Limon Tuzu Zayıflatır Mı,Zararı Var Mıdır?


Gıdadan temizliğe birçok sektörde kullanılan limon tuzu kilo verdirir mi pek çok kişi için hala merak konusu. Özellikle gıda sektöründe tatlandırıcı ve koruyucu olarak kullanılan limon tuzunun son dönemlerde ev hanımları tarafından da gerek temizlikte gerek ev yapımı turşu, salça, reçel gibi gıdalarda gerekse kişisel bakım uygulamalarında çok tercih edilir bir malzeme haline geldiğini görüyoruz. Limon tuzu aslında limon başta olmak üzere tüm turunçgillerde, pek çok sebzede ve meyvede hatta tüm canlıların vücut sıvılarında var olan organik asitlerden birisi. Sebze ve meyvelere ekşi tadını veren renksiz ve organik bir bileşik olan limon tuzuna doğal sitrik asit diyebiliriz. 
Geçmişte limon ve turunçgillerden üretilen limon tuzu, dünya nüfusunun giderek artması ve üretim için gerekli ham maddenin giderek azalması ve üretime yeterli gelmemesi gibi sebeplerle günümüzde farklı yöntemlerle üretilmeye başlanmıştır. Özellikle 20.yüzyılın başlarından itibaren limon tuzu;  sentetik olarak şeker pancarı melasından, melasın fermantasyonu ile ya da aspegillus niger isimli mantarın kimyasal şekerle beslenmesi ile oluşan kimyasal bileşiğin sülfürik asitle reaksiyona sokulması sonucu üretilmektedir. Böylece kimyasal sitrik asit yani günümüzün limon tuzu elde edilmektedir. Yapay olması sağlıksız olduğunu düşündürmesin çünkü limon tuzunun insan sağlığına ve doğaya bir zararı yoktur.

Limon Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Kristal yapılı ve renksiz olan limon tuzu aslında tuz değil bir tür asittir. Antioksidan özelliği yüksek bir asit olan limon tuzu vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki yağ yakımı artırır ve bağırsakların temizlenmesini sağlar. Limon tuzu aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır. Tüm bu etkileri sayesinde kilo vermeye yardımcı olur yani zayıflatır. Ancak her üründe oldu gibi limon tuzunu da doğru kullanmak gerekir. Kilo Vermek İçin Limon Tuzu Nasıl Kullanılır?

Limon tuzu ile zayıflamak isteyenler 1 bardak ılık suyun içine 1-2 küçük parça limon tuzu atıp iyice erittikten sonra günde en fazla iki bardak olmak koşulu ile yemeklerden sonra içiyorlar. Limon tuzunun zayıflatıcı etkisinin yanı sıra sağlığa da oldukça faydası var. Örneğin bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve C vitamini sayesinde gribe karşı koruyor. Karaciğer ve böbreğe faydasının yanında böbrek ve safta kesesi taşlarının atılmasına yardımcı oluyor. Tansiyonu düzenliyor ve vücudu bakterilere karşı koruyor. Hatta beyin fonksiyonlarının düzenlenmesin de bile olumlu etkileri var. 
Tüm bu faydaların yanında limon tuzunu kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı detaylar da yok değil. Limon tuzu direkt tüketimde ağızda, boğazda ve midede tahrişe sebebiyet verebilir. Sıcak suyun içine atılan limon tuzunun solunması solunum yollarında tahrişe neden olabilir.  Alerjik reaksiyonlarda ciltte tahrişe ve önerilen dozun üzerinde kullanımlar midede sorunlara neden olabilir. Çok nadir durumlarda yan etkilere sebep olan limon tuzu, ölçülü, düzenli ve belirtilen yöntemlerle kullanıldığında hem fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı oluyor hem de daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmayı sağlıyor.Bu arada limon kilo yapar mı konumu okumadıysanız eğer okumanızı tavsiye ederim.

Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

2 Yorumlar

  1. Mehabalar gerçektende kilo verdiri mi aklınıza gelecek her bir şeyi denedim verdim aldım bunuda denicam inşallah veririm

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İnşallah.Muhalkak sağlıklı yolları deneyiniz buradan da bizi bilgilendiriniz

      Sil
Daha yeni Daha eski