Vejetaryen Beslenme Listesi. Vejeteryan Nasıl Beslenir?

Merhabalar efendim bugün efsane bir konum ile birlikteyiz.Sizlere harika bir vejetaryen beslenme listesi vereceğim:)Vejetaryen şeklinde beslenmek istiyorsanız öncelikle et ve et ürünlerinden kesinlikle uzak durmalısınız. Yiyebileceğiniz ürünler arasında; kuru baklagil, tahıl, sebze, meyve, yumurta protein olarak süt ve süt ürünleri vardır. Vejetaryen beslenirken dikkat etmeniz gereken şey tek çeşit beslenme tarzınızın olmaması gerektiği sadece meyve sebze odaklı veya sadece karbonhidrat olmamalıdır. Daha dengeli ve karışık bir düzen ayarlanmalıdır.
 Metabolizmayı hızlandıran şey proteinlerdir ve protein az tüketildiği takdirde karbonhidrat tüketiminde artış oluşur. Yumurta, süt, yoğurt ve mercimek oldukça sağlıklıdır. Demir ile C vitaminini beraber tüketmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. C vitamini ve Demir emilim açısından birbirlerini olumlu etkiler. Eğer vejetaryen beslenerek aynı zamanda zayıflamak istiyorsanız içtiğiniz sütleri yarım yağlı seçmeniz gerekmektedir. Vejetaryen Dengeli Beslenme Listesi

Vejetaryen beslenme şekli, etsiz ve sağlıklı beslenme yolunu bulmayı amaçlar ve daha çok baklagil ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilir. Vejetaryen çeşitleri de vardır, bazıları sadece et tüketmezken bazı vejetaryenler etin yanında süt ve süt ürünleri de tüketmemektedir. Eğer süt ve süt ürünleri tüketmiyorsanız soyadan yapılmış ürünler (tofu, soya eti ve ürünleri) tercih edebilirsiniz. 

Kahvaltılarda; yeşil çay, zeytin, yumurta, süt eğer süt ve süt ürünleri tüketmiyorsanız soyadan yapılmış ürünler, semiz otu, maydonoz, tere, kepekli ekmek veya tam buğday ekmek tüketebilirsiniz. Gün içerisinde; yeşilliklerden yapılmış salata tüketebilirisiniz. Öğlen yemeğinde; çavdar ekmeği, yoğurt, mevsim salatası, lahana veya mercimek çorbası tüketebilirsiniz. Lahana ve mercimek Demir eksikliğini gidermek içindir. Akşam yemeğinde; taze fasulye, bamya, enginar ver mercimek yemeği tercih edebilirsiniz. Bu yiyecekler karbonhidrat eksikliğini giderecektir. Mevsim salatası tüketebilirsiniz. Yatmadan önce yeşil çay içebilirsiniz. Yemeklerden sonra muhakkak 2.5 litre su içmeniz gerekmektedir.


Vejeteryan Ne Yemeli?

 Kendinize liste hazırlamadan önce profesyonel birine danışmanız iyi olacaktır. Kişisel sorularınızı sormanız ve en küçük sorunda danışmanız daha sağlıklı olur. Tüketebileceğiniz kuru baklagiller (mercimek, kuru fasulye, nohut, barbunya, börülce, soya), zeytin, sıvı yağlar ile tahıllar (pirinç, esmer pirinç yağlı) tohumlar, (ceviz, fındık, badem, yer fıstığı, susam, çekirdek türleri), bulgur, makarna, erişte, şehriye, mısır, yulaf, çavdar tam tahıllı ürünler, karabuğday, kinoa) sebze ve meyvelerden yeterince tüketilebilir. Hayvansal süt grubu yerine soya, hindistan cevizi, badem, pirinç, fındık sütlerini rahatlıkla tüketebilirsiniz. Kuru baklagilleri pişirirken vitaminlerinin gitmemesi için pişirilme kurallarına dikkat etmelisiniz. Etsiz tüketilen baklagillere pilav ve salatalarla eşlik edebilirsiniz. Bal pekmez ve tahin tatlı olarak tercih edebilirsiniz. Vejetaryenlik dikkat edilmediği takdirde bünyeniz zayıf düşebilir vitamin ve minerallerinize dikkat etmelisiniz. 
Yediğiniz yiyecekler et içermediği için bazı vitaminlerden geri kalabilirsiniz bunlar kuru baklagillerle sağlayabilirsiniz fakat sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir. Bolca su tüketmeniz çok önemlidir. Çay veya kahvelerinizi yemeklerden bir saat sonra tüketmeye özen gösterin. Vejetaryen beslenmede çeşitli tüketim çok önemlidir. Her şeyden bir miktar yiyerek vücudunuzu zinde tutabilirsiniz.

Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski