Yeni Modamız Vegan Beslenme Nedir?

Sıklıkla vejeteryanlıkla karıştırılan vejetaryenlik tanım olarak daha çok yeni ama bazı noktalarda ama farklı bir noktadadır. Yani veganlık hiçbir şekilde hayvansal ürünleri yemeyen kişilere (Vegan) vejetaryenin diğer ismine denir. Vegan beslenmesine göre en önemli şey sudur. Günde 8 10 bardak su tüketmek gerekiyor. Mutlaka tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde vücuda gerekli insülin ihtiyacı azalır. Ve böylelikle vücut işlevini tam olarak gerçekleştirmeyebilir. Vegan olmanın getirileri de vardır. Neden mi şöyle söyleyelim. Birinci nedeni sindirim sistemimizin daha iyi çalışmasına neden olur. Ve bir diğeri de Yenilen meyve ve sebzeden dolayı kalp damarın düzenli çalışmasını sağlar. Ve cildin daha kaliteli olmasını sağlar.

Vegan Beslenme Ne Demek?

 Et, süt, balık, yumurta, hindi, midye, ayran, kefir gibi hayvansal yiyecekleri kesinlikle tüketmezler. Veganlar balı arılar yaptığı için tüketmezler jelatinde bir hayvansal kaynaklı üretildiği için jelatin tüketmezler. İçeriğinde süt var diye çikolata bile tüketmeyebilirler. Yün, ipek, deri gibi ürünleri kullanmadıkları gibi hayvansal yağlardan elde edilen sabunları da kullanmazlar. Diğer vejetaryen diyetlere göre daha kısıtlı bir beslenmeleri olduğundan dolayı b12 vitamini eksikliği çekebilirler. Ve kalsiyum eksikliğinde çekebilirler ve bu yüzden kesinlikle b12 ve kalsiyum takviyesi mutlaka almalıdırlar.  Kemik erimesi ve kalp hastalığına yakalanmamaları için bu takviyeyi mutlaka yapmak zorundalar.  Demir eksikliği yaşamamaları için ise yemeklerden önce ve bir saat sonra mutlaka çay ve kahve tüketmelidirler. Veganlar çia tohumu ve yosunlardan el de edilen vitamin ve mineralleri kullanırlar. Yalnızca meyveler salatalık, kabak, biber ve domates gibi sebzeler yerler. Sebzeleri hiçbir şekilde pişirmezler pişince besin değerinin kaybolacağına inanırlar. Yediklerinin tekrar toprağa dönmesi ile büyüme döngüsünün devamını sağladığına inanırlar. 
Balık yemeyen veganın diyetin de omega 3 yağ alımını desteklemek için günde 2 porsiyon keten tohumu veya yağı, ceviz, semizotu gibi omega 3 kaynaklı besinler vardır. Kuru baklagiller ve yağlı tohumlar veganlar için çok iyi vitamin kaynağıdır. Ve kolesterol içermez ayrıca karbonhidratlar yönünden iyi birer kaynak olan kuru baklagiller ile tahıl kaynaklarının birlikte tüketilmesi vücudun protein açısından daha iyi faydalanmasını sağlar. Ve meyveler vitamin olarak çok zengin olduğu için tüm meyve ve sebzenin mutlaka tüketilmesi gerekiyor. 


Peki, Hamile Veganlar Ne Yapmalı? 

B12 folik asit alımına özen göstermeli, yeterince protein almalı, demir alımını planlamalı, güneş ışığından yararlanmalı, sürekli spor yapmalı ve tabiki de en önemlisi moral vegan hamilelerde gayet sağlıklı çocuklar doğurabilirler.  Peki, çocuklarda vegan beslenebilir mi? Bilinçli ve bilgili anne babalar olduğu sürece beslenebilirler.  Anne ve babalar dikkatle ve özenle beslenmelerini sağlar ve planlar ise çocuklarda ve bebekler de de vegan beslenme yapılabilir.  Meyve sebze kurubaklagil vitamin ve minareler hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar