Haşlanmış Patates Diyeti Kilo Verdirir Mi? | Nasıl Yapılır? | Kaç Kilo Verdirir?

Bu yine şaşırdı yok artık patates diyeti de neymiş dediğinizi duyar gibiyim:)Merhaba gençler size bu yazımda yıllar önce duyduğum, ilgimi çeken ve yapmak için son günlerde tekrar düşündüğüm Haşlanmış Patates Diyeti Kilo Verdirir Mi? hakkında bilgi vermek istiyorum. İlk duyduğum zaman patatesten diyet mi olur diye dalga geçmiştim ama içeriğini araştırınca ve uygulayınca cidden patates diyeti oluyormuş ve oldukça kilo verdirebilen bir diyetmiş. Üniversite okuduğum yıllarda facebook da görmüştüm ilk olarak bu diyeti ve o zamanlar kurallarına uyarak ciddi bir şekilde denemiştim.Bu aralarda patates diyetini denemeyi düşünüyorum. Gelin beraber patates diyeti kaç kilo verdirir bir göz atalım.

Patates diyeti nedir?

Patates diyeti için temel gıda olan patatesin büyük bir miktarı sudan oluşup karbonhidrat içerikli bir gıda maddesidir ayrıca yapılan araştırmalara göre ise patates bitkisinin içerisinde ortalama 100 gramda 2,6 gram protein içeriği de vardır. Birçok insanın tüketmeyi sevdiği haşlanmış patates yapılan araştırmalara göre tok tutan gıdalar arasında ilk sıralarda yer alan bir besindir.

Patates kalori hesabı yapacak olursak kalorisi düşük besin grubunda yer alan bir besindir. 100 gram patates yaklaşık olarak 76,7 kalori içermektedir. Kızartma olarak tüketmek yerine haşlama olarak tükettiğiniz patates bitkisi diyet için uygun bir gıda haline geliyor. 

Patates aynı zamanda antioksidan olarak da tüketilebilen bir sebzedir. 100 gram haşlanmış patatesi besin değerleri açısından inceleyecek olursak içerisinde 2,6 gram protein, 21,2 gram karbonhidrat, 0,6 gram lif, 65 miligram fosfor ve pek çok vitaminden oluşur.

Patates diyeti düşük kaloriye sahip olan bir diyettir. Patates diyeti diyetisyenler tarafından pek önerilmeyen bir diyettir çünkü diyetin içeriğinde sadece patates gıdası olup çok fazla gıda çeşitliliğine sahip olmayan bir diyettir. Buna rağmen patates diyeti yapan insanlar tarafından olumlu sonuç olan diyetler arasında yer almaktadır. Bende patates diyeti uygulamasını üniversite okuduğum dönemde yapmıştım ve sonuçtan gayet memnun kalmıştım.


Patates diyeti nasıl yapılır? Kaç kilo zayıflatır?

Patates diyeti uygulaması durumunda yaklaşık olarak 1 haftalık bir süreçte 5 kilo verebilirsiniz. Patates diyeti yazımızın başında da söylediğimiz gibi düşük kalorili bir diyet olmasının yanında gıda çeşitliliği zengin olmayan bir diyettir. Bundan dolayı diyeti uygulamaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Diyete başlamadan ve diyeti yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır ve bunlara değinmek isterim. Bu önemli noktalardan en önemlisi diyette haşlanmış patates tercih edilmesi gerektiğinin yanı sıra diyetteki haşlanmış patates sayısı da çok önemlidir. Yani bunu biraz daha açacak olursam sabah kahvaltısında ve öğle yemeğinde ikişer tane akşam yemeğinde ise en fazla 3 tane haşlanmış patates tüketmeniz gerekmektedir. Haşlanmış patatesin belirtilen sayıları zaten sizin diyet boyunca tok kalmanıza yeterli sayıdadır. 

Patates diyetinin zararları nelerdir?

Patates diyeti tek çeşitli gıda üzerinden devam eden bir diyet olduğu için diyete başlamadan önce doktorunuza başvurmanız gerektiğin söylemiştim. Diyet bu sebepten dolayı sağlıksız gibi görünse de diyet listesinin dışına çıkılmadığı zaman herhangi bir olumsuz sonuç doğurmayacaktır. Patates diyeti tek gıdalı bir beslenme çeşidi olduğu için diyeti uygulayan bazı kişilerde halsizlik veya yorgunluk gibi durumlar yaratabilir. Bu tarz durumların önüne geçebilmek amacıyla diyetin çok da dışına çıkmamak için belirli bir miktarda meyve tüketimi gerçekleştirebilirsiniz. Ben patates diyetini ilk uygulamaya başladığım sıralarda uyum aşamasında biraz halsizlik yaşadım ama diyetimi meyve ile destekleyerek bu durumları atlatabildim. Bunların yanı sıra haşlanmış patates diyeti yaparken vücudun ihtiyaç duyduğu karbonhidrat, protein, vitamin ve mineralleri düzenli olarak vücudunuza almaya özen göstermelisiniz.


Patates diyeti kilo verdirir mi?

Genellikle geçmişten gelen ve halk arasında patatesin kilo aldırdığına inan insanlar var ancak yapılan araştırmalara göre patatesin doğru şekilde ve doğru miktarda tüketimi durumunda kilo verdirme etkisi vardır çünkü düşük kalori ile daha çok tokluk hissi yaratabiliyorsunuz. Bunun yanında patatesin diyet için bir olumlu etkisi ise vücudun diyet esnasında ihtiyacı olan lif dokusuna sahip olmasıdır. Patatesin içindeki lif yapısından dolayı patates sindirim sistemini hızlandırıcı bir etkiye de sahiptir. Eğer patatesi kabuğu ile tüketebiliyorsanız patatesin zayıflatıcı etkisi dokudan dolayı 2 katına çıkmaktadır çünkü patatesin kabuğunun yapısındaki bileşenler mide tarafından zor sindirilir. Bundan dolayı patates diyeti ile zayıflamak mümkündür diyebiliriz. 

Patates diyeti süresi kaç gündür?

Patates diyetinin uygulama süresi diğer diyetlere göre daha farklıdır diyebilirim çünkü patates diyetinin amacı patatesin hızlı kilo verdirme özelliğinden dolayı uygulanan bir diyettir. Diyet ortalama olarak 1 hafta sürmelidir çünkü diyet tek gıdalı bir diyet olduğu için vücut bu beslenme şekline alışır ve patatesin vücuttaki etkisini yok saymaya başlar. 

Diyet için hangi patates türleri kullanılmalıdır?

Ülkemizde ve dünyada çok sayıda patates türü bulunmaktadır. Ama bu patates çeşitlerini biz çok fazla ayırt edemediğimiz için ve yoğun olarak aynı özelliklere sahip olduğu için diyette kullanılacak patates türleri ayırt edilmez. Mesela pazardan ya da marketten ya da manavdan aldığınız herhangi bir patates türü ile bu diyeti uygulayabilirsiniz. Ben patates alırken genelde pazardan almaya özen gösterdim çünkü pazardakiler bana her zaman daha doğal ve taze gelmiştir. Bu konu başlığı altında dikkat etmeniz gereken bir konu ise patateslerin boyutlarının ve sayılarının orantılı olarak tüketilmesidir. Ben genelde diyet listesine uygun sayıda ve orta boyda patates tüketmeye özen gösterdim. 

Diyeti yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktaların başında patatesi haşlanmış olarak tüketmek ve diyet listesinin dışına çıkmamaktır.


Haşlanmış patates diyeti menüsü

Diyetin 1. Günü
Sabah kahvaltısında 2 adet orta boy olmak koşuluyla haşlanmış patates vardı.( patatesleriniz orta boy değil de büyük boy ise 2 adet yerine 1 adet tüketmeyi tercih etmelisiniz ya da patatesleriniz çok küçük ise 2 adet yerine 3-4 adet tüketebilirsiniz.) 
Öğle vaktinde 2 adet orta boy haşlanmış patates vardı.
Akşam yemeğinde 3 adet orta boy haşlanmış patates vardı.

Diyetin 2. Günü
Sabah kahvaltısında 2 adet orta boy haşlanmış patates vardı.
Öğle yemeğinde 1 adet orta boy haşlanmış patatesin yanında 1 adet kuru ya da tercihe bağlı olarak taze kayısı vardı.
Akşam yemeğinde 2 adet orta boy haşlanmış patates tüketmem gerekliydi.

Diyetin 3. Günü
Sabah kahvaltısında 2 adet orta boy haşlanmış patates vardı.
Öğle yemeğinde ise 3 adet haşlanmış olmak şartıyla orta boy patates vardı.
Akşam yemeğinde 1 adet orta boy haşlanmış patates vardı.

Diyetin 4. Günü
Sabah kahvaltısında 2 mandalina yanına 1 elma vardı.
Öğle yemeğinde 2 adet orta boy haşlanmış patates vardı.
Akşam yemeğinde ise 2 adet ızgarada pişmiş tavuk budu ya da haşlanmış tavuk budu eğer tavuk sevmiyorsanız bunların yerine tercihen 1 tatlı kaşığı sıvı yağ ile karıştırılmış 1 adet büyük boy kâse salata tüketebilirdim. Ben tavuk yemekten çok fazla hoşlanmadığım için tercihimi salatadan yana kullandım.Diyetin 5. Günü
Sabah kahvaltısında 1 adet olmak şartıyla elma yanına 2 adet olmak şartıyla mandalina vardı.
Öğle yemeğinde tercihe bağlı olarak 2 adet kuru ya da taze kayısı yanına 1 adet elma ve 2 adet mandalina vardı.
Akşam yemeğinde 1 adet büyük kâseyi dolduracak şekilde haşlanmış patatesten yapılmış salata vardı.

Diyetin 6. Günü
Sabah kahvaltısında 1 adet elma yanına 3 adet mandalina vardı.
Öğle yemeğinde 1 adet kuru ya da tercihe bağlı olarak taze kayısı yanına 1 adet elma ve 1 adet portakal vardı.
Akşam yemeğinde 1 büyük kâse patates salatası vardı.

Diyetin 7. Günü
Kahvaltıda 1 adet elma yanına 2 adet mandalina vardı.
Öğle yemeğinde sıvı yağlı patates yanına yeşil soğan salatası vardı.
Akşam yemeğinde 1 adet kuru ya da tercihen yaş kayısı yanına yarım su bardağı haşlanmış mantar ya da tercihen haşlanmış patates vardı.
Evet arkadaşlar bir yazımın daha sonuna geldik. Bugün sizlere geçmiş yıllarda uygulamış olduğum başka bir diyet olan haşlanmış patates diyeti kilo verdirir mi? bu konudan bahsettim ve tecrübelerimi size aktardım. O dönem hızlı bir şekilde kilo verme yöntemleri ararken önüme çıkan bu haşlanmış patates diyeti ile kısa sürede kilo verdim ancak devamlılığı sağlayamadım tabiki her zamanki gibi :) O zamanlar diyet çeşitlerini ve etkilerini çok fazla bilmediğim için korkmadan her şok diyeti deniyordum. Şuan da mesela tekrar bir patates diyeti denemesi yapmayı düşünüyorum ama eskisi gibi tek gıdalı değil daha profesyonel ve doktor kontrolü altında olarak...Sizlerde biliyorsunuz şuan akupunktur tedavisindeyim. Örneğin bu diyeti aynı anda uygulayabilir miyim hiç bir fikrim yok bu nedenle sizlerde eğer haşlama patates diyeti yapmak istiyorsanız eğer lütfen öncelikle doktorunuza danışınız. Sizlerde bu diyet hakkındaki görüşlerinizi konu altına mesaj yazarak benimle paylaşabilirsiniz. Görüşmek üzere arkadaşlar.

Bu yazımı okuyanlar aşağıdaki konularımı da okudular:Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Daha yeni Daha eski