Kötü karbonhidrat içeren besinler ve zararları nelerdir?

Vücudunuz, yediğiniz tüm karbonhidratları vücudumuzun hücrelerinin yakıt olarak kullandığı şekere (glikoz) dönüştürür. Glikoz molekülleri bağırsaklardan kan akışına geçtiğinde, pankreas olarak bilinen organ insülin üreterek vücut hücrelerine glikozu emmek için sinyal gönderir. Hücreler (cilt, iç organlar, dokular, kaslar, yağ ve diğerleri) glikozu emdiğinde, kandaki insülin seviyeleri normale döner.

Kötü karbonhidratları iyi karbonhidratlardan ayıran durum, karbonhidratlı yiyeceklerin bağırsakta şekere dönüştürüldüğü ve kan dolaşımına emildiğidir. Bu, glisemik indeks olarak bilinir. Glisemik indeksi yüksek gıdalar kötü karbonhidrat olarak kabul edilir. Beyaz un ve beyaz pirinç, rafine, yüksek oranda işlenmiş un (beyaz ekmeklerde, tahıllarda, makarnalarda,simitlerde, keklerde, kruvasanlarda, hamur işlerinde,kreplerde, gofretlerde); meyve suları, şekerli içecekler, sporcu içecekleri(enerji içecekleri); kekler, turtalar, dondurmalar, kurabiyeler, şekerlemeler ve çoğu meyvesiz tatlılar; cips ve krakerler; bazı sebzeler (mısır ve beyaz patates); sorbeler ve şerbetlerde vardır.

Kötü karbonhidratlar bağırsakta hızla glikoza dönüşür ve ardından hızla kan dolaşımında emilir. Kan şekeri içindeki bu hızlı artış, insülin seviyelerinde hızlı bir artışa neden olur. İnsülin çıktısı nedeniyle kan şekeri seviyeleri hızla azalır, bu da aslında vücudun dokularını ve beynini aç bırakır. Yanıt olarak, beyin kandaki glikozu takviye etmek için bir başka hızlı yemek için açlık sinyalleri gönderir. Bu kısır döngü, her zaman aşırı kilo oyununa yol açan aşırı kalori tüketimine yol açar.

Kas ve yağ hücrelerini şekerle doldurmak için gereken artan insülin seviyeleri aynı zamanda glukagon adı verilen bir kas proteini üretimini de engeller. Glukagon vücudun yağ hücrelerine, kan şekeri seviyeleri kritik bir seviyenin altına düştüğünde depolanan yakıtı yakması için sinyal verir ve yağ hücrelerinin enerji üretimi için yağ yakmak yerine daha fazla yağ depolamasına neden olur. Sonuç: Daha az enerji üretildi, daha fazla yağ depolandı.

İstenmeyen kiloları almaya ek olarak, yüksek glisemik indeksi olan çok fazla yiyeceği yemek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Aşırı insülin, yüksek glisemik gıdaların yutulmasına cevaben pankreas tarafından tekrar tekrar üretildiğinde, pankreasın insülin üreten hücreleri aşınabilir ve daha sonra daha az ve daha az insülin üretmeye başlarlar. Bu, nihayetinde, diyabet ve insülin direncine neden olabilir; bu durum, vücudun dokularının, insülinin glikozu kandan hücrelere transfer etme sinyaline direnç gösterdiği bir durumdur.

Yorumlar

Popüler Yayınlar