Metabolizma Hızımı Nasıl Öğrenebilirim? Metabolizma Hızı Nasıl Arttırılır?

Merhaba arkadaşlar sizler için hazırlamış olduğum metabolizma hızı öğrenme konuma hoşgeldiniz.Metabolizma hızı hiçbir egzersizde bulunmadan insanların günlük yaşantılarını devam ettirebilmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu enerji miktarına metabolizma denir. Eğer metabolizma hızınız 1500 ise her gün harcayacağınız en az kalori 1500 olmalıdır. Metabolizma hızınız 1700 ve günlük alınan kalori miktarınız 2000 ise kilo almaya başlarsınız. Bunun tam tersi durumunda ise kilo vermeye başlarsınız.
Metabolizma hızı her insanda farklılık göstermektedir. Aynı yaşta, aynı kiloda ve aynı boy oranlarına sahip kişilerin metabolizma hızı aynı olmamaktadır. Kilo vermek için metabolizma hızı çok önemlidir. Eğer metabolizma hızınız düşük ise yakacağınız kalori miktarını arttırmanızı sağlayıp bazı egzersizlerde bulunarak almış olduğunuz kalori miktarını düşürebilmeniz mümkün. Piyasada birçok metabolizma hızlandırıcı haplar bulunmaktadır. Bu hapların faydalı ve faydasız olduğunu savunan kişiler bulunmakta.  Fakat metabolizmada etkili olarak varsayılan bu ilaçları uzman hekiminize danışmadan kullanmayınız. Kilo vermeden önce metabolizma hızını ölçmek daha sağlıklı kilo vermenizi sağlamaktadır.  

Metabolizma ölçümleri hemen hemen tüm hastanelerde yapılmaktadır. Alanında uzman kişiler metabolizma hızını ölçmek için gelen hastaların en az 8 saat aç kalmaları gerektiğini söylemektedir. Metabolizma ölçümüne başlamadan önce kişi yatağa uzatılarak 15 dakika dinlenilmesi sağlanır. Özel bir maske takılarak kişinin 10 dakika boyunca düzenli ve normal soluk alması sağlanır. 

Bazı nefes miktarı, nefes sıklığı gibi kontrollerin sonucunda metabolizma ölçümü sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu sayede kişinin metabolizmasının hızlı veya yavaş çalıştığı hakkında bilgiler elde edilir. Pek çok merkezde bulunan metabolizma hızı vücut analizi cihazları sayesinde metabolizma hızı öğrenilebilir. Fakat bu tarz cihazlarda 500 kaloriye kadar varabilen hesaplama hataları mevcut olabilmektedir. Bundan dolayı metabolizma hızını net bir şekilde göstermeyebilir. Hastanelerde bulunan son teknolojiler uygulanarak metabolizma hızınızı sağlıklı bir şekilde öğrenmeniz daha mümkündür. İnternette bulunan bazı web sayfalarından da metabolizma hızınızı öğrenmek mümkün. Fakat metabolizma hızınızı aşağı yukarı tahmin etmesi sağlansa da metabolizma hızınızı tam olarak vermemektedir. 

METABOLİZMA HIZI NASIL ARTTIRILIR?

Yaşam tarzınıza göre metabolizma hızınız artmak veya azalmaktadır. Yaşam tarzınızda yapacağınız ufak değişiklikler ile metabolizma hızınızı arttırarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün olmaktadır.

Güne uyanır uyanmaz aç karnına 1 bardak su içmek metabolizma hızını etkilemektedir.
Her gün düzenli olarak 2 veya 2.5 litre su tüketiniz.

Her gün 3 veya 4 saat aralıklarla beslenerek metabolizma hızınızın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayın.
Süt, et, tavuk, yoğurt, yumurta gibi protein besinler tüketmek metabolizma hızınızı arttırmaktadır.

Hamur işlerini pek fazla tüketmeyin. Hamur işleri metabolizmayı ağırlaştırmaktadır. 

Her gün düzenli olarak yeşilçay tüketmekte metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Zencefil, tarçın gibi baharatlar metabolizma hızını arttırmaktadır. Her akşam 1 kâse yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı sayılan baharatları ekleyerek rahatlıkla tüketebilirsiniz.Metabolizma hızını arttırmak için fiziksel aktivitelerde bulunmanız gerekir. Haftada 2 veya 3 gün orta tempoda 30 dakika koşarak metabolizma hızınızı arttırmayı sağlamaktadır. 

Lif açısından zengin besinler tercih edilmelidir. Previous Post Next Post