Greyfurt Suyu Ne Zaman İçilmeli? Greyfurt Suyu Zayıflatır Mı?

Greyfurt içinde barındırdığı C, A, B,D ve E vitaminleri ile öne çıkan bir meyvedir. Bu vitaminler dışında kalsiyum, çinko, demir, gibi vitaminleri de içinde depolamaktadır. Greyfurt suyu içmenin insan vücuduna sağladığı yararlar ile birçok kişi tarafından düzenli olarak kullanılmaktadır. Greyfurt güzelce soyulup birkaç parçaya ayrıldıktan sonra blenderdan geçirilerek basit bir işlemle suyunu elde edebilirsiniz. Greyfurt suyunu hazırlamak için 1 veya 2 greyfurt yeterli olacaktır. 
Greyfurt suyu sabah aç karnına tüketildiği zaman daha verimli hale gelmektedir. Buna ek olarak greyfurt suyu yemeklerden önce içilmelidir. Bu sayede daha az kalori almanızı sağlayarak kilo kaybı yaşatmaktadır. Bazı ilaçlar ile kullanımı etkileşime girmesine sebebiyet verir. Bu gıdayı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışarak konu hakkında detaylı bilgi edininiz. 


GREYFURT SUYU ZAYIFLATIR MI?

Birçok kişi zayıflamak için fazla kilo ve yağlardan en iyi şekilde kurtulmanın değişik yollarını aramaktadır. 2006 yılında Tıbbi Gıda Dergisi’nde bulunan bir yazıda greyfurt suyu hakkında yapılan araştırmalar üzerine bilgi verilmiştir. 12 hafta boyunca yemeklerden öce 207 ml greyfurt suyu içen kişiler 3 ayda ortalama 1.5 kilogram verdiği gözlemlenmiştir. 1 çay bardağı greyfurt suyu toplamda 100 ml’dir. Kısaca yemeklerden hemen önce iki çay bardağı greyfurt suyu içilerek kilo vermenizi sağlayabilirsiniz. 

Bir diğer araştırmaya göre greyfurt suyu içen kişilerin 12 hafta boyunca 150 ml greyfurt suyu tüketmeleri sonucunda %7.1 oranında kilo kaybı yaşattığı görülmüştür. Greyfurt suyunun biraz acımsı oluşundan kaynaklı birçok kişi şeker ve bal gibi ek gıdalarla tatlandırılmaktadır. Lezzet olarak daha iyi olsa da normal greyfurt suyu kalorisinden oldukça yüksek olmaktadır. Bu sebeple şeker bal gibi gıdalar eklenmemeli ve fazla kalori alımına dikkat edilmelidir. 


Greyfurt İle Kullanılmaması Gereken İlaçlar; 

Greyfurt suyunda bulunan furanokumarinler ilaçlar ile etkileşim sağlamaktadır. Bundan dolayı greyfurt tüketmeden önce mutlaka uzman hekime danışılmalıdır. 

Diazem, Buspon, Seralin, Selecta gibi antidepresan ve uyku ilaçlar,.

Cisapride adlı bağırsak ve mide ilacı,

Amiodarone isimli kalp ilacı,

Tegretol adlı epilepsi ilacı,

Viagra, Vigrande gibi iktidarsızlık ilaçlar,

Ator, Zocor, Lipovas gibi kolestrol ilaçları.

GREYFURT SUYU FAYDALARI

Greyfurt suyunun insan vücuduna kattığı vitaminlerin yanı sıra başka etkileri de görülmüştür.  Yapılan bazı araştırmalara göre greyfurt suyunun her gün içilmesi durumunda bir ayda 4 kiloya kadar düşüş sağladığı görülmüştür. Bunun sebebi ise greyfurtun metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını gerçekleştirmesidir. 

Greyfurtun faydaları;

Greyfurt içerisinde bulunan C vitamini, vücuttaki C vitaminini karşılamanın yanında dişlerinizde olan kanama durumlarının da önüne geçmektedir. 

Sigara içme istediğini azaltarak nikotinin vücuttan atılmasını sağlar.

İçinde bulundurduğu yüksek lif nedeni ile sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde işleyişini sağlar ve kabızlığı önleyici bir yapıya sahiptir.

Greyfurt suyunun içinde bulunan çekirdek özütü virüs ve bakterilere karşı etkili olmaktadır. 
Böbrek taşı oluşumunu engellemektedir.

Göz yorgunluğunu alarak görme yetisini arttırır.Saç ve cildin beslenmesinde önemli rollere sahiptir.

Flavonoid içeriği sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

Antioksidan zengini olmasıyla karaciğerin toksinlerden kolaylıkla temizlenmesini sağlamaktadır.Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski