Aç Kalmak Yağ Yakar Mı? Aç Kalarak Zayıflanır mı?

Kilo vermek isteyen kişilerin ilk hedeflediği şey vücutlarında bulunan fazla yağlardan kurtulmaktır. Yağın enerjiye çevrilerek yakılmasının birçok farklı şekli bulunmaktadır. Yağ yakma yöntemlerinin özelliği, vücuda alınan yağ miktarı kadar yakılan yağ miktarı arasındaki farktır. Hayatınızı sağlıklı bir şekilde devam ettirmeniz için her gün belli miktarlarda enerji yakmanız gerekmektedir.
İnsan metabolizmasında kan şekerini dengelemeye çalışan hormonlar bulunmaktadır. Bu hormonlar vücuda alınan besinler ile eş zamanlı harekete geçerek belli oranlarda salgılamasını gerçekleştirir. Uzun süreli açlık sonunda insülin hormonunun salgısı değişerek metabolizmada sorunlar oluşmaya başlanır. Aç kalmak yağ yakmanın aksine metabolizmayı kötü etkileyerek insan sağlığına zarar vermektedir. Aç kalarak daha hızlı yağ yakıldığı düşüncesi çok yanlıştır. Vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri almadan yaşanan kilo kayıpları kronik rahatsızlıklara yol açmaktadır. 


AÇ KALARAK ZAYIFLANIR MI?

Kilo vermek uğruna aç kalmak zayıflamak yerine daha çok kilo alımına sebebiyet vermektedir. Vücut yeteri kadar besin almadığından dolayı metabolizma farklı durumlarla karşılaşmak zorunda kaldığı için, açlık durumunu yoksunluk sendromu olarak algılamaktadır. Bu yüzden enerjiden tasarruf etmeye başlamaktadır bu durumda ise kişinin kilo vermesinden çok kilo almasını sağlamaktadır. Kısaca boşuna aç kalmış olur, vücudunuzu ve kendinizi yıpratmış olursunuz. 


HIZLI YAĞ YAKMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Her gün düzenli bir şekilde beslenerek ve buna ek olarak bazı egzersizleri yaparak sağlıklı bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olursunuz. İlk olarak her gün yapacağınız sabah kahvaltısı büyük önem taşımaktadır. Bütün gün dinç kalmanızı sağladığından dolayı önemli bir öğündür. Bu yüzden kahvaltı öğününü ihmal etmemeniz gerekir. 
Gün içinde bol su için. Alman araştırmacılar her gün 2 bardak soğuk su içmenin metabolizma hızını %30 oranında arttırdığını gözlemlemiştir.Esmer pirinç, yulaf, tam buğday ekmeği gibi karbonhidrat tüketimi insülin seviyesini düşük tutmaktadır. Bu durumdan yağ yakımını durduran ani insülin çıkışlarını engellemektedir. Penn State Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmaya göre, karbonhidrat tüketimini düşük kalorili beslenme düzeni ile daha çok yağ yakımına sebebiyet vermektedir. 
Omega-3 gibi yağlar, sanılanın aksine yağ oranlarınızı yükseltmez tam tersi yağ yakımına neden olmaktadır.

Turunçgillenin. Turunçgiller lif ve c vitamini yönünden oldukça zengin bir meyvedir. San Diego’da Scripps Clinic’in yaptığı araştırmalar üzerine, deneklerin normal beslenme alışkanlıklarına devam ederek günde 3 öğün greyfurt veya bir bardak greyfurt suyu içerek 12 haftada ortalama 1.7 kg kaybettiklerini gözlemlemiştir. Bazı deneklerde ise 4.5 kilograma kadar kilo kayıplarını yaşadığı görülmüştür.
Spor yapın. Squat, aralıklı kardio gibi birden çok kasınızın çalışmasını sağlayan egzersiz ile daha etkili yağ yakılmasına neden olursunuz.

Keten tohumu, soya fasulyesi, yeşilçay, kırmızıbiber, sirke gibi yağ yakıcı besinleri tüketerek yağ yakımınızı hızlandırabilirsiniz.

Bol bol kalsiyum tüketin. Kalsiyum yönünden zengin süt ürünlerini tercih ederek kalsitriol ve yağ üretimini baskılayarak, yağ yakımını kolaylaştırır

Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski