Karbonhidratların İnsan Sağlığı Ve Diyet Açısından Önemi Nedir?

Karbonhidratlar son zamanlarda çok fazla kötü baskı görüyor. Düşük karbonhidratlı Atkins tipi diyetler, birçok diyet uzmanının karbonhidrat alımını sınırlandırmasına veya karbonhidratları tamamen kesmesine yol açar. Gerçek şu ki, diyetinizde bol miktarda iyi, karmaşık karbonhidrat elde etmeye konsantre olmak daha iyi bir fikirdir.Bugün sizler için karbonhidratların insan sağlığı açısından önemini anlatmaya çalışacağım. 

Düşük karbonhidratlı, yüksek yağ içeren bir diyet yaptığınızda, yağ içeren kalorilerinin tümü yağ hücrelerinde depolanır ve orada süresiz olarak kalır. Ne kadar çok yağ alırsanız, vücudunuz o kadar fazla yağ tutar. Karbonhidratlarınızı ne kadar kısıtladığınız önemli değil; Aslında, karbonhidrat alımınızı ne kadar fazla sınırlarsanız o kadar fazla yağ tüketirsiniz. Düşük karbonhidratlı diyetler, yağ, yağ ve daha fazla yağla doludur; yalnızca yüzünüzü, karnınızı, basenlerinizi ve kalçalarınızı yağlatan, aynı zamanda atardamarlarınızı kolesterol ile tıkayan yağdır. 

Öte yandan, iyi, karmaşık karbonhidrat yemeye konsantre olarak, güvenli ve düzenli bir şekilde kilo kaybedersiniz hem zayıflar hemde iyice sıkılaşırsınız! Vücudunuz, derhal kullanım için kan dolaşımınıza düşük glisemik indeksli kompleks karbonhidratları ve ardından enerji üretimi için yağı bir yakıt kaynağına dönüştürme amaçlı harcadığından, düşük glisemik indeksi olan kan dolaşımınıza dönüştüren iki buçuk kat daha fazla enerji harcar. Başka bir deyişle, yüksek kompleks karbonhidratlı, az yağlı bir diyet vücudunuzun her yemekten sonra enerji tüketmek için kaloriyi yakmasına, yüksek yağ oranlı, düşük karbonhidratlı bir diyete göre daha fazla çalışmasına neden olur. Bu, daha yüksek bazal metabolizma oranına yol açar, böylece karbonhidratları enerjiye dönüştürmenin basit termik etkisiyle günlük 250 ek kalori yakarsınız.Kısacası diyet yaparken ve sağlıklı bir hayat sürmeye çalışırken karbonhidratları hayatımızdan tamamen çıkartmamalı bunun yerine faydalı olan karbonhidrat türlerini belli miktarlarda hayatımızda tutmalıyız ki hem daha fazla kalori yakalım hemde daha sağlıklı kilo verelim.

Yorumlar

Popüler Yayınlar