Kuru Meyve Kilo Aldırır Mı? | Diyette Kuru Meyve Yenir Mi?

Merhabalar efendim, bugünkü efsane konum kuru meyve kilo aldırır mı? Diyette kuru meyve yenir mi? Hepimizin klasik diyet ürünlerinin arasındadır kuru meyveler. Kilo verme döneminde diyete gireceksek ilk alınanlar kuru incir, kuru kayısı gibi gıdalardır. Ancak sorsak neden bunları tüketiyoruz? Bu kuru meyve kilo yapar mı? Çoğu kişi kem küm diyor maalesef. 

Kuru Meyve Kaç Kalori?

Kuru meyveler ile ilgili bildiğimiz çok fazla şey var. Bunların en başında kuru meyveleri az kalorili ve masum yiyecekler olarak görmemiz geliyor.Sadece bir örnekle konuyu Nirvanaya taşıyacağım. Örneğin 100gr taze erik yalnızca ve yalnızca 45 kalori içerirken peki bu erik kurutulduğunda aynı 100gr kaç kalori içermekte oluyor tahmininiz var mı acep?Tamı tamına 100gr kurutulmuş erik 235 kalori oluyor. Huhuvvv haydi diyette kuru meyvelere devam:)Bu konunun ne kadar önemli olduğunu kavramınıza umarım bir nebzede olsa farkındalık yarattıktan sonra artık konumuza geçelim.Bakalım diyet yaparken kuru meyve yenir mi yoksa yenmez mi?Hep birlikte öğrenelim:)

Yukarıda bahsettiğim gibi kuru erik 100 gr da normalde 45 kalori iken birden 235 kaloriye fırlamıştı. Bunun nedeni meyvenin kuruduktan sonra yoğunluğunun yüksek miktarda artması ve içindeki suyun yok olmasıdır. Normalde kütür kütür sulu erik yerken yediğimiz eriğin çoğu su oluyor ancak kurutulmuş bir erik yediğimizde ise saf yoğun bir erikle karşılaşıyoruz ve hiç su olmadığı için eriğin yoğun tüm kalorisini içimize almak zorunda kalıyoruz. Bunun sonucunda da biz bol bol kuru meyve tüketip zayıfladığımızı düşünürken aslında yüksek kalori bombardımanında kaldığımızın farkında bile olmuyoruz.


Diyette Kuru Meyve Ne Kadar Yenmeli?

Yukarıda bahsetmiş olduğum konuyu anladıysanız eğer kuru meyvelerin de masum diyet atıştırmalıkları olmadığını da anlamışsınızdır.Bu nedenle tabiki asla diyette kuru meyve yemeyin demiyorum ama avuç avuç kuru kayısıları gömerek zayıflama hayali kuran teyzelere bu kadar yemeyin diyorum. Günde 3-4 taneden fazlası size kilo olarak geri döner.Bu nedenle her şeyi kararında yememiz gerektiği gibi kuru meyveleri de kararında yiyerek diyette sindirim sistemimizi rahatlatmak veya tatlı krizimizi sonlandırmak amacı ile 1-2 tane yiyerek kullanmak en mantıklısıdır.


Kuru Meyve Kilo Aldırır Mı?

Evet fazla kuru meyve yemek kilo aldırır ve zayıflamanızın önüne geçer. Normalde bile uzmanlar diyette meyveden uzak durmamız gerektiğini ve çok az tüketmemizi söylerken biz nasıl olursa kuru meyveyi zayıflamak için avuç avuç tüketebiliriz.Günde 3-4 kuru meyveden fazlası kilo yapar,lütfen bilinçli tüketelim.

Diyette Hangi Kuru Meyveler Yenir?

Diyet yaparken az olmak kaydı ile tüm kuru meyveleri tüketebilirsiniz.Ama az olacak avuçla kuru meyve yemeyeceksiniz.Günde 3-4 taneden fazla değil.Yoksa hangisini yerseniz yiyin aşağı yukarı kalorisi hepsinin maşallahı var.Bu nedenle hangi kuru meyveyi yemeliyizden önce ne kadar yemeliyiz çok daha önemli bir konu.

Evet arkadaşlar günlük kuru meyve tüketimi yukarıda yazmış olduğum gibi en az seviyede olması kaçınılmaz bir gerçektir. Bu konudan sonra muhakkak bir kuru meyve kalori cetvelini incelemenizde fayda var ki geçekleri sizlerde görün. Bu cetveli gördükten sonra zaten diyet yaparken kuru meyve yenir mi gibi bir soruyla karşılaşacağımı zannetmiyorum:) Bugün sizlerle kuru meyve kilo yapar mı? konumu paylaştım. Hoşçakalın görüşmek üzere...

Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski