Yoğurt Kilo Verdirir Mi? | Diyette Yoğurt Yenir mi?

Merhabalar bugünkü takıldığım konu yoğurt kilo verdirir mi? Diyette yoğurt yenir mi? :) Hepimiz diyet zamanında mutlaka bol bol yoğurt tüketerek kilo vermeye ve hızlı bir şekilde zayıflamaya çalışmışızdır. Bende sizler için bugün yoğurt diyetimi nasıl yaptığımla ilgili bilgiler vermeyi ve kendi 5 günlük listemi paylaşarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Ayrıca yoğurt kilo yapar mı? sorusunun da cevabını arayacağız arkadaşlar. 

Normalde bu tür diyetlerde yağsız falan yoğurt kullanıyorlar. Ben hem bu yağı azaltılmış ürünleri çok sağlıklı bulmadığım hemde yağsız yoğurt bulamadığım için meşhur Bim'in Dost yoğurdunu kullandım.İnanın hazır yoğurtlar arasında en çok ev yapımı yoğurda benzeyen Dost yoğurt.Öteki kapalı yoğurtlar ile evde maya yapmaya çalıştığımızda yoğurt tutmuyor iken bim'de ki Dost yoğurtla ev yoğurdu tutuyor:)Buda benden size ilginç bir ekstra bilgi olsun :D Sizlerde yoğurt diyeti uyguladıysanız eğer konu altına düşüncelerinizi paylaşıp birbirimize destek olabiliriz. Benim yazılarımı takip ediyorsanız eğer tek tip gıdalı diyetlere karşı olsam da yoğurt ve sudan çok fazla zarar geleceğini düşünmediğim için bende bu meşhur yoğurt diyetini denedim.Sizler yine doktorunuza danışmadan böyle diyetlere bulaşmayın derim:)

Yoğurdun Faydaları

Yoğurdun yararlarından birisi olan detoks özelliği sayesinde herhangi bir zehirlenme durumunda yoğurt tüketilmesi tavsiye edilir. Bu yoğurdun en çok bildiğimiz özelliklerinden birisidir. Yoğurdun bir diğer yararı ise düzenli ve doğru besinlerle tüketilmesi durumunda yani yoğurt diyeti dediğimiz durumda vücuttaki yağ yakımını hızlandırıyor. Yani yoğurt diyeti hem doğal yapısından kaynaklı olarak hem de düşük kalorili bir besin kaynağı olduğundan diyetlerde kullanılabiliyor. Yoğurdun ekstra olarak birkaç yararından daha bahsedecek olursam yoğurdun düzenli tüketilmesi durumunda ciltteki parlaklık dengesini sağlaması, sindirim sistemini düzenlemesi, insanlardaki tokluk hissini uzun süre devam ettirebilmesi gibi birçok yararı vardır.  

Sık sık acıkan insanlar diyetlerden şikâyet ettikleri için yoğurt diyeti sayesinde acıkmadan diyet yapabilirsiniz. Benim uyguladığım ve sizin de uygulamak isteyeceğiniz diyetlerden birisi olan yoğurt diyeti içerisinde bol miktarda su tüketimini barındıran bir diyettir ve bundan dolayı bu diyet metabolizmanızı olduğundan daha hızlı çalıştırarak vücudunuzdaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olacaktır. Diyeti uygularken dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi ise ev yapımı ya da yağsız yoğurt tercih etmektir. Bu sayede daha az kaloriye sahip besin almış olacaksınız.Ben ne ev yoğurdu nede yağsız yoğurt bulabildiğim için gidip bim'den aldığım Dost Yoğurt ile diyet yaptım:)

Ben diyeti 5 gün kadar uyguladım ve yoğurt diyeti sayesinde yaklaşık olarak 2-3 kilo fazlamdan kurtuldum. Bu diyet boyunca dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise günde en az 2 litre su içmeye özen göstermelisiniz. Su ve yoğurdun fazla tüketiminin yanı sıra meyvenin tüketimi de en az yoğurt kadar fazla olacaktır. Meyvelerinizi genellikle yoğurdun içine karıştırıp yiyeceğiniz için bu hazırladığınız kokteyl sizin için vazgeçilmezleriniz arasına girecektir. Ben diyeti şu anda yapmama rağmen meyveli yoğurt kokteyllerini hala ara sırada olsa tüketiyorum.

Yoğurt kaç kaloridir?

Diyetteki yoğurt seçiminde kullanacağınız yoğurdun yağsız olması gerektiğine yazının başlarında değinmiştik.Siz hocanın dediğini yapın ben gibi yağlı Dost Yoğurtla yapmayın tabi:) Ama bu yoğurt ile de başarıyı yakaladığımı söyleyebilirim. Peki, bizim uygulayacağımız yoğurt diyeti için bir yoğurdun ortalama kaç kalori olduğunu ve besin değerlerini soracak olursanız bunu şöyle cevaplayabilirim: 100 gram yağsız bir yoğurt yaklaşık olarak 36 kaloridir. 100 gram tam yağlı bir yoğurt ise yaklaşık olarak 70 kalori iken 100 gram yarım yağlı bir yoğurt ise yaklaşık olarak 45 kaloridir. 

Ben yoğurt diyetini yaklaşık olarak 5 gün boyunca uyguladım ve bu 5 gün içerisinde ortalama 2-3 kilo verdim diyebilirim. Şimdi ise sizinle merak ettiğiniz 5 günlük yoğurt diyeti listemi paylaşmak isterim.

5 günlük yoğurt diyeti listesi

1. Gün
Sabahları uyandıktan sonra yani kahvaltıdan önce 1 su bardağı ılım suyun içine yarım dilim limon içip tükettim.
Sabah kahvaltısında ise 1 porsiyon olmak şartıyla yoğurt tüketmeye özen gösteriyoruz.Yanına da 1 bardak şekersiz olmak şartıyla çay tükettim.
Öğle yemeğinde ise 1 porsiyon olan sebze çorbasının yanına 1 porsiyon yoğurt tükettim.
Öğle yemeği ile akşam yemeği arasındaki ara öğünde ise şekersiz olmak şartıyla 1 bardak çay yanına 1 porsiyon olmak şartıyla meyve ve bunlara ek olarak 1 porsiyon olan yoğurt tükettim.
Akşam yemeğinde ise 1 porsiyon sebze çorbasının yanına 1 porsiyonluk olan yoğurdu tüketmiştim.
Akşam ile uyumadan önceki zaman diliminde olan ara öğünde ise 3 tane kuru olmak şartıyla erik yanına 1 bardak şekersiz olmak şartıyla çay tüketmiştim.

2. Gün
Sabah uykudan uyandıktan sonra yani kahvaltıdan önce 1 su bardağı ılık suyun içine attığım yarım dilim limonu karıştırıp içmiştim.
Sabah kahvaltısında ise 1 porsiyon olmak koşuluyla yoğurt yanına 1 kaşık yulaf ( tercihe bağlı olarak yoğurt ile yulafı karıştırıp tüketebilirsiniz.) ve bunlara ek olarak ise şekersiz olmak şartıyla 1 bardak çay tüketmiştim.
Sabah kahvaltısı ile öğle yemeğindeki ara öğünde ise 1 bardak şekersiz olmak şartıyla çay yanına 1 porsiyonluk yoğurdun içine 1 porsiyon kadar gelecek meyveyi karıştırıp tüketmiştim.
Öğle yemeğinde ise 1 porsiyonluk sebze çorbasının yanına 1 porsiyon kadar dost yoğurt tüketmiştim.
Akşam yemeğinde ise 1 porsiyonluk mercimek çorbasının yanına 1 porsiyon kadar yoğurt tüketmiştim.
Akşam yemeği ile yatmadan önceki zaman dilimine denk gelen ara öğünde ise 3 tane kuru olmak şartıyla incirin yanına 1 bardak şekersiz olmak şartıyla bitki çayı tüketmiştim. Benim tercihim ise bitki çayı olarak rezene gibi rahatlatıcı çayları içip daha rahat bir uyku uyumaktı. 

3. Gün
Sabah uykudan uyandıktan sonraki zaman dilimi ile kahvaltıdan önceki zaman dilimi içerisinde 1 su bardağı ılık suyun içine yarım dilim limon atarak içiyordum.
Sabah kahvaltısında ise 1 porsiyon kadar  yoğurdun içine 1 kaşık yulaf karıştırıp yiyordum bunların yanında ise 1 bardak şekersiz olan çayı içiyordum.
Sabah kahvaltısı ile öğle yemeği arasında kalan ara öğünde ise 1 bardak şekersiz olan çayın yanına 1 porsiyon kadar yoğurtla 1 porsiyon gelecek kadar olan meyveyi karıştırıp tüketiyordum.
Öğle yemeğinde ise 1 porsiyon olan sebze çorbasının yanına 1 porsiyon kadar yoğurdu tüketiyordum.
Akşam yemeğinde ise 1 porsiyonluk mercimek çorbasının yanına 1 porsiyon kadar gelecek olan dost yoğurt tüketmiştim.
Akşam yemeği ile yatmadan önceki zaman arasında kalan ara öğünde ise kuru olmak şartıyla 3 tane incirin yanına 1 bardak şekersiz olan bitki çayını (benim tercihim rezene çayıydı.) tükettim.

4. gün
Sabah uyandıktan sonraki zaman ile kahvaltıdan önceki zaman diliminin arasında 1 su bardağı ılık suyu yarım dilim limonlu su ile tüketiyordum.
Sabah kahvaltısında ise 1 porsiyon yoğurtla 1 kaşık yulafı karıştırıp tükettim. Bunların yanında ise şekersiz olmak şartıyla 1 bardak çay tükettim.
Sabah kahvaltısı ile öğle yemeği arasında kalan ara öğünde ise şekersiz olan çatın yanına 1 porsiyon olan yoğurdun içine 1 porsiyon gelecek olan meyveyi karıştırarak tüketmiştim.
Öğle yemeğinde ise 1 porsiyon olan sebze çorbasının yanına 1 porsiyonluk yoğurt tüketmiştim.
  Akşam yemeğinde ise 1 porsiyon olan mercimek çorbasının yanına 1 porsiyon gelen yoğurt tüketmiştim.
Akşam yemeği ile uyumadan önceki zaman dilimi içerisinde olan öğünde ise kuru olmak şartıyla 3 adet incirin yanına şekersiz olan 1 bardak bitki çayı (benim her zaman rahatlatıcı özelliğinden dolayı tercih ettiğim rezene çayıdır ama siz sevdiğiniz herhangi bir bitki çayını tüketebilirsiniz.) tüketmiştim.

5. gün 
Sabah uyandığım vakit ile sabah kahvaltısından önce olan zaman arasında kalan öğünde 1 su bardağı ılık su ile yarım dilim limonu karıştırarak tükettim.
Sabah kahvaltısında ise 1 porsiyon yoğurtla 1 kaşık yulafı karıştırarak tükettim. Bunlara ek olarak da şekersiz olan 1 bardak çayı tüketmiştim.
Kahvaltı ile ara öğle yemeği arasında kalan ara öğünde 1 bardak şekersiz olan çayın yanına 1 porsiyon olan yoğurt ile 1 porsiyon meyveyi karıştırarak tükettim.
Öğle yemeğinde ise 1 porsiyonluk sebze çorbasının yanında yoğurt tüketmiştim.
Akşam yemeğinde ise 1 kase mercimek çorbasının yanında 1 porsiyon yoğurt tüketmiştim.
Akşam yatmadan önce ise 3 adet kuru incirin yanında 1 bardak şekersiz olan bitki çayını tüketmiştim. 

Yoğurt Zayıflatır Mı?

Yapmış olduğum yoğurt diyeti tecrübem ile söyleyebilirim ki, yoğurt tabiki de kilo verdirir ve zayıflamanızı sağlar. Ama yineden tek başına yoğurt diyetine güvenerek uzun süreli bu diyeti yapmamalısınız.Aşağıdaki videoda da diyetisyenlerin bahsettiği tek tip gıda ile yapılan diyetler uzun süreli olmamalı en fazla 1 hafta yapın bu yoğurt diyetini ki sağlığınız ile ilgili bir problem yaşamayın.Doktorunuzun tavsiyesini almadan asla tek tip diyetleri denemeyiniz.Ana diyet listenize uyarak yoğurt,yoğurt ve limon gibi takviyeler ile ana diyet listenize destek olmak çok daha uzun vadeli sonuçlar verebilir.

Sizlerde kilo verirken yoğurt yemeyi ihmal etmiyorsanız eğer konu altına lütfen mesaj yazın arkadaşlar. Gerçekten yoğurt diyeti ile kilo verdiniz mi? Veya bu hızlı kilo verdiren yoğurt diyeti hakkındaki düşüncelerinizi benimle paylaşmayı unutmayın. Bugün sizlere yoğurt kilo verdirir mi ile ilgili bildiklerimi paylaştım. Bir daha ki yazımda görüşmek üzere arkadaşlar.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski