Egzersiz kalp sağlığımız için neden bu kadar önemlidir?

Kalp, diğer kaslarımız gibi, iyi durumda olmalıdır. Çoğu insan için bizi canlı tutan düzenli kan pompalama, her dakika yaklaşık 60 ila 80 kez kanın kalbe ve dışarı pompalanması, kasın ayarlanmasını ve koroner arterleri temiz tutmak için yeterli değildir. Kalbi ayarlamak basittir: atım sayısını veya pompalama döngülerini her seferinde en az yirmi ila otuz dakika boyunca haftada en az birkaç kez artırmanız gerekir. Yorucu bir aktiviteye girecek kadar iyi değilseniz, makul bir süre yürümek gibi kolay fiziksel aktiviteler bile ayarlama sürecine yardımcı olacaktır.

İlkel toplumlarda fiziksel görevler için kas kullanmak günlük bir zorunluluktu. İnsanlar bitkileri, avcılığı ve balıkçılığı ararken ve toplarken uzun süreli egzersizlere ve sıcağa ve soğuğa maruz kalmaya dayanabildiler. İlkel insan kalıntılarının iskelet analizleri, erken insanın, kemikleri modifiye şartlı bir sporcununki kadar güçlü olan olağanüstü aktif bir yaratık olduğunu göstermektedir. Buradan, erken insanın kardiyovasküler sisteminin de oldukça iyi durumda olduğunu çıkarabiliriz.

Çağdaş toplumun tipik yerleşik yaşam tarzı kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. Hareketsizlik, zaten kalp hastalığı ile ilişkili olduğunu bildiğimiz ve yorgunluk, stres ve sıklıkla depresyona yol açtığını bildiğimiz obezite, diyabet ve yüksek tansiyona katkıda bulunur.

Bu yazı https://www.medicalfightagainst-cancer.info/2020/05/why-is-exercise-so-important-to-your-health.html adresinden izin alınarak çevirilmiştir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar