En Leziz Glutensiz Ekmek Nerede Satılır?

Kilo vermek isteyen kişilerin en merak ettiği konulardan biri olan glutenin ne olduğudur. Ve bunun yanı sıra glutensiz ekmeklerin nerede satıldığıdır. Gluten ilk olarak buğday olmak üzere çavdar,arpa ve buğday gibi temel tahıl grubunun içerisinde yer alan bir protein grubunu oluşturur.  Söyle ki gluten ekmek yapımında ekmeğin ağır kıvamını ve mayalanmasını sağlayan bir maddedir. Glüten olmasa ekmeğin mayalanması ve kabarması mümkün değildir. 

Ekmekte Gluten Ne İşe Yarar?

Glutenin elastik bir yapısı vardır. Proteinler birbirine bağlanarak elastik bir yapı oluşturur. Örümcek ipeğinin oluşturduğu ip buna örnek gösterilebilir. Su ile karıştırılan ve hamur haline gelen glüten proteinler de aynı özelliğe sahip olur. Gluteni en fazla kullanıldığı yerlerden biri de fırındır. Çünkü fırıncılar gluteni, ekmek yapımında bir nevi iskele olarak kullanmaktalar. Maya ekmek ununa eklenir. Burada şeker vasıtası ile tüketilir. Hamur, gaz baloncuklarını yakalayarak kabarır, esnek yapışkan desteği sayesi ile hava ağını yaratır. Gluten proteinleri ısıtıldığında tutulur, esneklik yumuşaklığa ve gevrekliğe dönüşür. O çok sevdiğiniz güzelim hamur işlerimizi glutene borçluyuz. Herhangi bir buğday ekmeğini dilimlerseniz içindeki kabarcıkları ve gluten desteğini tespit edebilirsiniz. Fırıncılar gluteni ekmek için bir nevi iskele gibi kullanır çünkü gluten ekmeğe yumuşaklık ve kolay çiğneyebilme imkânı verir. Herhangi bir buğday ekmeği dilimlenerek kabarcıklar ve gluten desteği görülebilir. 


Glutensiz Ekmek Ne İşe Yarar?

Glutensiz gıdalar, çölyak hastalığı olan kişilerin beslenmesinde kullanılmak üzere üretilir. Gluten içeriği 20 mg ile sınırlandırılan gıdalardır. Çölyak hastaları; normal ekmek, makarna, pasta, börek, bisküvi benzeri çok sayıda gıdayı tüketmezler. Mısır unu, pirinç unu, soya unu, patates unu gibi gıdalar ise gluten içermediği için tüketebilirler. Bir diğer önemli konulardan biride Glutensiz ekmeğin nerede satıldığıdır. 


Glutensiz Ekmek Nereden Bulabilirim?

Glutensiz ekmek sanıldığının aksine bulunması zor değildir. Aksine çok kolaydır. Bakkal market gibi ulaşımı kolaydır. Her yerde her şekilde ulaşımı mümkün olan glutensiz ürünler artık birçok internet alışverişi sitelerinden rahatça ulaşabilirsiniz. Bu alanda İstanbul Halk Ekmeği gibi devlet ve belediye de bulunan gıda firmalarında da glütensiz ürünler vardır.  Glütensiz ürünler tadı diğer gıda ürünlerinden farklı olmayıp bunun yanı sıra hastalığa sahip olmak kişilerin gönül rahatlığı ile beslenmesi için kolayca ulaşılabilir hale gelmiştir. 
Fiyat anlamında da diğer ekmekler gibi Glütensiz ürünler de uygun fiyatlarla satılmaktadır. Glütensiz ürün stoğu sanıldığı gibi düşük olmamakla birlikte, aksine her alanda glütensiz ürün üretimi oldukça fazladır. Şöyle ki Glütensiz ekmek, kraker, makarna, un, bisküvi, buğday, tarhana, buğday ve şeker hamuruna kadar aklınıza gelebilecek her alanda kullanımı ve üretiminde kullanılır.  Uygun fiyatları ve sağlık açısından hastalık faktörü bulunduran insanlar için sağlıklı beslenebilmek adına; bakkal, market, internet alışveriş siteleri ve büyük alışveriş merkezlerinde de kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Sağlıklı ve musmutlu günlerde gönül rahatlığı ile tüketmenizi dilerim.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar