Yeşil Çay Kaç Kalori Yaktırır? Yeşil Çay Ne Kadar Kilo Verdirir?

Bugün yeşil çay ne kadar kalori yakar bu konu hakkında bir şeyler paylaşacağım arkadaşlar.Yeşil çay, Çin, Hindistan, Japonya gibi ülkelerde tüketilmekte olan geleneksel içeceklerinden birisidir. Türkiye’de de yaygınlaşmış ve sıkça kullanılan bir çaydır. Sağlıklı kilo vermenin yollarını aramakta olan pek çok insan var. Zayıflama diyetlerinin bir bölümü kilo vermekte etkili fakat diyetle uğraşmak, öğünleri belirlemek, uygun yiyecekler hazırlamak gibi yorucu işlemler gerektirmektedir. Bu gibi liste ve programlarla uğraşmak istemeyen kişiler için çeşitli doğal yolar bulunmakta. Bitkilerin metabolizmamız üzerindeki etkisi oldukça büyüktür.
Yeşil çayda metabolizmayı hızlandıran bitkiler arasında yerini almaktadır. Yeşil çay kök bakımından siyah çay ile hemen hemen aynı yapıya sahiptir. Yeşil çay içinde bulundurduğu fenol sayesinde vücudun sıcaklığını hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Böylelikle kilo vermek isteyen kişilerin özellikle tercih ettiği bir bitkidir.

YEŞİL ÇAY NE KADAR KİLO VERDİRİR?

Yeşil çay, flavanoid içeren bir içecektir. İçerdiği flavanoid kilo vermede önemli bir etkiye sahiptir. Yeşil çay kilo verme ve yağ yakma konusunda güvenilir bir besindir. Yeşil çay tüketen kişilerin belli bir rahatsızlığı var ise eğer doktoralarına danışarak tüketmeleri sağlıkları açısından önemlidir. 1999 yılında yapılan araştırmalara göre, 90 miligram epigalokateşin yeşil çayın kalori yakma konusunda büyük bir rolü olduğu gözlemlenmiştir. 

Yeşil çay günlük tüketilmesi durumunda günde 80 kalori yakılarak 45 günde ortalama 1 kg verilmesi sağlanmaktadır. Fakat kişiye göre bu oran düşmekte ve yükselmektedir. 1 su bardağı içilen yeşil çay sadece 2 kaloridir. Yeşil çay çeşitli besinlerle desteklendiği ve düzenli bir şekilde tüketildiği durumlarda bel bölgesinde bulunan yağları 2 veya 3 cm incelttiği gözlemlenmiştir. 

YEŞİL ÇAYIN MUCİZEVİ ÖZELLİKLERİ

Yeşil çayın zayıflama üzerindeki etkisi konusunda yapılan bir takım araştırmalar, yeşil çayın açlık hissini bastırmada birebir olduğu, güçlü antioksidan içerdiği, metabolizmayı hızlandırdığı ve bu nedenle vücutta yağ oluşumunu engellediği gözlemlenmiştir. Kilo vermek için yeşil çay tüketimine ek olarak dengeli beslenmede önemlidir. Yeşil çay zayıflamanın yanı sıra bazı hastalıklara iyi geldiği ve bazı hastalıkları korunduğu belirtilmiştir. 

Hipertansiyonun ana nedenleri arasında yer alan anjiyotesin enzimin etkileri yeşil çay kullanımında hafifletilmektedir. Kan basıncını normal seviyelerde tutarak kalp krizi, inme gibi riskleri azaltmaktadır. Yeşil çayın kolesterol içinde pek çok yararı bulunmakta. Damar tıkanıklığına yol açan kolesterolün birikmesini engellemektedir. Ayrıca tromboz adı verilen kan pıhtılaşmasında görülecek olan damar tıkanıklıkları riskini azaltmaktadır. 
Yeşil çay içinde bulundurduğu kateşin sayesinde kan pıhtılaşması, kanser türleri gibi riskli hastalıkların oluşmasını engellemektedir. Diş çürümesinin en büyük nedenlerinden olan ve diş yüzeyinde bulunan bakterilerin oluşumu yeşil çay tüketilerek engellenmektedir. Bakterileri engellediği için diş eti hastalıklarında olumlu sonuç almak için kullanılmaktadır.  

YEŞİL ÇAY ÇEŞİTLERİ

Chun Hao Çayı 

Dao Ren Çayı

Bancha Çayı

Kukicha Çayı

Matcha Çayı

White Monkey Çayı

Gyokuro Çayı

Hojicha Çayı

Kai Hua Long Ding Çayı

Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski