Zor Kilo Verenler İçin Diyet Listesi

Kilo vermek kimimiz için kabusa dönüşüyor. Özellikle zor kilo verenler için çeşitli diyet listeleri olsun,egzersiz programları olsun her yerde dolaşıyor ama hangileri işe yarıyor biliyor muyuz peki?Ya kilolarımızı bazı yanlışlardan dolayı verememişsek? Bu hataları düzelterek gitmek vücudu da şaşırtarak etkisini görmemek mümkün olmayacak. Biraz ekmekten bahsetmiştik yine bahsedelim ekmek bilinen hatalardandır. Onun yerine karbonhidratlı besinleri tüketmek, ekmek hiç yememek vicdanınızı rahatlatmaktan başka neye yarar ki. Ekmek öyle bilindiği kadar zararlı değildir. Ekmeğin içine yağ girmiyor ki, ama pilava, makarnaya, böreğe, keke, kurabiye ye, patates kızartmasına kadar bunların içerisine yağ giriyor ve bunları yedikçe yiyesimiz geliyor. Bunların sadece bir tanesi sofrada bulundurup, sebze ağırlıklı gitmek daha doğru olacaktır. 
Ekmeği de 5 6 dilim yemek size doyurucu etki bırakacak. Zor kilo verimi yanlış beslenme kaynaklıyken vücudumuzun metabolizması yavaş çalışabilir, bunu da dikkate alınarak kendimizi katı kurallara değil, hayat standartlarınızı, doğru beslenme uygulayarak yürütmek olacak. Öncelikle, ciddi kilo herhangi bir rahatsızlıktan dolayı olabilir, bunlar tiroit bezlerinin düzensizliği, böbrek üstü bezlerinin yanlış çalışması, insülin direnci gibi faktörler olabilir.  Genelde bayanlarda daha çok görülen D vitamini eksikliği de farklı bir beden olabilmektedir. Öncelikle bununla ilgili doktorunuza başvurup bunların çözümüne gitmek sizin için bir adım atmış olacak. Peki, bizler yemeklerden sonra tatlı yeriz, yemekte ekmek olur fırında patatesli herhangi bir yemek olur, öndense bir çorba muhtemelen olur. Bunların hepsi bir bütün olarak karbonhidrat,  karbonhidrata da ihtiyacımız var. Ama bütün besin değerlerinden den faydalanmanız, hem kilo vermememizi hem de sağlıklı olmamıza fayda edecektir. 

Yemeklerde salata, 2 dilim ekmek, eğer karbonhidrat seçeneğiniz ekmekten yana kullandıysanız, yok ben ekmek değil makarna yada pilav bunlardan biri olmalı diyorsanız sadece birini tercih etmeliyiz. Yoğurt, tok tutacağı için ve besin değeri oldukça fazla olduğundan tercih etmelisiniz. Vejetaryen değilseniz et ürünlerinden ızgara olanı, közlenmiş sebze de bir porsiyon olmalı. Hepsinden alınması gereken besin değerlerini sağlamış olacaksınız. Örneğin tek tip diyetler geri dönüşü olmayan hasarlar verebilir.  Kilo verememe nedenleri genel olarak yukarıda saydığım benzeri rahatsızlıklar olup tamamen doğru bildiğimiz yanlış beslenmedir. Yeterince su içilmesi, suyun önemini zaten bahsetmeye kalkarsam konumuzun dışına çıkarım,  bu bakımdan bilinçli bir yol izlemeniz kilo vermenin, adına çok etkili olacaktır. İstedikten sonra insanoğlu her şeyi yapar. 
Beslenmedeki yanlışları düzeltip gün içinde 15 dakika dahi olsa zıplamanız inanın etki edecektir. Kilo alımı vücuda giren yanlış besinlerdir. Genel olarak da hareketsizliktir. Hayat bize bütün gücüyle desteğe hazır, her şey bizim için o yüzden besinlerin hepsinden almamız için bize bunu hayat sunuyor. Bunların hepsinden almamız gerektiğini varlıklarıyla gösteriyorlar. Kararında yemek, yemek kilolarınızın altında herhangi bir rahatsızlık var ise bunu çözmek sağlığınız için çok önemli olacaktır. Kilo vermeniz sandığınız kadar zor değil.Yorumlar

Popüler Yayınlar