İsveç Diyeti Listesi (13 Günlük) | 6 Günde Kaç Kilo Verilir?

Merhabalar umarım diyetiniz yolunda gidiyordur ve bugün gerçekten güzel bir gün geçiriyorsunuzdur. Bu yazımda size yıllar önce yaptığım İsveç diyeti hakkında bilgiler vereceğim. Özellikle herkesin merak ettiği isveç diyeti 13 günlük özel liste ve isveç diyeti ile 6 günde kaç kilo verilir? sorularını yanıtlayacağım konuma hoş geldiniz. 

İsveç diyeti hem ülkemizde hem de dünya da çok popüler olan hem de en çok yapılan diyetlerden birisidir. Neden bu kadar popüler olduğunu söylemeye gerek yok sanırım her insan gibi bizlerde kısa sürede en fazla kiloyu vermek istediğimiz için "İsveç Diyeti" de bu ihtiyacı tam olarak karşılayıp 13 günlük isveç diyeti listesi ile oldukça fazla kilo verdirdiği düşünüldüğünden dolayı bu kadar tercih ediliyor. Her ne kadar kısa sürede bu kadar kilo vermeye ben karşı olsam da insan bazı dönemlerde zayıflamak için her yolu deniyor. 

Bugün elimden geldiği kadar İsveç Diyeti yaparken başımdan geçenleri, uymanız gereken kuralları anlatmaya ve size bilgi vermeye çalışacağım. Hangi diyet olursa olsun doktor kontrolü altında yapmayı lütfen asla unutmayalım:) Haydi başlayalım bakalım bu İsveç Diyeti neymiş...


İsveç diyeti nedir?

İsveç diyetini uygulayan kişiler ortalama olarak 2 hafta sürecinde vücudun yapısına göre 7 kilo ile 20 kilo arasında zayıflayabilirler. Diyete dair bir olumlu taraf ise insan metabolizmasını tamamen değiştirip yaklaşık iki yıl boyunca düzenli beslenildiği zaman kilo alımını engelleyen önemli bir diyettir. Yabancı doktorlar tarafından acil kilo vermek isteyenler için önerilen bir diyettir. Acil kilo vermeyi gerektiren durumlar ise 35 yaş ve üstü kişilerde sıklıkla karşılaşılan şeker, yüksek tansiyon gibi sağlık problemleridir ama bu problemleri yaşayan insanlar bu diyete başlamadan doktorlarına başvurmalarında fayda vardır.Bende kısa sürede bu kadar kilo verdirdiğini okuyunca İsveç Diyetini mutlaka denemeliyim diye düşündüm.

  İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

Çay, kahve ve meşrubat tarzı içecekleri tüketmek durumunda diyet listesinin dışına çıkmamalısınız yani bu tarz içecekleri tüketeceğiniz zaman mutlaka diyet listesine göre tüketmelisiniz.
Eğer diyetten sıkılırsanız ve diyeti bırakmak isterseniz sadece diyetin 6. Gününde diyeti bırakabilirsiniz. Bu sizin sağlığınız açısından önemli bir noktadır.
İsveç diyeti uyguladığınız takdirde diyetin bitişinden sonra yaklaşık olarak 3 ay kadar bir sürede başka bir diyet yapmamalısınız.

Eğer listedeki öğünlerle sıkıntı yaşıyorsanız aynı gün içerisinde olmak şartıyla listedeki öğle yemeği ve akşam yemeğinin yerini değiştirebilirsiniz.

Her diyette ve günlük hayatta en önemli olan şey gibi günlük mutlaka en az 2 litre su tüketmelisiniz.
Belirtilen miktarın dışında tuz ve şeker tüketiminden kaçınmalısınız. Listede yeşil salata bulunan öğünlerde salatanızı mutlaka limonlu ve zeytinyağlı tercih etmelisiniz. Ayrıca listede ölçüsü belirtilmemiz gıdalar olabilir mesela salata ile haşlanmış ıspanak ya da meyve benzeri gıdaları siz hep bir porsiyon tüketilecek gibi kabul etmelisiniz.

Bir diğer önemli nokta ise İsveç diyeti 13 gündür. 13. Günden sonra diyeti devam ettirmemelisiniz. Bu arada "Patates Diyeti İle Kilo Verdim" Konuma da göz atmayı unutmayın :)


İsveç Diyeti Listesi 13 Günlük

İsveç diyetinin 1. Günü
  Benim yaptığım İsveç diyetinin ilk gününün saba kahvaltısında 1 fincan kahve ve yanında ise 1 adet kesme çeker vardı.

Öğle yemeğinde ise 2 adet katı yumurta yanına 1 porsiyon olacak şekilde haşlanmış ıspanak bunlara ek olarak ise 1 adet domates vardı.

Akşam yemeğinde ise 200 gram gelecek şekilde 1 adet biftek yanına 1 porsiyon olacak şekilde ve zeytinyağı ile limonu unutulmamış olan yeşil salata vardı.

İsveç diyetinin 2. Günü
Sabah kahvaltısında 1 fincan kahve yanına 1 adet kesme şeker vardı.
Öğle yemeğinde ise 1 dilim olmak şartıyla salam yanına 100 gram yoğurt vardı.
Akşam yemeğinde ise 200 gram gelecek şekilde 1 adet biftek yanına limonlu ve zeytinyağlı yeşil salata bunların ardından ise 1 adet meyve vardı.

İsveç diyetinin 3. Günü 
Sabah kahvaltısında ilk iki gün olduğu gibi 1 fincan yanına 1 adet kesme şekere ek olarak 1dilim kızarmış ekmek tüketebilirdim.

Öğle yemeğinde ise 1 porsiyon olacak şekilde haşlanmış ıspanak yanına 1 adet domatese ek olarak 1 adet meyve vardı.

Akşam yemeğinde ise 2 adet katı yumurta yani haşlanmış yumurta yanına 1 dilim salam bunlara ek olarak ise 100 gram olmak koşuluyla yoğurt vardı.


İsveç diyetinin 4. Günü
Sabah kahvaltısında önceki gün olduğu gibi 1 fincan kahve yanına 1 adet kesme şeker onların yanına da ek olarak 1 dilim kızarmış ekmek vardı.

Öğle yemeğinde ise 1 adet katı olarak haşlanmış yumurta yanına 1 adet rendelenmiş havuç bunlara ek olarak da 25 gram olmak şartıyla yağsız beyaz peynir vardı.

Akşam yemeğinde ise 2 dilim portakal suyunun yanına 100 gram yoğurt vardı.

İsveç diyetinin 5. Günü 
Sabah kahvaltısında önceki günlerden farklı bir kahvaltı olarak sadece 1 büyük boy rendelenmiş havuç ama mutlaka limonlanmış olmalıdır.

Öğle yemeğinde ise önceki günlerden farklı olarak 1 porsiyon olacak şekilde haşlanmış yağsız balık vardı. Balık yaklaşık olarak 200 gram olmalı ve yerken limon ve tereyağını unutmamalısınız.

Akşam yemeğinde ise 200 gramlık 1 adet biftek yanına limonlanmış ve zeytinyağı eklenmiş salata bunlara ek olarak 1 porsiyon brokoli vardı.

İsveç diyetinin 6. Günü 
Sabah kahvaltısında 1 fincan kahve yanına 1 adet kesme şeker vardı.
Öğle yemeğinde ise 2 adet katı olarak haşlanmış yumurtanın yanına 1 adet rendelenmiş havuç vardı.
Akşam yemeğinde ise 200 gramlık derisiz tavuk yanına limonlanmış ve zeytinyağı eklenmiş salata vardı.

*unutmayın diyeti bırakmak ya da devam ettirmek istemeyenler için diyet sadece 6. Günde bırakılır.

İsveç diyetinin 7. Günü
Sabah kahvaltısında sadece şekersiz çay vardı.
Öğle yemeğinde ise 200 gramlık ızgarada pişmiş et yanına 1 adet ya da 1 porsiyon taze meyve
Akşam yemeğinde ise bu günlük hiçbir şey yememiştim.


İsveç diyetinin 8. Günü
Sabah kahvaltısında her zaman olduğu gibi 1 fincan kahve yanına 1 adet kesme şeker vardı.
Öğle yemeğinde 2 adet katı şekilde haşlanmış yumurta yanına 1 porsiyon olacak şekilde haşlanmış ıspanak bunlara ek olarak 1 adet domates vardı.
Akşam yemeğinde ise 200 gramlık biftek yanına limonlanmış ve zeytinyağı eklenmiş salata vardı.

İsveç diyetinin 9. Günü
Sabah kahvaltısında 1 fincan kahve yanına 1 adet kesme şeker vardı.
Öğle yemeğinde ise 1 dilim salamın yanına 100 gramlık yoğurt vardı.
Akşam yemeğinde 200 gramlık bifteğin yanına salata bunlara ek olarak 1 adet meyve vardı.

İsveç diyetinin 10. Günü 
Sabah kahvaltısında 1 fincan kahvenin yanına 1 adet kesme şeker bunlara ek olarak ise 1 dilim kızarmış ekmek vardı.

Öğle yemeğinde 1 porsiyonluk haşlanmış ıspanağın yanına 1 adet domates bunlara ek olarak da 1 adet meyve vardı.

Akşam yemeğinde ise 2 adet katı şekilde haşlanmış yumurtanın yanına 1 dilim salam bunlara ek olarak limonlu ve zeytinyağlı salata vardı.

İsveç diyetinin 11. Günü 
Sabah kahvaltısında 1 fincan kahve yanına 1 adet kesme şeker bunlara ek olarak da 1 dilim kızarmış ekmek vardı.

Öğle yemeğinde ise 1 adet katı şekilde haşlanmış yumurtanın yanına 1 adet orta boy rendelenmiş havuç bunların yanında ise 25 gram olmak şartıyla yağsız beyaz peynir tüketmiştim.
Akşam yemeğinde ise 2 dilim portakalın suyunun yanına 100 gramlık yoğurt vardı.

İlginizi Çekebilir ✔Dukan Diyeti Nasıl Yapılır Öğrenin
İsveç diyetinin 12. Günü
Sabah kahvaltısında 1 adet büyük boy rendelenmiş ve limonlanmış şekilde havuç vardı.
Öğle yemeğinde 200 gramlık haşlanmış yağsız balık vardı. Balık limonlu ve tereyağlıydı.
Akşam yemeğinde 200 gramlık biftek yanına salata ve brokoli vardı.

İsveç diyetinin 13. Günü 
Sabah kahvaltısında 1 fincan kahvenin yanına 1 adet kesme şeker vardı.
Öğle yemeğinde ise 2 adet katı şekilde haşlanmış yumurtanın yanında 1 adet büyük boy rendelenmiş havuç vardı.

Akşam yemeğinde 200 gramlık derisiz tavuk yanına 1 porsiyon limonlu ve zeytinyağlı salata vardı.

İsveç diyeti değişim listesi

Brokoliyi bulamadığınız durumlarda brokoli yerine karnabahar tüketebilirsiniz.
Eğer kolesterolünüz yüksek ise sadece yumurtanın sarısını tercih edebilirsiniz.Yani öyle çok keskin değişikler olmadığı sürece ufak değişiklikler yapabilirsiniz bunda çok büyük bir sıkıntı yok ancak siz yine verilen isveç diyeti listesine göre yapmanız daha iyi olacaktır.


İsveç Diyeti 6 Günde Kaç Kilo Verilir?

13 gün İsveç diyetini uyguladığımda yanlış hatırlamıyorsam 9-11 kg arası kilo verdim çok kısa bir sürede ancak diğer şok diyetlerdeki denemelerim gibi diyeti bıraktıktan sonra 1-2 gün içinde hemen 2-3 kilo geri aldım ama diğer hızlı kilo verme diyetlerinden daha iyi olduğunu düşünüyorum çünkü kilo alma yediklerime hafif dikkat ettiğimde devam etmedi yani en fazla 3-4 kilo alıp normal hayatıma döndüm.

İsveç diyeti yaparak 6 günde ise toplam 4 kilo verdim.

Diğer şok diyetlerde genelde 10 gün içinde verdiğimin fazlasını alıyordum ama bu diyette bende o kadar fazla geri kilo alım olmadı. Sizlere yineden en iyi tavsiyem yavaş yavaş kilo vermeniz.İsveç diyetini de kısa sürede çok hızlı kilo vermeniz gerekirse tabiki doktor tavsiyesi yada kontrolü altında uygulayabilirsiniz ancak sadece gerçekten çok acil kilo vermeye ihtiyacınız olduğunda kullanın.Örneğin bir mülakat öncesi boy kilo ölçümü yada aşırı kilonuzdan ortaya çıkan ani bir hastalık...
Her ne olursa olsun en güzeli orta kıvam sağlıklı,her şeyi azar azar yiyebileceğiniz bir diyet eşliğinde sporunuzla birlikte yavaş bir şekilde kilo vermek.Sizlerde eğer isveç diyetini denediyseniz ve bu diyetle kilo verenler arasına girdiyseniz lütfen konu altına mesaj yazarak bizimle tecrübelerinizi paylaşınız.Yada konumuzla ilgili merak ettiklerinizi aynı şekilde rahatlıkla sorabilirsiniz.Görüşmek üzere arkadaşlar.Bu konumu okuyanlar "Efsane Protein Diyetim İle Kilo Verme" Yazımı da okudular.

Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Daha yeni Daha eski