Yatmadan Önce Spor Yapmak Zayıflatır Mı?Kilo problemi kuşkusuz günümüz insanlığının problemi. Ülkemizde özelikle kadınlar için önemli bir sorun. Sağlığımızı da tehdit eden bir unsur olan aşırı kilolar kalp-damar rahatsızlıklarını da tetiklediği biliniyor. Fazla kilonun çeşitli hastalıklara davetiye çıkardığını hepimiz biliyoruz. Obezitenin gün geçtikçe arttığı bu zamanda sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için türlü türlü yollar deniyoruz. Kilo vermek adına birçok ürün bu güne kadar hep hayatımız girdi, kimileri kilo vermek uğruna sağlığından oldu.
 Büyük kitleleri ilgilendiren bu kilo problemi hakkında onlarca yazı, yöntem, öneriler var. Bitki çayları, zayıflatıcı ilaçlar, otlar ve dahası. İlk olarak şunu bilmeliyiz ki kilo vermek için hangi yolu denerseniz deneyin bu süreci sporla desteklemediğiniz takdirde her zaman işinizi zora sokmuş olursunuz. Güne başlamadan önce spor yapmanız hem uzmanlarca önerilir hem de gün içinde metabolizmayı aktifleştirerek yağ yakımına yardımcı olur.


Peki, yatmadan önce spor yapmak zayıflatır mı? 

Gece yatmadan önce yapılan spor yavaşlamakta olan vücudu harekete geçirdiği için yağ yakımına yardımcı oluyor fakat uyumadan hemen önce spor yapmak yerine akşam sporu size oldukça iyi gelecek, zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Yatmadan önce spor yapmak zayıflatmak bir yana artık uyumaya yaklaşmış, daha durağan olan vücudu yeniden harekete geçirmemiz demek ve bunun sonucu olarak da ileriki yaşlarda kalp rahatsızlıkları, ritim bozuklukları gibi hastalıkların riskini arttırdığından gece yatmadan önce spor yapmak sağlığımız açısından da bir risk unsur olabiliyor bu yüzden yatmadan hemen önce değil de akşam yemeği üzerine biraz yürüyüşten sonra vücut ritmini yavaş yavaş hızlandırarak spor yapabilirsiniz. 

Bütün bunların yanında gece yatmadan önce elbette zayıflamak için dikkat etmemiz gereken unsurlar bulunmakta. Herkesin aşina olduğu gibi uyumadan önce alınan besin kilo yapıyor. Gece vücut hareketleri azalır ve artık vücut uykuya geçişe hazırlandığı için yenen yemekler eritilmez ve kiloya neden olur. Gece yenilen yemek eritilemediği gibi sağlık açısından da önerilmediği biliniyor. Bu yüzden akşam yemeğini erkenden yemeli, hatta belli bir saatten sonra ise ufak atıştırmalardan dahi kaçınılmalı, tabi bunlarla birlikte akşam yemeğini yememek metabolizmayı yavaşlatacağı için akşam yemeğini mutlaka yemelisiniz. Kilo vermek isteyen kişiler yemeği yavaş yediği takdirde yeme eylemi başlamasıyla tokluk hissine uymama arasındaki süreçte yavaş yemeden ötürü az yiyip çabuk doyma hissi olduğundan ve yavaş yendiğinde ağızda uzun süre durup öğütülen besinin sindirimi daha kolay olacağından kilo vermemize yardımcı oluyor. Kilo verirken odaklanmamız gereken nokta hızlı kilo vermekten ziyade düzenli beslenmeyle sağlıklı şekilde kilo vermek olmalı. 
Bildiğimiz üzere kilo konusunda sağlık sorunları ya da sağlığımıza gelecek zararları bile göze alabiliyoruz ve geri dönüşü zor olan belki de olmayan yollara giriyoruz. Bir diyetisyenden yardım alabilir doğru bir diyet programını sürekli bir sporla destekleyip sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Bu Yazımı Okuyanlar Aşağıdaki Konularıma da Baktılar:

Previous Post Next Post