Lahana Suyu Zayıflatır mı? | Çiğ Lahana İle Zayıflama

Lahana İle Zayıflama


Doğal yöntemlerle kilo vermek isteyenler tarafından sıklıkla kullanılan sebzelerin başında lahana gelir. Vücuda çeşitli yönlerden faydaları bulunan bu sebze aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olmasıyla bilinir. Bu amaca yönelik olarak çeşitli şekillerde tüketilebilen lahana içerisindeki yoğun lif oranı sayesinde yak yakma ve ödem atma konularında oldukça etkilidir. Özellikle en doğal haliyle kış mevsiminde öne çıkan bu sebze çiğ şekilde de yenilebilir.Benimde özellikle diyet dönemlerinde lahananın çorbası olsun,çiğ şekilde yemek olsun birçok farklı yöntem ile hem iştahımı kapattım hemde sağlıklı beslenmiş oldum.Durum böyle olunca bende bugünkü konumu lahana ile kilo vermeye ayırdım ki bu konu hakkında fazla bilgisi olmayan arkadaşlar faydalansın.Sizlerde lahana ile kilo verenler arasındaysanız eğer yorumlarınızı benden esirgemeyin ve konu altına lütfen mesajlarınızı bırakın:) Haydi bakalım artık öğrenelim bu lahana diyetleri ile kilo verme olayları gerçek mi öğrenelim.

Lahananın Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?


Lahana sindirim sisteminin düzenlenmesine ve vücuttaki atıkların daha kolay şekilde dışarı atılmasına yardımcı olur. Vücudu temizlerken kilo vermeyi de daha basit hale getirir. Kilo sorunun yaşayan kişilerde sıklıkla görülen hazımsızlık ve kabızlık problemleriyle mücadele eder. Özellikle beyaz lahana bağırsakların daha çok çalışmasına ve metabolizmanın iki kat daha fazla çalışmasına katkıda bulunur. Bunların yanı sıra lahana saç dökülmesine engel olur, cildin parlak bir görünüm kazanmasını sağlar, kalp sağlığını korur, damar tıkanıklığını önler, kansızlığa karşı son derece etkilidir. Uzmanlar lahanayı çiğ şekilde yemenin vücut için daha çok faydalı olduğunu belirtir.

Çiğ Lahana İle Kilo Verme


Çiğ lahananın içerisinde E, B ve C vitaminleri bulunur. Dolayısıyla lahana çiğ olarak tüketildiğinde bu vitaminler değerini kaybetmeden doğrudan vücuda geçer. Bu durum kilo verme sürecini daha çabuk hale getirir. Bundan dolayı kilo vermek için en etkili sebzeler arasında yer alan çiğ lahana genellikle kür şeklinde yenilir. Böylece kilo verme düzenli olurken vücut da rahatsız olmamaktadır. Doğru ve düzenli şekilde tüketildiğinde bir ay içerisinde istenilen miktarda kilo verilebilir. Eğer uzun süreli tüketim yapılacaksa bu durumda belli bir süre tüketime ara verilerek vücut dinlendirilmelidir.Ayrıca " Kilo Verdiren Vejetaryen Diyet Listesi" ne göz atmak isterseniz lütfen konuyu inceleyin.

Zayıflamak İçin Lahana Suyu


Metabolizmanın daha aktif çalışmasını sağlayan lahana, su şeklinde tüketilmek istendiğinde ara öğünlere dağıtılarak içilebilir. Lahana suyu hazırlamak için bir litre suyun içerisinde altı ya da yedi yaprak lahana atılarak kaynatılır. İstenilen renk elde edilince hazırlanan sıvı ılıması için bekletilir ve daha sonra suyu süzülerek içmeye hazır hale getirilir. Bu suyun etki edebilmesi için taze olarak hazırlanması önem taşır.Lahana Çorbası Zayıflatır Mı?


Zayıflamak ve vücuttaki yağların yakımını sağlamak amacıyla lahana çorbası içilebilir. Bu çorbayla kilo vermek için yedi günün yeterli olduğu ve bu süre boyunca çorba içme konusunda sınır olmadığı ifade edilir. Lahana çorbası diyeti yaparken ilk gün çorbaya ek olarak bütün gün muz hariç meyve yenir. İkinci gün meyve yerine taze pişmiş ya da çiğ sebze ile akşam yemeğinde bir tane büyük boy patates tüketilir. Üçüncü gün ise ilk iki günün birleşimi şeklindedir. Bu diyeti yaparken yenilebileceklerin miktarı günden güne çeşitlilik gösterir. Diyete dördüncü gün süt ve muz, beşinci gün et, tavuk ya da balık, altıncı gün hem et hem sebze, yedinci gün ise çorbaya ek olarak esmer pirinç, meyve ve sebze ilave edilir.Bu arada "Sadece Çorba İçerek Efsane Kilo Verdim" yazımı okumadıysanız eğer muhakkak göz atmanızı tavsiye ederim.

Beyaz Lahana Ve Maydanoz Kürü


Lahananın zayıflamaya etkisi daha çok olsun isteniyorsa bu durumda maydanozla birlikte tüketilebilir. Buna yönelik kür hazırlamak için gerekli malzemeler birkaç tane taze limon, bir demet küçük yapraklara sahip taze maydanoz ve bir tane orta boy ve yeşilimsi renkte beyaz lahanadır. Beyaz lahana ve maydanoz kürünü hazırlarken ilk olarak yarım litre suyun içerisine dört tane lahana yaprağı parçalara ayrılarak atılır ve yaklaşık üç dört dakika kaynatılır. Ardından içine maydanozlar da ilave edilerek kısık ateşte iki üç dakika daha kaynatılır. Sürenin sonunda ılıması için bırakılan karışım daha sonra süzülerek içmeye hazır hale getirilir. İçerken içerisine limon damlatılır ve kürün aç karnına içilmesi tavsiye edilir. Yılda en fazla üç kere uygulanabilecek olan beyaz lahana ve maydanoz kürü bir günde bitirilmelidir.Lahanayla Zayıflamak İçin Öneriler


Zayıflamak için lahana kullanılacaksa çok sayıda alternatif vardır. Ancak bunların hangisi olursa olsun üst üste kullanmak vücutta çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu nedenle sağlıklı zayıflama için lahana tüketimine belli bir süre ara verilmesi gerekir. Ayrıca sadece lahanayla beslenme şeklinde dayalı diyetler de bazı insanlar için uygun olmayabilir. Bu gibi durumlar yaşamamak adına diyet programlarında lahana ara öğün olarak tüketilebilir. Buna ilaveten diyet süresince egzersiz yapmak da hızlı ve kolay kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Aşağıda lahana kürü ile ilgili çok güzel ve bilgilendirici bir video var izlemenizi tavsiye ederim.


Lahana Salatası


Çorba, su ya da kür şeklinde kullanılan lahana isteğe bağlı olarak salata şeklinde de hazırlanabilir. Lahana salatasıyapmak için bir domates, bir büyük yaprak lahana, bir salatalık ve yeşillik kullanılır. Lahanalar salataya koyulurken elle parçalara bölünmesi önerilir. Salata esnasında lahana çiğ şekilde tüketildiğinden dolayı istenmeyen kilolardan kurtulmak için daha faydalı hale gelir.

Bu yazımı okuyanlar "En İyi Yağ Yakan Ara Öğün Önerilerim" yazımı da okudular:)

Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski