Poğaça, Açma Kilo Aldırır Mı? | Diyette Açma, Poğaça Yenir Mi?


Kimsenin hayır diyemeyeceği lezzetlerden olan açma, poğaça kilo aldırır mı? Diyette açma, poğaça yenir mi? bugün bunu inceleyeceğiz. Vay efendim poğaça yedim kilo verdim yok açma yiyerek  kilo verilir mi gibi tüm konuları en ince ayrıntıları ile inceleyip bu sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi açma, poğaça  kilo yapar mı öğreneceğiz. Aynı zamanda diyetlerimizde poğaça ve açmaya ne kadar yer verebiliriz, ne kadar yenmeli ki kilo almayalım gibi soruların cevaplarını arayarak sizlere zayıflama konusunda elimden geldiğince yardımcı olacağım. Özellikle bende sıcak peynirli poğaça ve gevrek simit hastası olarak sizler için özel bir kilo verme yazısı hazırladım. Umarım aradığınızı bulursunuz:)Haydi bakalım artık başlayalım poğaça yiyerek zayıflanır mıymış öğrenelim bakalım.
Bu 2 hamur işi arasında benim için efsane olanı poğaçadır. Hem çocukluğumda pazarlarda ve mahalle aralarında annemin yaptığı poğaçaları sattığım için hem de sıcacık ve yumuşacık yapısı ile simite göre beni çok daha fazla cezp ettiği için ufaklığımdan beri sadece sabahları değil diğer öğünlerde de severek tükettiğim bir yiyecek poğaça. Hatta Erdek’te oturduğumuz dönemlerde özellikle kış aylarında akşamları poğaça satanlar sokaklarda dolaşır benim çok hoşuma giderdi. Akşampoğaçası ile kayıntı yapmadıysanız eğer mutlaka denemenizi tavsiye ederim.Açma Out.Teyzanne Poğaçası İn :)
En az sevdiğim hamur işi  ise açmadır.Nedendir bilmiyorum belki içi genelde boş ve sıcaklığı gittiğinde diğer hamurlara oranlara daha sert ve biraz bayatmış gibi his verdiği için olabilir, açmayı çok aşırı sevmem. Poğaça denildiği zamanda aklıma ilk çocukken Teyzanneme gittiğimde büyük tepside davul fırından yeni çıkmış üzerine sofra bezi örtülmüş sıcak sıcak pofuduk poğaçalar geliyor :) Şimdi en pahalı kahvaltı fırınında bile asla böyle bir lezzeti bulamazsanız. Şuan o tat hiçbir poğaça ve hamur içinde yok. Sanırım çocuklukta bazı şeyler insana çok daha lezzetli geliyor.Aynı durum Anneannemin guzine sobada yaptığı börekler içinde geçerli.Başka bir şeydi bunlar.Şimdi istediğin kadar uğraş istediğin fırında pişir o zamanki tatları alamıyorum poğaça ve ev yapımı börekten.Bu arada "Kaşık Kaşık Makarna İle Diyet Yaptım" Konumu okumadıysanız eğer muhakkak göz atın :)

Diyette Açma, Poğaça Yenir Mi?

Açma ve poğaçayı diyette yiyebilir miyiz buna değineceğim. Hamur işi gıdalarda kalori ölçümünü siz kendiniz de yapabilirsiniz.Bunun için çok basit bir yol var.Yemek istediğiniz hamur işini örneğin açma,poğaça veya simit olsun.Elinizde biraz sıktırdığınız zaman hemen sıkılıyor ve hamuru toplanıyorsa bu gıdada bol miktarda yağ vardır ve kesinlikle elimizden geldiğince diyet yaparken uzak durmamız gerekir.Ama aynı hamur toplanma durumu simit için geçerli değildir mesela hiç fark ettiniz mi bunu bilmiyorum.Neyse o konuya birazdan geçeceğim.Kısacası poğçanın kalorisi şu açma bu kadar yağlı ve kalorili diye her zaman her yerden öğrenebileceğiniz bilgilerden bahsetmiyorum ve kısa net olarak şunu diyorum diyette açma ve poğaça yenmez.Yenirse bile çok az yenmelidir.İçerdiği yağ ve karbonhidrat bize kilo olarak geri döner ve zayıflamamızı engeller.Simit Kilo Yapar Mı? Diyette Simit Kaçamağı Olur Mu:)


Simitte biraz durumlar değişik.Nedeni ise az önce bahsetmiş olduğum yağ durumunun açma ve poğaçaya göre çok daha düşük olması bakımından sıktırdığımız zaman toplanmaması bizi mutlu etse de maalesef simitte ki düşmanımız ise susam :( Susam içerdiği yağ ve kalori bakımından diyette öyle rahat rahat simit yememize engel oluyor ve bizi içerdiği kalori bakımından korkutmaya yetiyor.Zaten ne yaparsanız yapın simitte bir hamur işi gıda olduğu için diyet yaparken sınırsız tüketilmesi asla söz konusu olamaz.Bazı diyetisyenler haftada 1 susamsız simit yiyebileceğimizi belirtirken benim gibi birçok kişi susamsız simit elmasız ağaç gibidir.Susam yoksa simitte yemem olur biter gibi düşündüğü için genelde diyette simit pek tercih edilmez :) Düşünseniz ya simitin olayı susam ama biz sanki köfte yemek istiyoruz ama kıymasız olacak gibi saçma bir durum oluyor.En güzeli benim yaptığım gibi örneğin Pazar kahvaltılarında 1 adet bol susamlı simite yer vermek ama yanında yiyeceğiniz yağlı peynir,salam vs. gibi kalorili şeyleri keserek yada minumuma indirerek haftada 1 adam gibi efsane simit lezzetini tadabileceğinizi düşünüyorum.Birde simit yediğiniz gün 1 saat yürüyüş yapsanız ohh ne güzel olur.Simitten alacağınız fazlalık gitmiş olur :)Yani kısacası ne kadar yiyeceğinizi bildikten sonra kendinize hakim olabildikten sonra 1 simitten çok da zarar gelmez.

Simit Diyeti Nedir? Simit Diyeti İle Kilo Verilir Mi? Tam Bir Saçmalık :)


Geldik yine saçma sapan sadece simit yiyerek bilmem ne kadar kilo verdim.Simitle kilo verenler toplaşın bakalım bölümümüze:) Harbiden simit yiyerek kilo verenler varsa konumuza lütfen değerli yorumlarını yazsınlar ki bizde bilgi sahibi olalım.Benim düşüncem asla öyle sadece poğaça yok tek başına susamsız simit ile zayıflama gibi şeylerin olmayacağı yönünde.Olsa bile çok sağlıksız ve gereksiz bir girişim olacaktır bu.Bir insan 1 hafta boyunca neden simit yer ki?Sonuç olarak sanki çok mu kilo vereceksiniz?Hadi verdiniz o kiloları fazlası ile almayacak mısınız?Bu tür simit diyeti olur yok şok diyetler olur lütfen uzak durunuz ve asla doktor tavsiyesi almadan kendi kafanıza göre saçma sapan diyetler denemeyiniz.İnsanı hasta etmeyiniz !Simit Ve Poğaçalar İle İlgili Son Sözlerim


Valla ne yalan söyliyim ki son sözlerimde bile bu çocukluğumda ki poğaça tadı acaba davul fırında pişmesinden mi geliyordu acaba diye düşünmeden edemiyorum.Öyle bir lezzet tekrar  olsa aman salla diyeti 5-6 tane löp löp götürelim sonra diyet yaparız derdim heralde :) Şaka bir yana efsane lezzetleri bulduğunuzda size tavsiyem öyle hunharca saldırmadan azda olsa biraz yemeniz daha sonra ki günlerde sporu az arttırarak bu dengeyi sağlamanız yönünde.Yoksa hayatınızdan simit çıkmış,peynirli,kaşarlı poğaça çıkmış yaşamanın ne anlamı kalır ki:) Arada ufak kaçamaklar olur.Arada ama oda 1 simit,1 poğaçadır en fazla görmemişler gibi yerseniz zayıflamak hayal olur size söyliyim.Evet değerli arkadaşlar bugün sizlerle mazilere gittik.Efsane poğaça lezzetleri ve böreklerden bahsettim.Sizlerde çocukluğunuzda unutamadığınız lezzetleri konu altından bana yazabilir ve konuma ortak olabilirsiniz.
Diyette açma,poğaçaya elinizden geldiği kadar yer vermekten çekinin.Çok nadir olarakta çok özlediğinizde az miktar simitten zarar gelmeyeceğini düşünüyorum.Susamı ufalamayı falan da sallayın.Susamsız yiyeceğinize hiç yemeğin daha iyi:)Ama asla gün içindeki spor ve diyet aktivitelerimizi aksatmıyoruz.Bunlara uyduğumuz takdirde haftada 1 gevrek simit neden olmasın.Siz yinede diyetisyeninize sorun da sonra yok şöyleydi böyledi olmasın :) Ben 1 hafta boyunca her sabah simit, poğaça, açma yedim ve o hafta tam 2 kilo almıştım. Muhakkak 1 kilosu karbonhidrattan dolayı su ols abile en az 1 kilo almıştım. :( Bu konumu okuyanlar "Patates Kızartması İle Kilo Verdim" Yazımı da okudular.

Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski