Diyette Hangi Meyveler Yasak? | Meyve Yemek Diyeti Bozar Mı?

Kilo verme sürecinde yediklerimiz içtiklerimiz kadar tükettiğimiz meyvelerinde çok büyük bir önemi var. Bunun en büyük sebebi meyvelerde bulunan şekerdir. Peki diyette hangi meyveler yasak? Meyve Yemek Diyeti Bozar Mı? Diyet yaparken ne kadar meyve yenmeli? Gibi sorulara benimde diyet sürecimde başıma gelen tecrübeler eşliğinde cevaplamaya çalışacağım. Çünkü özellikle bayanların aklında meyve yemek kilo aldırıyor mu? diye düşünceler olduğunu biliyorum.

Diyette Meyve Yemek Kilo Aldırır Mı? Diyeti Bozar Mı?

Yazımızın en başında açık açık söylemekte fayda var. Meyvede şeker vardır ve evet kilo yapar ama siz 4-5 muz portakal vs. yerseniz o zaman her yiyeceğin fazlasının kilo yapacağı gibi meyvede kilo yapar. Ancak siz insan gibi belli miktarlarda mümkün olan en az miktarda meyve tüketirseniz ve şeker oranı en az olan meyveleri seçerseniz eğer meyve yemek diyeti bozar mı sorusunun cevabı; hayır olur. Bunun için en kalorili meyveler hangileri bilmenizde fayda var. Bu meyvelerden diğerlerine göre daha uzak durmanız sizin açınızdan çok daha yararlı olacaktır. O zaman bu meyveleri bir inceleyelim.


Diyette Hangi Meyveler Yasak? Kalorisi En Çok Olan Meyveler

Uzun uzun bu meyveleri yazmayacağım sonuçta ben bir diyetisyen yada doktor değilim. Ama kendi yaşamışlıklarımdan öğrendiğim şey tadı tatlı olan meyve kilo yapar ve kalorisi yüksektir. Örneğin bu meyvelerin başında muz gelir. Özellikle sapsarı tatlı muzda en maksimum kaloriye sahip meyvelerden biridir ve mutlaka uzak durulmalıdır. Yeşil olgunlaşmamış muz bence sapsarı muza göre nereden baksanız yarı kaloriye sahiptir. Çünkü tadı çok şekerli olmuyor yeşil muzun. Elma içinde fark ettiğim olay sarı elma yeşil elmaya göre çok daha kalorili. Bu nedenle diyetisyenler genelde hep diyet listelerine yeşil elma yazar ki kilolu hasta çok daha fazla kalori almasın.Ama dikkatimi çeken veren kilo vermemize büyük katkı sağlayan meyvelerde var. Bu meyvelerin ortak özelliği yemesi daha zor ve daha az tatlı ama insanı tıkıyor ve uzun süre tokluk hissi veriyor. Örneğin 1 muz yediğinizde tokluk hissi falan almazsınız hatta 1 saat sonra karnınız bile acıkabilir. Bu nedenle meyve seçimi kilo vermede çok önemlidir. Hayatınıza sahip çıkmak ve fark yaratmak istiyorsanız eğer her meyveyi yiyemezsiniz. Dilerseniz benim kendi diyet listemde bulunan meyveleri inceleyelim.

Toklu Hissi Veren Meyveler Nelerdir?

Benim en çok sevdiğim tokluk hissi veren meyve ayvadır. Evet yanlış duymadınız yarım saat kemire kemire yediğim 1 adet ayva sanki bir öğün yemek yemişim gibi hissettiriyor ve beni tok tutuyor. Ayvayı özellikle bıçakla keserek değil ısıra ısıra yiyin. Yemesi daha uzun sürüyor ve vücudunuz bir öğünlük yemek yediniz gibi hissediyor. En azından bende öyle oluyor. Doktor öğlen ile akşam yemeği arasında 1 tek meyve vermişti. Elma gibi meyveler yiyeceğime ayva yemeği tercih ettim ki çok daha fazla tokluk hissi yaşayayım. Ha siz ben muz yada mandalina, portakal yiyeceğim derseniz sıkıntı yok buyurun yiyin. Ben çok tercih etmemeye çalıştım.İştahımı kapatan bir diğer meyve ise greyfurt. Bu muhteşem meyve tadı acı ve mayhoş olduğu için ayvadaki etkiyi yapıyor bende ve uzun sürede 1 greyfurt yememe sebep olduğu için çok daha fazla iştahımı kapatıyor ve bana fayda sağlıyor. Size tavsiyem aşırı kilolu iseniz yani bundan kastım 2-3 kilo fazlalığı şov yapıp diyetisyen diyetisyen gezenlerden değil de 10-15 kilo veya daha fazlalığınız varsa kesinlikle çok şekerli meyvelerden uzak durun.

Diyette günde ne kadar meyve yenmeli?

Ben diyet listeme haftanın 4 günü ayva, greyfurt, yeşil elma gibi meyveler aldım ki minimum kaloriyi alıyım. Hatta size şöyle söylemek istiyorum meyve yemeğe bence çokta ihtiyacınız yok. Yok tansiyonum düştü yok şekerim düştü gibi şeyler bu kilo verme sürecinde sizin sığındınız liman olmamalıdır. Vücudumuz o kadar muhteşem ki aslında hiç şeker tüketmesek bile hayatta kalabiliyoruz. Ama kapital düzen bize her akşam meyve tabağı sunduğu için maalesef gereğinden fazla kalori alımı yaparak tombiş olmaya başlıyoruz. Kararında yemeği öğrensek hiç sıkıntı yok. Ama bu limite uyan çok kişi yok maalesef bu yüzden aşırı kilolu insanlar hayatından meyveyi çıkarabildiği kadar çıkarsa çok daha iyi en azından 2 hafta hiç meyve yemeyin. Haftada kendinize 2 meyve hakkı koyun. Hem daha hızlı kilo verirsiniz hem de iştahınız çok daha kapalı kalır.

Aşağıda diyette meyve yemek konusu ile ilgili çok ilgilimi çeken değerli bir kaç video var arkadaşlar. Mutlaka incelemenizi tavsiye ediyorum.

Meyve ŞİŞMANLATIYOR Mu? - Meyve Yemek için EN DOĞRU Zaman!

 

5 Gün Boyunca Sadece Meyve Yedim ve Bakın Ne Oldu?


Dr. Murat Topoğlu Kilo Verdiren Meyveler


Evet arkadaşlar bugün sizler için hazırladığım diyette hangi meyveler yasak? Meyve yemek diyeti bozar mı? Meyve Kilo aldırır mı? gibi sorulara verdiğim cevapları yayınladım. Sizlerde meyve yiyerek kilo verdim diyorsanız yada diyette meyve yeme ile ilgili düşünceleriniz varsa lütfen konu altına yorum yazarak bizleri bilgilendirin.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski