Protein Diyeti Kilo Verdirir Mi? | Kaç Kilo Verdirir? | Nasıl Zayıflatır?

Bir yazıma daha hoş geldiniz arkadaşlar ben Sercan Nar. Bugün sizlere geçtiğim yaza girerken uyguladığım protein diyeti olayından ve sizlere yardımcı olacak protein diyet listemden bahsedeceğim. Ayrıca protein diyeti kaç kilo verdirir? Nasıl Yapılır? gibi tüm ayrıntılı konulardan bilgiler vereceğim arkadaşlar. 

Sizlere her zaman söylediğim gibi arkadaşlar mümkün olduğunca şok diyetlerden uzak durarak uzun dönemli ve kalıcı kilo verme yöntemlerini seçmeniz sizin için çok daha faydalı olacağını unutmayın.Çok hızlı kilo verme yöntemleri çoğu zaman geri kilo alımıyla sonuçlanabiliyor. Bu nedenle bunların farkında olarak ve özellikle doktor tavsiyesi olmadan asla bu tür şok diyetleri denememenizi tavsiye ederim.Yinede ben protein diyetini merak ediyorum ve yapmak istiyorum diyorsanız eğer bende elimden geldiğince sizlere doğru bilgilerle bu diyeti anlatayım. Sizlerde uygulamış olduğunuz hızlı kilo verme diyetlerinizi konu altından mesaj yazarak paylaşabilir hep birlikte bilgi edinebiliriz.

Protein diyeti nedir? Nasıl Yapılır?

Protein diyetinin temel gıdaları et, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi protein açısından zengin gıdalardır. Neden protein diyetleri daha çok tercih ediliyor diye soracak olursanız protein içeriği bakımından yüksek besin değerine sahip gıdalar kişiyi diğer besinlere göre daha uzun süre tok tutarak acıkmayı geciktiren gıdalardır. Bundan kaynaklı olarak da insanlar geç acıkınca vücuttaki enerji yakımı hızlanarak insanların kolay kilo vermeleri sağlanır. Bu diyet türü uzmanlar tarafından araştırılmış ve tavsiye edilen bir diyet türüdür. Yapılan araştırmalara göre protein diyeti hakkında bir örnek verecek olursak diyetin ilk öğünü yani sabah kahvaltısında haşlanmış yumurta yiyen ile haşlanmış yumurta yemeyen insanların kilo verme hızları karşılaştığından sabah kahvaltısında haşlanmış yumurta yiyen insanların diğerlerine oranla daha kolay ve hızlı bir şekilde kilo verdiği gözlemlenmiştir.Merak edenler için haşlanmış yumurta yiyerek zayıflama yazımı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz arkadaşlar.

Ben protein diyeti yapmak istediğim zamanlar doktorum bana 3 adet protein diyeti listesi verdi ve istediğimi seçebileceğimi söyledi. Ben ise bu yazımda sizinle benim hoşuma giden 2 diyet listesini paylaşacağım. Protein diyeti bildiğiniz gibi protein içeriği bakımdan zengin olan et, balık, tavuk, süt ve süt ürünleri gibi gıdalarla yapılan diyettir. Bu diyetin en önemli artısı ise eğer bu diyet ile kilo verirseniz bu verdiğiniz kiloları bir daha almıyorsunuz. Mesela ben 3 günde 3 kilo verilen protein diyetini uygulamıştım o zamandan sonra düzenli beslendiğim için verdiğim 3 kiloyu tekrardan almadım. Kilo almama işini bilimsel olarak açıklayacak olursak protein diyeti ödem atmak maçlı yapılan bir diyet olmayıp vücuttaki yağ yakımını sağlayan bir diyettir. Bu diyet vücudunuzdaki fazla yağları yakmaya yönelik olup basen ve göbek çevresi gibi bölgelerde oluşan istenmeyen kilolara veda eden bir diyettir. 

Protein diyeti nasıl kilo verdirir?

Protein diyetinin protein içeriği bakımından zengin olan gıdaların tüketilmesiyle oluşan bir diyet olduğunu artık öğrendik. Peki, bu proteinin vücuttaki etkileri nelerdir diye soracak olursanız size şöyle açıklayabilirim: eğer vücudunuza protein açısından zengin gıdalar alırsanız vücut, vücuda alınan protein miktarına bağlı olarak metabolizma hızını düzenler. Bunu biraz daha açacak olursam proteinin vücuda alınması durumunda diğer besin değerlerine göre daha zor sindirilen bir yapısı vardır bununla beraber içerdiği yapı taşlarına bağlı olarak metabolizma hızını arttırıcı bir etkiye sahiptir. 

Protein diyetindeki yasaklı besinler ve yasak olmayan besinler nelerdir?

Protein diyeti içeriğinde adından anlaşıldığı gibi protein içeriği bakımından zengin olan yumurta, süt ve süt ürünleri, et, balık, tavuk gibi gıdaların tüketimi diyet listesi içeriğince serbesttir.
Protein diyeti listesi içeriğinde protein oranı az ya da protein oranı hiç olmayıp diğer besin değerleri bakımından zengin olan besinler yasaklı besinlerdir. Bunlara örnek verecek olursak karbonhidratlı besinler, şeker içerikli besinler,  şeker oranı yüksek olan sebze ve meyveler bu kategorilere örnek olabilir.

Protein diyetinde amaçlanan durum nedir?

Protein diyeti içeriğindeki amaç, protein desteğiyle kısa süre içerisinde kolay yolla ve hızlı bir şekilde kilo vermektir. Mesela protein diyetini yaza yaklaşırken yapabilirsiniz. Çünkü şöyle düşünün yaz yaklaşıyor havalar ısınıyor ve artık giyeceğiniz kıyafetler de inceldiği için vücudunuzdaki fazla kiloları saklayamaz hale gelebilirsiniz bunun için yapacağınız şey kısa süreli protein diyeti uygulaması yapmaktır. 

Protein diyeti metabolizmayı etkiler mi?

Protein içerikli diyetler yapıldığı süreç boyunca metabolizmayı ve metabolizma hızını olumlu yönde etkileyen bir diyettir. Diyet süresince metabolizma hızlanacağı için kilo kayıpları da hızlı bir şekilde olacaktır.

 3 günde 3 kilo verdiren protein diyet listesi

Yazının başında da bahsettiğim gibi bu diyet listesi 3 diyet arasında benim uyguladığım diyetti ve bu diyeti nasıl yaptığımı ve diyetin içeriklerini sizinle paylaşmak isterim. 

Protein diyeti 1. Gün
Sabah kahvaltısında az yağlı beyaz peynirin yanına şekersiz olacak şekilde çay tüketmiştim.
Öğle vaktinde ise sadece haşlanmış 1 adet tavuğun göğsü vardı.
Akşam vaktinde ise sadece light olmak şartıyla 1 kâse yoğurt vardı.

Protein diyeti 2. Gün
Sabah kahvaltısında 1 adet haşlanmış yumurtanın yanında şekersiz olmak şartıyla çay vardı.
Öğle vaktinde ise zeytinyağlı olmak şartıyla 1 kâse barbunya ya da tercihe bağlı olarak haşlanmış barbunya vardı. Ben zeytinyağlı barbunyayı daha çok sevdiğim için onu tercih etmiştim.
Akşam vaktinde ise 100 gram olmak şartıyla haşlanmış ya da tercihe göre tava da az  yağ ile pişirilmiş tavuk veya kırmızı et veya balık vardı. Benim tercihim damak lezzetime daha uygun olduğu için tavada az yağ ile pişirilmiş kırmızı etten yanaydı.

Protein diyeti 3. Gün
Sabah kahvaltısında 1 adet haşlanmış yumurtanın yanına şekersiz olmak koşuluyla çay vardı.
Öğle vaktinde ise 100 gram olmak şartıyla balık ya da tavuk ya da et vardı. Benim tercihim o an kolay ulaşabileceğimden kaynaklı olarak balıktan yana olmuştu.
Akşam vaktinde ise tercihe göre bakla ya da barbunya gibi yüksek protein içerikli baklagiller vardı. Benim tercihim ise benim damak zevkime uygun olan zeytinyağlı barbunyaydı tabi ki bunlar sadece 1 kâselik tercihlerdi.

3 günde 3 kilo verdiren protein diyeti benim uyguladığım gibiydi. Eğer sizde bu diyeti uygulayacak olursanız diyet listesinin dışına çıkmadığınız takdirde sizde 3 günde 3 kilo verebilirsiniz.
Şimdi ise arkadaşlarımın önceden uygulamasına şahit olduğun diğer protein diyetlerini sizlerle paylaşacağım. 

Haftada 4 kilo verdiren protein diyeti listesi

Protein diyeti haftalık listesi:
Sabah kahvaltısında 1 tabak doğal yoğurt ya da tercihe bağlı olarak 200 ml olmak şartıyla doğal süt ya da tekrardan tercihe bağlı olarak 100 gram olmak koşuluyla yağsız peynir tüketimi yapabilirsiniz. Bu tercihler sizin damak zevkinize uygun değilse ve başka alternatifler arıyorsanız 2 parça olmak şartıyla sadece jambon da tüketebilirsiniz. Bunlara ek olarak ise şekersiz olmak şartıyla çay tüketebilirsiniz.

Öğle vaktinde ise 200 gram olmak şartıyla yağsız balık ya da 150 gram olmak şartıyla kırmızı et tercih edebilirsiniz. Bunların yerine damak zevkinize daha uygunsa ya da o anda o gıdalara ulaşmanız daha rahat ise 2 adet olmak şartıyla haşlanmış yumurta ya da 4 dilim pişmiş olmak şartıyla jambon tüketebilirsiniz. Tercihe bağlı olarak bunların yerine ise 200 gram olmak şartıyla sebze yemeği yani barbunya ya da bakla gibi yemeklerin yanında 2 adet olmak şartıyla haşlanmış yumurta tercih edebilirsiniz.

Akşam vaktinde ise 200 gram olmak şartıyla haşlamış ya da tercihen buğulama olarak yapılmış balık ya da bunların yerine tercihen 4 parça olmak şartıyla somon yanına 200 gram haşlama olarak pişirilmiş baklagiller yemeklerinden tercih edebilirsiniz ya da baklagiller yemeklerinin yerine tercihe bağlı olarak mantar, kereviz, kabak ya da ıspanak gibi az kalori içeriğine sahip besinlerden tercih edebilirsiniz .

Protein diyeti ile zayıflama ile ilgili güzel ve bilgi verici bir video arkadaşlar.

Protein Diyeti İle Kaç Kilo Verilir?

Bu liste ise arkadaşımın uyguladığı protein içerikli diyetlerden bir listedir. Bu listede verilen seçeneklerin dışına çıkmamak kaydı ile kendinize protein içerikli bir diyet programı hazırlayarak bir haftada ortalama olarak 4 kilo vermeniz mümkündür.Ancak her zaman söylüyorum bunu söylemekten hatta dilimde tüy bitti bu verdiğiniz kiloları geri almanız an meselesidir.Düzenli doktor kontrolünde yapacağınız uzun vadeli diyetlerle başarılı olma şansınız çok daha fazla ve daha fazla kilo verme ihtimaliniz vardır.Lütfen çok acil bir durum söz konusu değilse uzun dönemli diyetleri tercih etmeye çalışalım arkadaşlar.


Protein Diyetlerinde uygulayabileceğiniz güzel bir mantarlı sıfır yağlı tavuk tarifim var arkadaşlar.Aşağıdan bu konumu da okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Daha yeni Daha eski