Pratik Diyet Kahvaltı Önerileri | Sadece Kahvaltı Yapmak Zayıflatır Mı?

Diyet yaparken kahvaltı yapmanın önemini hepimiz fazlası ile biliyoruz sanırım. Beni tanıyanlarda asla kahvaltı yapmadan kilo verme gibi sağlıksız olayları desteklemediğimi bilir zaten. Bugün sizlere günlük hayatımda yapmış olduğum pratik diyet kahvaltı önerileri ve Sadece Kahvaltı Yapmak Zayıflatır Mı? Gibi bazı konulara değineceğim ve yaşamış olduğum tecrübelerden bahsedeceğim. 

Kahvaltı yapmadan güne başlamak kalori kazancı değil kahvaltıda alacağınız kalorinin çok daha fazlasını gün içinde alacağınızın riskidir. Bu nedenle her zaman kilo vermede kahvaltı yapmaya çok özen gösteriyorum. İşe ister 6 da ister 7 de gidin evde yapılan az kalorili besleyici bir kahvaltı gün içinde dışarıdan alacağınız birçok kalorinin önünü kesiyor ve sizi artı kalorilerden korumuş oluyor. Hem vücudunuz güne başladığını hissediyor ve tüm fonksiyonları erken saatte çalışmaya başlayarak daha çok enerji harcamanızı sağlıyor hemde öğlen vaktine kadar başka abur cubur gibi gıdalar almadan güne devam etmenizi sağlıyor. Bu yüzden diyet programımızda mutlaka kahvaltı yapmaya özen göstermeliyiz.


Pratik Diyet Kahvaltı Önerileri

Diyette olduğumuz zamanlarda genelde sabah kahvaltısı yapmayı çoğu kimse istemiyor. Bunun sebebi sabah masada genellikle buz gibi domates, salatalık gibi yiyeceklerin olması. Sabah kahvaltı yapabilmek için özellikle diyetinizin ilk zamanlarında her sabah bu olaya alışmanız açısından benim önerilerimden biri sıcak diyet ürünleri tüketmeniz. Nasıl yani? Sıcak derken sucuklu yumurtadan bahsetmiyorum sakin olun :) 

Zayıflamak için hazırladığımız pratik diyet kahvaltı listemizde örneğin haşlanmış yumurta var. Ben bu haşlanmış yumurtayı geceden pişirebilir sabah soğuk soğuk yiyebilirdim doğru mu? Ama ne yaptım? Akşamdan pişirdiğim haşlanmış yumurtayı kahvaltıda hakkım olan 2 dilim tahıllı ekmeğin arasına az peynir ve salça sürerek sıfır yağ ile tost yapmak. Bu benim en sevdiğim basit diyet kahvaltı önerilerimden biri. Hem sıcak sıcak sabah içiniz ısınıyor. Hem de yanına yapacağınız güzel bir form çay yada ılık limonlu su eşliğinde keyifli bir kahvaltı yapmamanız için bir sebep yok.


Bir başka kolay diyet kahvaltı önerim ise haşlanmış yumurtanızı sabah yapmak. Çünkü akşam pişirdiğiniz yumurta sabaha kadar buz gibi oluyor ve insanın canı kahvaltı yapmak istemiyor. Bu nedenle sabah 10 dk erken uyanıp taze taze yumurtanızı haşlamak ve yanına biraz peynir zeytin koymak çok daha keyifli olabilir. 

Eğer yumurtanızı haşlamak yerine seramik tavada sıfır yağ ile kırmayı planlıyorsanız eğer yumurtanızın içine biraz domates rendesi yada çok az peynir sizin çok daha iştahlı kahvaltı yapmanızı sağlayacaktır. Amacımız hiçbir zaman iştah açmak değil ama sabah erken saatlerde soğuk havalarda maalesef insanın iştahı kapalı oluyor ve kahvaltı yapmak istemiyor. 

Ama iş yerine gittiğinde 2-3 poğaça yada simidi krem peynirle yiyerek kahvaltı yaptığını zannediyor ve dolu dolu besleyici olmayan kalorisini alıp 2-3 saat sonra hamurdan dolayı acıkmaya başlıyor. Bu kısır döngü böyle devam ediyor. Ağır hamurlu gıdalar veya şekerli gıdalar sizin çok daha fazla acıkmanıza ve iştahınızın açılmasına neden olur. Bu yüzden kara ekmeğinizden asla vazgeçmeyin.


Bugün kahvaltı yaparken saatin resmini çektim. Saat 7 bile olmamış ve bugün iş yerinde oldukça yoğun bir gün olacağını biliyorum. Bırakın iş yerinde kahvaltı yapmayı belki aralarda çay içmeye bile vaktimiz olmayacak. Eğer ben bu sabah diyet kahvaltımı atlasam ve kahvaltı yapmadan işe gitseydim eğer olacak olan şey ya yoldan simit falan alacaktım yada 5 dk çorbacıya girip yarım ekmekle içinde yağ olan ve unla kavrulmuş bol kalorili bir çorba içip evde alacağım kalorinin 3 katını alarak güne başlayacaktım. Hem saat 10 olmadan tekrar acıkacaktım hem de maksimum kalori alarak kilo almama neden olacaktım. Bunların farkında olduğum için paşa paşa sabah 15 dk erken kalkıyorum ve güzelce evde kahvaltımı yapıyorum.
Şuna bakın uff efsane :)Resimde gördüğünüz tüm peynir ve zeytini göçertmiyorum merak etmeyin:)Bu benim diyet tabağım. Akşamdan içine bir şeyler hazırlayıp dışarıda bırakıyorum ki sabah soğuk olmasın. Özellikle kışın diyet yaparken kahvaltıda buz gibi salatalık ve domates yemek kimse istemez sanırım. Bu arada kilo vermek için baya emek harcadığımı fark ettim. Baya baya programlar falan yapıyorum. Öncesinde hazırlıklar falan.. Helal olsun:)Umarım karşılığını alırım. Sonuçta büyük bir amacım var.3-5 kilo değil 15-20 kilo vermenin peşindeyiz. Bunu da başaracağıma inanıyorum.İşte böyle dostlar benim kilo vermek için kahvaltı tavsiyelerim bunlar. Zaten diyette olduğumuz için çok fazla seçeneğimiz yok.Ya haşlanmış yumurtalı kahvaltı yada evde yaptığınız yağsız diyet çorbanızı ısıtarak güne başlayacaksınız.Yapacak bir yok bir süre buna dayanmanız lazım.

Kahvaltı Yapmak Kilo Aldırır Mı?

Bayılıyorum bu saçma sapan sorulara:)İnternette insan gibi kahvaltı yaparak kilo verme gibi şeyler arıyorum karşıma sürekli kocaman kocaman kahvaltı yapınca kilo alır mıyız?Yok kahvaltısız kilo verdim gibi tamamen saçmalık olan şeyler geliyor.Yahu beni bırakın doktorlar bile mutlaka kahvaltı yapın diyor.Gördünüz mü hiç asla kahvaltı yapmayın öğleye kadar aç acına gezinin ohh mis gibi kilo verin diyen?Kadının biri ulen ben nasıl kilo veririm diye düşünüyor.Sonra evde saat 11 de uyandığının farkına varıyor.Sonra ben neden kahvaltı yapıyorum ki.Oleyy be kilo vermenin en kolay yolunu buldum diyip 1-2 forum sitesine yazıyor 2 kilo verince...

Sonra bir bakıyor aaa olay o değilmiş.Verdiği 2 kiloyu 4 olarak geri alıyor:) Ben asla kahvaltı yapmadan kilo verme olayına inanmıyorum.Sağlığınızı riske atmayın.Yumurta gibi peynir gibi gıdaların faydalarını almadan güne başlamayın abi ne gerek var direk öğlen yemeği ile başlangıç yapmaya.

Kahvaltı yapmak kilo falan aldırmaz merak etmeyin.Gerçi şimdi 1 ekmekle tost yapan yada o güzel margarininizi ekmeğine süren dostlarımız vardır.Hehh siz kilo alırsınız emin olun:) Ama güzelce hafif bir kahvaltı yaparsanız bu size kilo aldırmaz vücudunuzu ve metobolizmanızı dengeye sokar.Aşırı yapılan kahvaltı tabiki kilo aldırır.

Burada bahsettiğim olay hiç kahvaltı yapmadan oo kahvaltıda kalori almadım bu sefer kesin zayıflayacağım abi diye düşünen süper zekalara:)Bana inanmıyorsanız bakın doktorlar kahvaltı yapmak ile ilgili neler söylüyor az zaman ayırın da izleyin.

Kilo Vermek İçin İdeal Kahvaltı Nasıl Olmalıdır? Neler Yemeliyiz?

İdeal bir diyet kahvaltısı benim düşüncem içinde mutlaka yumurta içermeli.Haşlanmış yumurta insanı o kadar tok tutuyor ki diyet yapanlar için vazgeçilmez bir nimet bence.Hatta bu haşlanmış yumurta ile kilo verme ile ilgilide bir konu yazmıştım. 

Merak edenler burayı tıklayarak haşlanmış yumurta nasıl kilo verdirir benim yaşamış olduğum tecrübelerden öğrenebilirler.İkinci bahsedeceğim konu asla beyaz ekmek evinize girmemeli.Bu beyaz ekmek öyle bir illet ki sabah tost makinesinde yanınıza da margarin alarak oturun.İnanın en az 1 ekmek kızartıp yağlayıp tuzlayıp löpp löppp yersiniz.Böyle iştah açıcı bir ekmek bu.Ama tahıllı ekmekler böyle değil.İnsanı tıkıyor ve fazla tüketmenizi engelliyor.Hatta ben daha az ekmek tüketmek için kara ekmeği bayat yemeyi tercih ediyorum.

Öyle 1 haftalık falan değil 2 günlük mesela.Ekmek ne kadar sert ve bayat olursa insan o kadar az ekmek tüketiyor.Sakın her sabah taze taze ekmek alan göbekli adamlardan olmayın :) Adam bu soğukta üşenmiyor gidip fırına ekmeğin fırından çıkmasını bekliyor.Yok artık daha neler :)İdeal bir kilo verme kahvaltısı 300-400 kaloriyi geçmemeli ve tok tutan yağsız sade yiyeceklerden oluşmalı. Kahvaltı yapmadan kilo vermek lütfen sizler için sadece bir hayalden ibaret olsun.Çünkü böyle şeylere hiç gerek yok.

Kahvaltılık Gevrek İle Kilo Verilir Mi?

Valla ben böyle şeylere inanmıyorum. Siz her sabah yada günde 3 öğün gevrek yiyerek süper kilo vermiş olabilirsiniz. Bununla ilgili 50 tane konu yada video olabilir.Ama ben böyle şeylerle kilo verilebileceğini maalesef düşünmüyorum.Tek tip yiyecek ile ne kadar sağlıklı kilo verebilirsiniz ki?Ki bunlar çokta doğal olan şeyler değil. Kapalı paket olan hiçbir şeye güvenmiyorum artık :)Yok çilekli yok yaban mersinli süper kahvaltılık gevrekler ile kilo verme.Uhuuu reklamlar enfes ama ben bunları yemiyorum.Gevrek yemek bana göre değil,belkide bu yüzden gevrekle kilo verilmez gibi düşünüyorum.Yanlışsam eğer düzeltin yada aramızda aa ben gevrek yiyerek haftada 3 kilo verdim diyenler falan varsa lütfen konu altına mesaj yazsın.Gevreklerin bilimsel yönünü bilmiyorum ama mantığımı ve fikrimi kullanarak bunun satışları arttırma amaçlı yapılan şeyler olduğunu düşünüyorum.Yine de dediğim gibi siz gevrek ile zayıflamışsınızdır onu bilemem kendi hayatımdan kısa bir kesitle ben kahvaltıda haşlanmış yumurta veya çorbaya devam :)


Bir yazımın daha sonuna gelmeye başladık. Bugün baya farklı konulara değindiğimizi düşünüyorum. Kahvaltı yapmak ciddi bir mesele hele ki kilo vermek ve gerçekten zayıflamak gibi bir amacınız varsa ben kahvaltı yaparak çok daha fazla kilo verebileceğimi düşünüyorum. Kahvaltı yapmanın onlarca faydası bulunuyor. Sağlığınızı riske atmadan ve kalıcı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız lütfen gevrek falan bu tarz şeylere bulaşmadan güzelce diyet kahvaltınızı yapın ve sporla bunu destekleyin.Kilo vermemek söz konusu bile olmayacaktır. Sadece biraz zaman lazım.

Zaten şöyle düşünün her sabah gevrek, falan filan yiyip saçma kahvaltılar yapıyorsunuz diyelim, yahu siz ömür boyu kahvaltı yapmadan mı yaşayacaksınız. Kilo verdiniz diyelim 2 gün sonra az kaşar peyniri,yumurta gibi gıdalar aldığınızda vücut ne oluyor lan diyip tekrar kilo almanını sağlamayacak mı?Valla emin değilim arkadaşlar da şu gevrek olayı bana göre değil. Sizlerde diyet listenizde yer alan kahvaltı önerilerinizi ve uyguladıklarınızı konu altına mesaj yazarak lütfen paylaşınız.Birde şu gevrek ile kahvaltı yapmak hakkında neler düşünüyorsunuz onu merak ediyorum:)Hadi görüşürüz bakalım.

Bu yazımı okuyanlar aşağıdaki konularımı da okudular:Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski