Zor Kilo Verenler İçin Diyet Listesi


Zor kilo verenler için diyet listesi bulmak en zor uğraşlardan biri olmuştur. Çünkü bazı insanlar için kilo vermek kolay olsa da bazı bünyeler için maalesef çok zorlayıcı olabiliyor. Bende bunun için sizlere zor kilo verenler için bazı öneriler hazırlamak istedim. Sizlerde konumuza düşüncelerinizi yazarak bizimle paylaşımda bulunabilirsiniz yada kendi uyguladığınız çok zor kilo verenler için diyet listenizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Öncelikle neden zor kilo veriyoruz bunu irdelememiz lazım. Diğer insanlar mantıklı diyetler uygulayıp kolayca kilo verirken biz nerede hata yapıyoruz? Ya kilolarımızı bazı yanlışlardan dolayı verememişsek? 

Neden Zor Kilo Verilir?

Diğer yazılarımda biraz ekmekten bahsetmiştik yine bahsedelim ekmek bilinen hatalardandır. Onun yerine karbonhidratlı besinleri tüketmek, ekmek hiç yememek vicdanınızı rahatlatmaktan başka neye yarar ki. Ekmek öyle bilindiği kadar zararlı değildir. Ekmeğin içine yağ girmiyor ki, ama pilava, makarnaya, böreğe, keke, kurabiye ye, patates kızartmasına kadar bunların içerisine yağ giriyor ve bunları yedikçe yiyesimiz geliyor. Bunların sadece bir tanesi sofrada bulundurup, sebze ağırlıklı gitmek daha doğru olacaktır. 
Ekmeği de 5 6 dilim yemek size doyurucu etki bırakacak. Zor kilo verme yanlış beslenme kaynaklıyken vücudumuzun metabolizması yavaş çalışabilir, bunu da dikkate alınarak kendimizi katı kurallara değil, hayat standartlarınızı, doğru beslenme uygulayarak yürütmek olacak. Öncelikle, ciddi kilo herhangi bir rahatsızlıktan dolayı olabilir, bunlar tiroit bezlerinin düzensizliği, böbrek üstü bezlerinin yanlış çalışması, insülin direnci gibi faktörler olabilir.  Genelde bayanlarda daha çok görülen D vitamini eksikliği de farklı bir neden olabilmektedir.

 Öncelikle bununla ilgili doktorunuza başvurup bunların çözümüne gitmek sizin için bir adım atmış olacak. Peki, bizler yemeklerden sonra tatlı yeriz, yemekte ekmek olur fırında patatesli herhangi bir yemek olur, öndense bir çorba muhtemelen olur. Bunların hepsi bir bütün olarak karbonhidrat,  karbonhidrata da ihtiyacımız var. Ama bütün besin değerlerinden den faydalanmanız, hem kilo vermememizi hem de sağlıklı olmamıza fayda edecektir. 

Yemeklerde salata, 2 dilim ekmek, eğer karbonhidrat seçeneğiniz ekmekten yana kullandıysanız, yok ben ekmek değil makarna yada pilav bunlardan biri olmalı diyorsanız sadece birini tercih etmeliyiz. Yoğurt, tok tutacağı için ve besin değeri oldukça fazla olduğundan tercih etmelisiniz. Vejetaryen değilseniz et ürünlerinden ızgara olanı, közlenmiş sebze de bir porsiyon olmalı. Hepsinden alınması gereken besin değerlerini sağlamış olacaksınız. 


Örneğin tek tip diyetler geri dönüşü olmayan hasarlar verebilir.  Kilo verememe nedenleri genel olarak yukarıda saydığım benzeri rahatsızlıklar olup tamamen doğru bildiğimiz yanlış beslenmedir. Yeterince su içilmesi, suyun önemini zaten bahsetmeye kalkarsam konumuzun dışına çıkarım,  bu bakımdan bilinçli bir yol izlemeniz kilo vermenin, adına çok etkili olacaktır. İstedikten sonra insanoğlu her şeyi yapar. 

Zor Kilo Verenler İçin Diyet Listesi

Ben genelde zor kilo verebilen arkadaşlar için en iyi diyet olarak günde 1 öğün yemeyi tavsiye ediyorum. Günde sadece 1 öğün yemek yiyerek ne kadar zorlanırsa zorlansın kilo veremeyen birini hiç görmedim. Tabi ki günde 1 öğün diye de çatlayana kadar yemek yemeyeceksiniz. Tek öğün için diyet listesi çokta zor değil aşağıdaki önerileri takip edebilirsiniz.

Sabah: Yemek yok
Öğlen: Yemek Yok
Akşam: Akşam saat en geç 19.00'a kadar en fazla 1200 kalori alacağınız şekilde canınız ne isterse yiyorsunuz ve bu diyet zor kilo verenlerde bile ayda en az 4 kilo verdirmiş oluyor.

Zor Kilo Verenler İçin Öneriler


  • Kalori alımının ve gerekli protein, yağ ve karbonhidrat içeriğinin doğru bir şekilde hesaplanması için diyetisyeninize danışın.
Doğru kalori hesaplaması zor kilo verenler için gerçekten zayıflamanıza yardımcı olur ve protein, yağ ve karbonhidrat miktarının doğru seçimi, kasları korurken ciddi anlamda ise yağlardan kilo kaybedilir.

 Diyelim ki ana (temel) metabolizma cinsiyet, kilo, boy ve yaşa bağlı (kadınlar için yaklaşık 1200-1500 kalori, erkekler için 1500-1800 kcal) . Bu rakama, bir kişinin yönlendirdiği fiziksel aktivite eklenir; biri günde en fazla yarım saat yürür ve biri haftada 5 kez egzersiz yapar, bu nedenle normal yaşam tarzında kalori yakımı aynı kişiler için farklı olabilir. 

  • İçme ve yeme alışkanlıklarının önemini düşünün.
Her 3-4 saatte bir, günde en az 4 defa yemek yemelisiniz. Bunlar tam öğünler, kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve 1-2 ara öğün (yoğurt, meyve, sebze, kuruyemiş, doğru sandviç vb.) Olacaktır.

İlginizi Çekebilir: En Kolay Kilo Verme Diyeti

  • Düzenli fiziksel aktiviteyi sürdürün.
Fiziksel aktivite için sizin düşünceniz nedir? Gerçek hayatınızda yapmanız daha kolay olan aktivite türünü seçebilirsiniz:
- ya çok yürüyün (en az 10 bin adım, kilo vermek için 13-15 bin adım)
- veya orta derecede ağırlık kaldırın (yoga, egzersiz, dambıl vb.) Haftada en az 5 gün 30 dakika.
- veya haftada en az 2 kez egzersiz (spor salonu, yüzme, koşu, grup egzersizleri, spor yapma).
Önemli olan size zevk vermesi ve düzenli bir egzersiz olmasıdır.

  • Yeterince uyuyun ve dinlenin.
En az 7 saat, en fazla 10 saat uyumalısınız. Hangi yatakta uyuduğunuzu, hangi yastığı kullandığınızı, ne kadar çabuk uykuya daldığınızı, tazelenmiş bir şekilde uyanıp uyanmadığınızı vb. Takip edin.
Rahat bir psikolojik durum, kilo vermek için çok önemlidir.

Zor kilo verenler hangi besinleri sık tüketmeli?

Zor kilo veren biriyseniz metabolizmanızı hızlandıracak ve sindiririm sisteminizi sürekli uyarıp daha fazla çalışmasını sağlayacak besinleri çok daha sık tüketmelisiniz. Bunlar yağsız yoğurt, mercimek çorbası, yağsız kuru baklagiller ve az kalorili meyveler olabilir. Özellikle aşırıya kaçmadan sade kahve içmekte zor kilo veren kişiler için sık tüketilmesi gereken içecekler arasında yer alır. Tabi ki asla su içmeyi unutmayınız. Bu saydıklarımdan gerekirse hiçbirini tüketmeyin ama suyu muhakkak sık sık için.

Beslenmedeki yanlışları düzeltip gün içinde 15 dakika dahi olsa zıplamanız inanın etki edecektir. Kilo alımı vücuda giren yanlış besinlerdir. Genel olarak da hareketsizliktir. Hayat bize bütün gücüyle desteğe hazır, her şey bizim için o yüzden besinlerin hepsinden almamız için bize bunu hayat sunuyor. Bunların hepsinden almamız gerektiğini varlıklarıyla gösteriyorlar. Kararında yemek, yemek kilolarınızın altında herhangi bir rahatsızlık var ise bunu çözmek sağlığınız için çok önemli olacaktır. Kilo vermeniz sandığınız kadar zor değil.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski