Vejeteryan Ve Vegan Arasındaki İnanılmaz Fark Ne?

Günümüzde sıkça karıştırılan iki kavram olan vejeteryan ve vegan arasındaki farklar ile  karşınızdayım. Aslında temel de oldukça benzer konular fakat ufak da olsa farklılıkları var. Vejetaryenler; et, balık ve kümes hayvanları yemezler fakat peynir, yumurta, yoğurt veya süt gibi süt ürünlerini tüketirler. Vejetaryenlerin de çeşitleri vardır. Kendi sağlığı için et yemeyen insanlar da vardır. Vejeteryan olmak için bir çok neden vardır, bu durumu sosyal farkındalıktan dolayı mı yoksa başka sebeplerden dolayı mı olduğunu anlamak zordur. 

Vejeteryan Çeşitleri Nelerdir?

Vejetaryen çeşitlerini inceleyelim; bazıları sadece kendi sağlığını düşünerek et yemezler. Lakto vejetaryenler ise et yemezler fakat süt ürünleri tüketirler. Yumurta tüketmezler çünkü potansiyel bir yaşama son vermek olarak görürler. Ovo vejetaryenler ise süt ürünleri tüketmezler ama yumurta yerler. Lakto ovo vejetaryenler ise yumurta ve süt ürünlerinin ikisini de tüketirler. Et yememek, bir tercih olabildiği kadar bir sağlık sorunu nedeniyle de olabilir. Bu durumda bir yaşam biçimini desteklemek, bunu tamamen bir yaşam şekli olarak belirleyip bundan sonraki tüm yeme-içme ve hayat tarzını değiştirmek de olabilir. İster sağlık kaynaklı başlasın, ister belli bir düşünce ve yaşayış şeklini seçmekle ilgili olsun, et yememek ve hayvansal ürün tüketmemek vejeteryanlık olarak tanımlanır. 


Veganlık Nedir?

Veganlık ise daha çok bir yaşayış şeklidir. Et yememenin dışında da bir çok sorumluluğu ve getirisi vardır ve hayvansal ürünlerin hepsine karşıdırlar. Bu hayvansal ürünlere bir çok şeyler de dahildir; deri ayakkabılar, çantalar, kıyafetler, kürkler, hayvanlar üzerinde test edilmiş makyaj malzemeleri gibi ürünler. 

Veganlar, hayvanların yaşam hakları olduklarını düşünür ve doğaları gereği yaşamlarını savunurlar. Veganlar, insanların ihtiyaçları ve özellikle de keyifleri için hayvanların katledilmesine, yok edilmelerine ve işkence görmelerine karşı çıkarlar. Veganlık sadece yemek- içme odaklı değildir bir yaşam tarzıdır. Veganlar et yememenin dışında süt ve süt ürünlerini de kesinlikle tüketmezler. Vejetaryen ve veganlar doğa dışı olarak hayvanları yedirip, büyütülüp ve kesilmesine tamamen karşıdırlar. Pek çok 3.dünya ülkesi bu hayvanları yetiştirip diğer gelişmiş ülkelere satmaktadır. Kendi ülkesindeki halkın hiç et yiyememesine rağmen dışarıya ticareti yapılması bu hayvanların ticari unsur olarak görülmesine örnektir. Aynı zamanda bir çok insanlar, araştırmalara göre genelde sağlık nedeniyle vejetaryen veya vegan olurlar. 

80’li yılların başında yapılan bir araştırmaya göre vejetaryen diyetin et içeren bir diyetten çok daha sağlıklı olduğunu gözlemlenmiştir. Daha sonra yapılan araştırmalar ve deneyimler de da bu bilgiyi desteklemiştir. Günlük yaşamda et tüketiminin aza indirgenmesi kronik hastalığa ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini azalttığı görülmüştür. Vejetaryen diyetin en sağlıklı diyet olmasının yanı sıra vegan diyet de en sağlıklı diyetler arasında gösterilmektedir.Aşağıda Türkiye'de vegan olmanın zorluklarının esprili bir dille anlatıldığı çok güldüğüm bir video var.İzlemenizi ısrarla tavsiye ederim.:)
 Önemli bir detay olarak, pek çok sigorta şirketi vejetaryen ve veganlara özel indirimler sunmaktadır. Kısacası sağlık açısından kanıtlamış bir yaşam şeklidir veganlık ve vejetaryenlik.Evet değerli takipçilerimiz bugün sizlere vejeteryan ve vegan arasındaki fark nedir bunlardan bahsettik ve elimizden geldiğince kolay anlaşılır bir şekilde bu hayat tarzını sizlere açıkladık.Sizlerde vejeteryan olup kilo verenlerdenseniz ve yorumlarınızı bize anlatmak istiyorsanız eğer konu altından bize ulaşabilirsiniz:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar