Metabolizmayı Çalıştıran Yiyecek Ve İçecekler

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler


Günlük almanız gereken kalori miktarının altında kalmanız sonucu kilo vermeye başlamakla beraber günlük almanız gereken kalori miktarını aşarsanız kilo almaya başlayacaksınızdır. Metabolizma hızı yüksek olan kişilerin metabolizma hızı düşük olan kişilere göre daha hızlı kilo vermesinin asıl sebebi metabolizma hızı yüksek olan kişilerin yaktığı kalori miktarının metabolizma hızı düşük olan kişilere göre daha fazla olmasıdır.

Metabolizma hızınız yaşınıza, boyunuza, cinsiyetinize ve genetik gibi birçok çeşitli faktörler vardır. Metabolizmanızın hızlı çalışması sonucunda günlük almanız gereken kalori miktarında kalori açığı bırakacağınız için daha hızlı kilo vermenizde size yardımcı olacaktır. Metabolizma hızının yaşınız, boyunuz ve genetik gibi birçok faktörlere göre değiştiğini söyledik. Ekstra olarak metabolizmayı hızlandıran besinler tüketerek metabolizmanızı hızlandırarak gün içersin de daha fazla kalori açığı bırakmanız mümkün denilebilir. Bu yazımızda metabolizmanızı hızlandıracak besinlerin listesini sizlerle paylaşıyorum.

1) Acı Biber
Ülkemizde yemeklerde kullanılan acı biberlerin metabolizma hızını arttırma hakkında oldukça olumlu olduğu gözlenmiştir. Acı biberin içerdiği capsaicin maddesi ile metabolizmanızı hızlandırarak günlük kalori açığı bırakmanıza yardımcı olacağından daha hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır. Acı biber yediğinizden 3 saat içersin de metabolizma hızında gözle görülebilir bir fark oluşturduğunu yapılan deneyler sonucunda görülmüştür. Bu yüzden yemeklerinizde düzenli ve dengeli olarak acı biber kullanmanız metabolizma hızını arttırmada oldukça yararlı olacaktır.

2) Greyfurt
Sağlığımız açısından faydalı olan besinlerden biri greyfurt metabolizma hızını arttırmada etkili bir rol oynamasa da içerdiği lif miktarıyla tokluk hissi vermesini sağlayarak gün içersin de kalori açığı bırakmanızda ve daha hızlı bir şekilde kilo vermenizde olumlu bir rol oynamaktadır. Yemekten önce yiyeceğiniz yarım greyfurt sayesinde yemek sırasında tokluk hissi hissedeceğiniz için yemek masasından almanız gereken kalori miktarının altında alarak kalkabilirsiniz.Bu arada "Greyfurt Suyu Ne Zaman İçilirse Kilo Verdirir" konumu da buradan okuyabilirsiniz.3) Yeşil Çay
Fitokimyasal bir yapı içeren yeşil çay metabolizmayı tetikleyerek metabolizma hızının artmasında olumlu bir rol oynamaktadır. Yapılan denemeler sonucunda yeşil çayın metabolizma hızını arttırmakla beraber kilo vermenizi’de kolaylaştırdığı gözükmektedir. Sabah kahvaltısın da tüketebileceğiniz bir fincan yeşil çay metabolizmanızın gün içersin de hızlanmasına yardımcı olacağından günde 2 fincan tüketmekte fayda olduğu söylenebilir.


4) Kahve
Sabah kahvaltısında güne zinde başlamanız için tüketebileceğiniz alternatif içecekler arasına girebilecek olan kahve gün içersin de daha dinç olmanızı sağlamakla beraber metabolizma hızınızı arttırarak daha kolay bir şekilde kilo vermenizde yardımcı olacaktır. Spor salonlarına gitmeden veya tempolu bir yürüyüş antrenmanına gitmeden 30 dakika önce tüketebileceğiniz kahve sayesinde daha verimli bir antrenman geçirmenizde yardımcı olacaktır.Ayrıca kahve konusunu daha detaylı öğrenmek isterseniz eğer "Aç Karnına Türk Kahvesi Kilo Verdirir Mi" yazıma da göz atmanızı öneririm.


5) Yulaf
Tadı her ne kadar kötü olsa da sabah kahvaltısında tüketebileceğiniz besinler arasında olan yulaf. İçerdiği zengin lif miktarı sayesinde size tokluk hissi vereceğinden gün içersin de daha az besin tüketmenizi sağlayarak kilo vermenizde etkili bir rol oynayacaktır. Süt ile tüketebileceğiniz yulaf sabah kahvaltınız da yiyebileceğiniz yiyeceklerden biri olabilir.
6) Su
Cildimizin güzelliği ve sağlığımız açısından oldukça önemli bir rol taşıyan su metabolizma hızını arttırmakta da olumlu bir rol oynamaktadır. Yapılan deneyler sonucunda düzenli olarak su tüketen bir kişinin düzensiz olarak su tüketen birisine göre daha hızlı şekilde kilo verdiği gözlenmiştir. Ayrıca sabah uyandıktan 30 dakika içersin de içeceğiniz büyük bir bardak su metabolizmanızı gün içersin de 0 daha fazla hızlandıracağı gözlenmiştir. Bu yüzden günde en az 8 bardak su tüketmenizde fayda olacağı söylenebilir.

Aşağıdaki videoda bu konu ile ilgili çok önemli bilgiler var.İzlemenizi tavsiye ediyorum.Sonuç olarak düzenli ve dengeli bir beslenme programı izleyerek sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün olmakla beraber bu yazımızda sizlerle paylaştığımız metabolizma hızınızı arttırmaya yardımcı olacak besinleri düzenli olarak tüketerek kilo vermeniz kolaylaşacaktır.

Bu yazımı Okuyanlar "Su İçerek Efsane Kilo Verdim" Yazımı da okudular :)

Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski