Lifli Besinler Sindirimi Kolaylaştırır mı? Kahvaltılık Gevrek İle Zayıflamak Mümkün Mü ?

Yeni bulgular, lifin, özellikle tahıl ürünlerindeki lifin, kalp hastalıklarına karşı koruduğunu göstermektedir. 1984'ten 1998'e kadar yetmiş bin kadının lif tüketimini inceleyen hemşirelerin sağlık çalışmasında, günde ortalama 23 gram lif yiyen kadınların, miyokard enfarktüsü ve / veya veya ölümcül koroner kalp hastalığı, yaklaşık yarısı kadar lif yiyenlere kıyasla. 5 ya da daha fazla gram lif tedarik eden günlük soğuk tam tahıllı kahvaltı gevreği yaklaşık % 37 oranında kalp hastalığı riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

Araştırmacılar, üç farklı lif kaynağının (meyveler, sebzeler ve tahıllar) bireysel etkilerini analiz ettiklerinde, diğer lif türlerinden daha fazla olan tahıl lifinin kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azalttığını keşfetti. Tam tahıllı ürünler, vücudun insülin hassasiyetini artırabilir ve böylece trigliserit seviyelerini düşürebilir. Tam tahıllı ürünler, özellikle soya bazlı tahıllar, önemli bir fitoöstrojen kaynağıdır ve kan pıhtılaşma aktivitesini olumlu yönde etkileyebilir.

Amerika'da ünlü bir üniversitede yayınlanan bir makalede, meyve ve tahıl lifinin kalp hastalığı riskini azalttığı hakkında bilgiler yazdılar. Yazarlar meyve ve tahıllarda bulunan lifin kan kolesterolünü ve kan basıncını düşürebileceğini, insülin duyarlılığını artırabileceğini ve ayrıca kanın pıhtılaşma olasılığını azalttığını düşündüler.

Bununla birlikte, sebze lifi, nişastalı sebzeler (mısır ve patates) ile nişastalı sebzeler (brokoli ve karnabahar) arasında ayrım yapamamaya karar vermiş ve bu durum  koroner kalp hastalığı riskinin aynı olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte, yüksek bitki besin içeriğinden dolayı, bitkisel lif tüm dejeneratif hastalıkların bir bütününün azaltılmasında hala çok önemlidir.

Bu özel çalışma, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'daki yaklaşık 100.000 erkek ve 250.000 kadını içeren diğer on çalışmadan elde edilen verileri bir araya getirdi. Ulusal Sağlık, Akciğer ve Kan Enstitüsü ve Danimarka Tıp Konseyi tarafından desteklenen çalışmanın amacı, diyet lifi gerçekten kalp hastalığında önemli bir azalmaya neden olup olmadığını belirlemekti. Sekiz yıllık bir takip süresinde, günlük tüketilen her 10 gram meyve veya tahıl lifi için koroner kalp hastalığı riski yüzde 10 ila 30 daha düşüktü. Kahvaltıda tahıl gevrekleri ve meyveler tam anlamıyla kalp için sağlıklı bir öğündür.

Lif bakımından zengin yulaf ezmesi veya yağsız veya yüzde 1 sütle soğuk kepek gevreği, sabah yemeğinize başlamak için harika bir yoldur. Bu tahıllar besleyicidir, lezzetleri mükemmeldir ve sindirimi yavaş olur. Tam tahıllı tahılların yüksek çözünmeyen lif içeriği, iştah mekanizmasının bağırsak kanalından yavaş emilim hızı nedeniyle erken kapanmasına neden olur. Bu iyi tatma tam tahıllı tahıl ürünlerinin, yüksek rafine şeker ürünleri ve orta sabahlı çörek veya kahve kekli atıştırmalıklar gibi yağlı yiyecekler için istek duymayı azalttığı gösterilmiştir.

Özellikle yulaf ezmesi, çözünür lif bakımından da yüksektir; bu, kötü LDL kolesterolü kan dolaşımından temizleyen HDL kolesterolü artırarak kan damarlarınızdaki yağı temizlemeye yardımcı olur. Kahvaltıda yulaf ezmesi American Heart Association tarafından, kalp hastalığınız riskini azaltmak için gününüze mükemmel bir başlangıç ​​olarak önerildi. Günlük yulaf ezmesi veya kepekli tahıl kepekli tahıllar yiyen insanlar, obezite ve diyabet geliştirme riskinin yarısı kadar azdır. Yüksek lifli kepekli tahıllar sabahları insülin üretimini düzenlemeye yardımcı olur, bu da iştahınızı kontrol eder ve istenmeyen kilo alma riskini azaltır.

Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski