Hiç Yemek Yemeden Zayıflanır Mı? Yok Artık Daha Neler :)

Fazla kilolar hayatımızı birçok yerde kısıtladığı gibi birçok sağlık problemini de beraberinde getiriyor. Sağlığımızı tehdit eden bu problemden kurtulalım derken zayıflamak adına başka başka problemlere kapı açabiliyoruz. Kilo vermek uğruna birçok yolu deneyen insanların bir kısmı yemek yemeyi tamamen bırakarak zayıflamayı deniyorlar. 

Hiç Yemek Yemeden Kilo Verilir Mi?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek bir hayli zor olmakla beraber yemek yemeyi fazla azaltır veya birden bire yemeği bırakırsanız vücut anormal bir durumla karşılaştığını düşünür ve hemen kendisini korumaya alır, yağ depolamasını arttırarak var olan besinleri kısıtlı kullanır. Bu yüzden hiç bir şey yemeden aç kalmak ile hızlıca zayıflamak mümkün değil bütün bunlarla birlikte hem ruhsal hem fiziksel birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Yemek yemeyi kestiğimiz zaman glikoz dibe iniyor, azalan glikoz ile 6 ile 72 saat arasında aç kaldığımız vakit beyin bir müddet var olan besini korumaya alsa da sonrasında çaresiz kalıyor ve vücuttaki yağları yakmaya başlıyor bu durum kilo vermek için iyi gibi gözükse de beyin için aynı şeyi söyleyemiyoruz.Oluşan yağ asitleri ile metodolojik ihtiyacını karşılayamayan beyin yağ asitlerinin parçalanması emrini veriyor. Yağ asitleri parçalandığı zaman beyin emir verir ve ilk olarak nefes kokmaya başlar. Açlıktan nefesi kokmak deyimi bu sebepledir. 25 yaşındaki bir kızın başına gelen olaylardan örnek verecek olursam. 24 gün yemek yemeyen kız 24 günün sonunda ağlama ve bayılma nöbetlerine girmeye başlıyor. Önce sadece yoğurt yiyen genç kız onu da fazla geldiğini düşünerek zamanla onu da bırakmış. Sonrasındaysa yeme bozukluğu (anoreksiya) hastalığına yakalanmıştır. Haftada 2 defa bayılan kızın ailesi doktora götürdüğünde doktor intihar eğilimi riskiyle ağır depresyon ilaçları veriyor. Aç kalmak ruh sağlına da büyük zarar veriyor. Bu örnek yaşanmış bir gerçek görüyoruz ki hiç yemek yemeden zayıflamaya çalışmak sadece vücut sağlığına değil ruhsal sağlığa da büyük zarar verir. Yeme bozukluğu diğer ismiyle anoreksiya hastaları ileri derecede kilo kaybı yaşar. Yeme bozukluğu hastalığında insanlar yemek yemeyi reddeder, iştah kaybı yaşar ve ileriki süreçlerde ve ölüme kadar götüren bir serüvenin içerisinde kendilerini bulurlar. Hiç yemek yememenin, hiç yağ tüketmemenin de yanlış olduğunu bu örnekle görüyoruz. 
Yemek yemeden zayıflamak kilo vermek için çözüm olmadığı gibi sonucu ölüme varan yollara sokabiliyor. Zayıflamak uğruna hiç yemek yememekte doğru bir yöntem değil. Yemekten kesilmek konsantre bozukluğu, halsiz ve yorgun hissetme, bünye zayıflığı, ruhsal bozukluklar ve fiziki olarak bozukluk meydana getiriyor. Tabi bütün bunlar sizi korkutmasın uzun süre yemek yememek sonucu bunlar olabiliyor fakat sağlıklı kilo vermek için yemekten elbette belli bir ölçeklerde kısmamız gerekmekte. Yağlı, bol kalorili yiyeceklerden ziyade sebze ağırlıklı sağlıklı bir besin listesi oluşturulup az yemekle veya bir diyetisyen yardımıyla sağlıklı kilo vermek mümkün. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar