Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?Diyette sucuk yenir mi ,sorusuna hayır sucuk kilo aldırmaz bol bol yiyelim demeyi çok isterdim gerçekten:)Özellikle sabah kahvaltısında yapılan nefis sucuklu yumurta, akşam köşe başında bulduğumuz bir sucuk ekmekçi...Neyse fazla ağzımızın suyu akmasın. Milletçe sucuk ve sucuklu yumurtayı bayılarak yerken maalesef ki bugünkü konumuz sucuk kilo aldırır mı? Kilo yapar mı? Diyetlerde sucuğa pek yer verilmese de az da olsa diyette sucuk tüketimi nasıl olmalı, elimden geldiği kadar bugün bu konuları paylaşacağım arkadaşlar. Haydi artık lafı fazla uzatmadan sucuk kilo aldırır mı, bakalım öğrenelim.

Elimden geldiği kadar diyette sucuğu nasıl yiyebiliriz diye düşünsem de işin içinden çokta fazla çıkamadım açıkçası ama yine de bazı ufak yöntemler ile kilo almadan sucuk yiyebileceğimizi düşünüyorum. Diyette tüketmek için bu kadar uğraşmamızın sebebi ise sizlerin de bildiği gibi sucuğun içerdiği yüksek katı yağlar. Bazen hiç yağ koymadan bile tavada yavaş yavaş pişirdiğimiz sucuk öyle bir yağını salıyor ki sanki 1 çorba kaşığı içine margarin katmış gibi oluyor. Hal böyle olunca da bu denli kalorisi yüksek ama bir o kadar da lezzetli besini diyetimize uygulamak çokta kolay olmuyor.

Sucuk Kaç Kalori?

Diyet yaparken sucuk yenir mi? Sucuk kilo aldırıyor mu? Sorularına bilimsel olarak net cevaplar verebilmek için öncelikle 1 ince dilim kaç kalori yapar, öğrenelim arkadaşlar. 1 ince sucuk ortalama 25 kalori eder. Yani 4-5 ince dilim sabah kahvaltısında yağ eklemeden kızartırsanız eğer 120 kalori civarı alırsınız. Birde yarın çorba kaşığı sıvı yağ ile sucuk pişirseniz eğer toplam kalori en az 180-200 olur. Eee birde yanında 1 dilim ekmek yeseniz ne oldu. Sucuklu bir kahvaltı toplamda 250-300 kalori arası oldu. Günün diğer kalanında yediklerinize dikkat etmezseniz eğer sabah yediğiniz sucuk veya sucuklu yumurta size kilo olarak dönebilir.

Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Aşırıya kaçılmadan ve yağsız pişirilmiş sucuk her sabah yemediğiniz sürece kilo aldırmaz arkadaşlar. Ancak siz kalın kalın sucuk dilimlerini 2-3 kaşık sıvı yağ yada margarinde pişirip de sucuk kilo yapar mı diye sormazsınız sanırım. Sucuk yiyerek kilo almak istemiyorsanız eğer muhakkak sıvı yağı yok etmelisiniz ve sucuk dilimlerini elinizden geldiğince ince kesmelisiniz. Yoksa sucuk yiyerek zayıflama hayalleriniz suya düşer. Peki diyette sucuk tüketimi nasıl olmalı?

Diyette Sucuk Yenir Mi?

Diyetteyken gerekli kurallara uyulduğu sürece sucuk ve sucuklu yumurta yenir arkadaşlar. Ancak sucuk yiyerek kaç kalori aldığınızı muhakkak bilmeniz gerekir ki günün geri kalanında kilo almamak için geriye kaç kaloriniz kaldı bilin. Yani ortalama bir mantıklı diyette günlük kalori alımı genelde bayanlar için 1000 kalori, erkekler için 1400 kalori oluyor. Siz diyette sadece sucuk yiyerek 500 kalori alırsanız eğer geri kalan kalori miktarı tüm gün sizi tok tutmaya yetmez. Evet sucuk yemek diyeti bozmaz ama oldukça iştah açar ve bu zayıflamak isteyenlerin en son istediği şeydir. Bu nedenle diyette sucuk yenebilir ancak en fazla haftada 1-2 defa ve çok ince dilimlenmiş şekilde.
İlginizi Çekebilir: Aç Kalarak Zayıflanır mı?

Ben sucuğu yapmış olduğum diyetlerde bir defasında diyetisyenimin tavsiyesi üzerine sadece çok ince kesilerek 5 incecik sucuk dilimi ile içine asla yağ koymadan biber ve domatesle yumuşatarak yiyiyordum. Böylelikle içerdiği kaloriyi en aza indirmeye çalışıyor hemde sucuk yeme keyfinden kendimizi alıkoymuş olmuyorduk. Sizlerde böyle ufak tefek seçenekler ile çok fazla olmamak şartıyla örneğin sadece hafta sonu kahvaltısına çok ince bir sucuk dilimi ile diyetinize devam edebilirsin. Ancak öyle yağlı kocaman dilim sucuklu yumurta ile asla diyet yapamazsınız, sanki aklınızdan biran sucuklu yumurta zamanı gibi geçirdiğinizi hissettim nedense:)Şimdiden sizi korkutmak için isterseniz sucuklu yumurta kilo yapar mı kaç kalorisi var bir inceleyelim de neden uzak durmanız gerektiği hakkında fikriniz olsun.


Sucuklu Yumurta Kilo Aldırır Mı?

Öyle incecik yağsız bir sucuklu yumurta değilse maalesef bunu ağlayarak söylüyorum sucuklu yumurta kilo aldırır ve diyetlerde yenilmesi pek uygun değildir.Neden derseniz her zamanki gibi müthiş kalori hesaplarım ile cevap vermeye çalışayım.İçinde 2 yumurta olan çok ince kesilmemiş 1 porsiyon sucuklu yumurta 380-390 kaloridir.Bakın daha sucuğu pişirmek için herhangi bir yağ falan koymadık.Sadece yumurtalar ve sucuğun toplam kalori bu.Şimdi artı kalorileri de ekleyelim bakalım neler çıkacak ortaya.Sucukları biraz olsun yanmadan pişirmek için 1 çorba kaşığı sıvı yağ kullansanız bunun kalorisi 110 kalori gibidir.Ne oldu etti 500 kalori.


Eee sucuklu yumurta ekmeksiz yenmez.Hiç olmazsa 2 ince dilim kepek ekmeği yiyeceğiz yanında doğru mu?Şimdi kalorimiz kaç oldu 2 dilim kepek ekmeği ile 100 daha ekleyelim.Sonuç 600 kaloriye çıktı hele birde kahvaltıda yanına az peynir zeytin yok üzerine çok az kaşar peyniri serpeyim de mis gibi kaşarlı sucuklu yumurta yiyeyim derseniz eğer 1000 kalorilere geliyor sabah kahvaltınız:)Bu nedenle her ne kadar sucuk vazgeçilmez lezzetimiz olsa da aşırıya kaçmadan tüketmekte fayda var.Aşağıda yağ yerine su kullanılarak yapılan bir sucuklu yumurta tarifi var.Birlikte izleyelim arkadaşlar.
Sucuktan her ne kadar uzak durmak istemesek de maalesef sucuğun diyetteki yeri yukarıda da anlattığım gibi pek yok arkadaşlar. Yinede hafta sonu kahvaltılarında ince dilim birkaç sucuk dilimi kızartmak çokta sorun olmaz sanırım. Bugün sizlerle diyet dönemlerinde sucuk ve sucuklu yumurta yenilir mi, sucuk kilo yapar mı, yazımı paylaştım. Sizlerde diyette sucuk yemek ile ilgili fikirlerinizi konu altına yorum yaparak paylaşabilirsiniz. 

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular.


Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski