Yağdan Nasıl Vıcık Vıcık Kilo Verilir?

Kışın sanki hiç yaz gelmeyecekmiş gibi yiyip yazın da 6 ay boyunca yediklerimizi nasıl vereceğiz diye düşünüyoruz.Bugün sizler için sadece yağdan nasıl kilo verebiliriz konumu hazırladım. Kilo vermek de kilo almak kadar kolay olsa keşke. Ama maalesef yemek yerken aldığımız haz ve zevki kilo vermeye çalışırken alamıyoruz. Hem yemek yemeyi seviyoruz hem de güzel bir görünüme sahip olmak istiyoruz. Ne yazık ki doğru orantı yerine ters orantı uyguluyor vücudumuz. O zaman kilo vermeye öncelikle ‘Vücudumuzu tanıyarak’ başlamamız gerekiyor. Bedenimiz nasıl çalışıyor, dahi makine nasıl işliyoruz bunu bilmemiz gerekiyor. 
Eskiden her şey organik olup dalından yendiği için günümüzdeki gibi GDO’lu besinler değildi. Şimdilerde anatomimizin dengesi bozulmuş durumda ve vücutlarımızı bir yağ depolama makinelerine çevirdiğimizi söyleyebiliriz. Yağ dokusu, vücudun aldığı fazla enerjiyi depoladığı bir doku formudur. Depodaki yağı işler hale getirmek için vücuda alınan enerjinin azaltılması gerekir. İnsülin yüksek seviyedeyken yağ yakımı imkansızlaşır. Ne kadar karbonhidrat tüketirsek de o kadar yağ oranı artar. İnsülin bu yağların depolanmasını sağlar. Bu nedenledir ki insülin direnci yüksek olan kişinin kilo vermesi zorlaşır. Amaç yağ yakmak iken insülin yağ depolar. Kilo vermek isteyenin aleyhine bir durumdur.


Yağ Yakmak İçin Ne Yapmalı?

Kilo vermek isteyen kalorisi düşük besinler yemeye başlandığında bünye kıtlık yaşadığını düşünür, kendini korumaya alarak metabolizmayı yavaşlatır. Yüksek protein düşük karbonhidrat içeren besinler de metabolizmayı hızlandırdığı için hızlı kilo kaybı sağlar fakat yağdan değil de su ve kastan götürür. Kas kaybettiğimizde ise metabolizma yavaşlar ve vücudumuzda sarkmalar meydana gelir. Önemli olan vücudumuzda ne kadar yağ olduğudur. Kas ve su ise ideal kiloyu belirler. 

Verdiğimiz kilo yağdan gitmemişse ağırlığın düşmesinin çok önemi var mı sizce? Yani tartıda kilo vermiş görünelim ama yağdan gitmemiş olsun. Ne kadar sağlıklı kilo vermiş oluruz, kilo vermeyi de bir kenara bırakalım sağlığımız elimizden gidiyor demektir. Kilo verdik ama bedenimizde incelme olmadıysa yanlış yoldayız demektir. Kontrolsüz şekilde verilen kilo kaslarımızdan da olmamıza sebep olur. Kaslarımızdaki erimeler kemiklerimize daha fazla yükün binmesine neden olur eklemlerimizde ağrılar hissederiz ve bununla birlikte yaşam kalitemiz de düşer. 


Peki, yağdan kilo vermek için ne yapmalıyız? 

Öncelikle kararlı olmalıyız. Sonra diyet ve sporla bu kararlılığı desteklemeliyiz. Eğer egzersiz ve spor yaparsak yağ dokumuz daha çabuk kaybolur. Fakat spor yaptığımız için öncelikle kiloda kayıp olmayabilir çünkü yağ dokusu azalırken kas ve yağsız vücut kitlesi artar. Kas arttığı için kilo kaybı az olabilir ama sağlıklı zayıflama sağlanır. Sporun sıklığı, hızı, şiddeti de önemlidir. 
Sürdüremeyeceğimiz sporlara yönelip sonrasında pes ediyoruz. Daha ölçülü ve istikrarlı olmalıyız bu konuda. Ekmek yemezsem kilo veririm, sirkeli limonu sular içersem kilo veririm, bir öğün atlarsam faydası olur gibi yanlış düşüncelerden kurtulmalıyız. Proteini de karbonhidratı da ölçülü alıp, belli bir diyet listesine uyup bunu da sporla desteklersek bünyeye göre değişen kimisinde uzun zaman sonra kimisinde kısa zaman içinde mutlaka ve mutlaka yağ kaybı olur. Kararlı olmak, inanmak, diyet yapmak ve spor, bunları yapıp da yağ yakmayan görülmemiştir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar