Rafine Tahıl ve Düşük Lifli Gıdalardan Kaçının.lif içermeyen yiyecekler nelerdir

Aşırı miktarda düşük lifli yiyecekler yemek, her zaman kilo almanıza neden olur. Yağ, rafine şeker, un ve alkol gibi lifsiz gıdalar, minimum çiğneme gerektirir, çok az miktarda veya hiç içermez ve çoğu durumda, yüksek lifli gıdalardan çok kalorilerde daha konsantre olurlar. Düşük lifli yiyecekler bağırsak yoluna daha hızlı girer ve burada şekerler gibi hızla emilirler. Kan şekerindeki bu hızlı yükseliş, insülin üretiminde bir artışa neden olur ve bu da vücutta daha fazla yağ depolar ve daha sonra hızla kan şekerini düşürür ve bu da sizi tekrar acıktırır. Bu düşük lifli gıdaların kütlesi ve daha yüksek kalori konsantrasyonu olmadığı için, açlığınızı gidermek için bu besinlerden çok fazla tüketmeniz gerekir ki tokluk hissine kavuşun.

Yüksek lifli diyet, esasen sağlıklı ve az yağlı bir diyet olup, rafine ve işlenmiş yiyecek alımını azaltır. Bu, taze meyve, sebze ve tam tahıllı ekmek tüketimini teşvik eder.


Portakal Suyu Yerine Portakal Yiyin


Beyaz ekmeği, beyaz pirinci, makarnayı ve tahılı yapmak için tahılları veya unları rafine etmek veya meyve sularını bütün meyve ve sebzelerden çıkarmak gibi sağlıklı lifleri yemeklerden çıkarmak aşağıdaki olumsuz özelliklere yol açar:

• Sağlıklı lifli gıdalar daha az sağlıklı lifli gıdalar haline gelir.

• Düşük kalorili yiyecekler yüksek kalorili yiyecekler haline gelir.

• Yüksek hacimli yiyecekler düşük hacimli yiyeceklere dönüşür.

• Daha uzun yeme süresi daha kısa yeme süresine dönüşerek çok fazla kalori almayı kolaylaştırır.

• Tokluk veren yiyecekler tokluğu kolayca tatmin etme yeteneklerini kaybeder.

• Yavaş yavaş kan dolaşımına emilen karmaşık karbonhidratlar, hızlı bir şekilde emilen basit şekerler haline gelir, bu da artan insülin üretimi ve daha sonra kilo alımına sebep olur.

Diyette lif içeren gıdaların çiğnenmesi ve yemek yemesi daha uzun sürer, sizi doyurur ve aşırı kalori tüketimi olmadan açlığınızı giderir. Yüksek lifli diyetler, yenen gıdalardan emilen kalori miktarını da azaltabilir. Yüksek lifli diyetler genellikle düşük enerji yoğunluğuna sahip olarak adlandırılır ve aşırı kalori alımını önlemeye yardımcı olur. Düşük lifli işlenmiş alternatiflerden ziyade yüksek lifli kompleks karbonhidratları seçerek bu avantajlardan yararlanın.

Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski