Diyette karbonhidrat alımı nasıl olmalı?

Kilo vermenin sihirli bir formülü olmasa da zayıflarken yapmış olduğumuz hatalardan biri karbonhidratları tamamen hayatımızdan çıkarmak.Bugün sizlere diyette karbonhidrat tüketimi nasıl olmalı bu konu hakkında bildiklerimi paylaşacağım.

Vücudun düzgün çalışması için karbonhidratlara ihtiyacı vardır; İhtiyacı olmayan şey, rafine şeker, nişasta ve doymuş yağ formundaki aşırı kalorilerdir. Ulusal Tıp Akademisi Tıp Enstitüsü'nün 2002 tarihli sağlıklı beslenme raporu (EnergyCarbohydrate, Fiber; Yağ, Yağ Asitleri, Kolesterol, Protein ve Amino Asitler için Diyet Referansı Girişimi) yetişkinlerin kalorilerinin yüzde 45 ila 65'ini karbonhidratlardan tüketmelerini tavsiye etti. Bu 1.200 kalori diyetine dayanarak günlük yaklaşık 520 kaloriyi karbonhidratlardan almamız gerektiği anlamına geliyor.

Vücudunuzun gerçekten çalışması için kepekli tahıllar, meyveler ve sebzeler gibi karmaşık karbonhidratlara ihtiyacı var. Bu kompleks karbonhidratlar besinlerle doludur ve rafine tahıllardan ve şeker yiyeceklerinden çok daha az kaloriye sahiptir. Karbonhidratlar, vücut ve beynin tercih ettiği yakıt kaynağı olan basit bir şeker olan glikoza parçalanır. Düşük karbonhidratlı diyetlerde olduğu gibi karbonhidratları ciddi şekilde kısıtlarsanız, kaslarınızdaki ve karaciğerinizdeki depolanan karbonhidratlar da tükenir ve vücudunuz enerji üretmek için verimsiz bir yol olan proteinlerden glikoz yapmak zorunda kalır. Bu vücudunuzda yorgunluk, depresyon, mineral dengesizlikleri ve protein kaybına neden olabilir. Ayrıca, bu dengesizlikler böbrekleri, karaciğeri ve diğer iç organları zorlar ve bu tür bir diyet kontrol edilmezse organlara zarar verebilir.

Kurabiye, hamur işleri, kekler ve dondurma gibi besleyici olarak boş karbonhidratlar sadece şekerle doldurulmaz, aynı zamanda kayda değer miktarda yağ içerir. Tükettiğiniz her bir gram yağ için, sadece bir gram karbonhidrat veya bir gram protein içindeki 4 kaloriye kıyasla 9 kalori biriktiriyorsunuz. Yani rafine şekerleri, nişastaları ve yağlı yiyecekleri sınırlandırırsanız, diyetinizdeki kalorileri doğal olarak kesecek ve sağlıklı bir şekilde kilo vereceksiniz.

Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?