en çok kurdukları hayallerden bir tanesi sıfır beden takıntısı olmamalıdır. Kişisel ideal kilo hedeflenmeli bu yolda ilerlemeler yapılmalıdır. Ve bu yolda sporun önemi çok büyüktür.

Hangi Saatlerde Yürüyüş Yapmak Daha Çok Kilo Verdirir?

Faydalarını anlatmakla bitiremeyiz. Yeri, saati çok önemlidir. Haftada kaç gün yürüyüşe çıkmalıyım? Tabi ki günlük aksatmadan düzenli yapmamız gerekir. Hangi yürüyüş daha faydalıdır? Sabah mı yoksa akşam mı? Akşam yürüyüşü bana göre yediklerini hazmetmek için spor adı altında amaç vakit geçsin maksatlı bir tür oyalanmadır. Eğer amaçlarımız arasında zayıflamak varsa bu sabah olmalıdır. Çünkü sabah dinç bir şekilde uyanıyoruz ve beynimizi meşgul eden herhangi bir olay yoktur ya da stresin en az olduğu vakittir. Metabolizmanın en hızlı çalıştığı vakittir sabah 06.00 ile 07.00 eğer daha erken kalkma şansınız varsa bu 05.30 ile 07.00 bile idealdir. Sabah yapılan egzersiz sporlar yağ yakmada üzerine yoktur diyebiliriz Erken kalkmak sadece zayıflatıyor mu? Tabi ki hayır güne daha mutlu başlatır daha pozitif girmemize yardımcı olur. Yaşadığımız iş hayatının gerektirdiği yoğunluk nedeni ile akşama doğru insanın enerji bitiyor ve metabolizma yavaşlar vücut belli bir süre sonra kendini uyku moda hazırlar haliyle yapılan yürüyüşün hem zamanı kısıtlı olur hem de vücudun yağ yakma oranı azalır. Hiç verilmez demiyorum ama süresi uzar bu olayın kat edeceğiniz mesafe uzar. Ama günümüz koşullarında bulunduğumuz şehirlerden dolayı ya da alınan bazı sorumluluklardan dolayı eğer sabah yürüyüşümüz imkânı olamayabiliyor maalesef. O zaman yapılacak tek şey uygun zaman dilimini seçmek. Hiç yapmamaktan iyidir yine de. Yemekten Önce Mi Sonra Mı Yürüyüş Yapmalı?

Eğer akşam yürüyüş yapacak isek yemekten önce yürüyüş yapmak için ideal zamandır. Yemekten önceki kasıt ettiğim karnının zil çalacak kadar açlık oranı değil sanki yemekten 3-4 saat sonrası gibi düşünelim olayı. Ve yürüyüşe çıkmadan öncede yağ yakıcı birtakım şeyler yaparsak faydalı olacağını düşünüyorum mesela bunlardan ılık limonlu su içmek gibi ya da yeşil çay gibi birde biberiye çayı gibi belli bir tempoda kendimizi bozmadan yürüdüğümüz takdirde yine bununda faydası illaki olacaktır. Ayrıca "Günde 8 km yürüyerek kilo verme deneyimi" yazımı okumanızı tavsiye ederim.
Dediğim gibi hiç yapmamaktan kat kat ve kat iyidir. Yaptığımızın yürüyüşün kaç saat olduğu önemlidir akşam diyelim ki saat 20. 00 başladık yürüyüşe 21.45 kadar yürüyelim ki faydasını görelim yalnız bunu yaparken yeni başlayanlar için değil tabi ki de yoksa bacaklar iki günde hamlar ilk gün 25 dakika ikinci günde aynı dakika ama üçüncü gün tempoyu ve saati biraz artıralım 35 dakikaya çıkaralım. Bu tempoya bir hafta uyduktan sonra giderek artıralım. Düzenli planlı programlı olduktan sonra verilmeyecek kilo yoktur.  Azimli, sabırlı, istekli olmalıyız.Bu konumu okuyanlar "Koşu Bandı İle Ne Kadar Kilo Verebiliriz" yazımı da okudular:)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar