Yüksek Lif İçeren Ve Tokluk Hissi Veren Meyveler

Portakallar ve greyfurt, pektin adı verilen bir lif ile birlikte çözünür ve çözünmez lifler içerir. Bu meyvelerdeki pektin lifi iştahınızı bastırır ve sadece 70 kaloriye sahiptir. Portakallar ve greyfurt ayrıca kan yağlarını azaltmaya ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olan birçok bitki besin maddesi içerir. (Öte yandan, 1 su bardağı portakal veya greyfurt suyu yaklaşık 130-150 kalori içerir ve şekerle doludur, bu da insülin seviyelerinin yükselmesine ve şekere yağ hücrelerinde metabolize olmasına neden olur.)

Elmalar, başka bir doğal açlığı bastırıcıdır, çünkü bunlar, pektin dahil olmak üzere çözünür ve çözünmez lif içerir. Derili orta boy bir elma, sindirim sisteminizdeki suyla bir araya gelen ve bağırsaklarda toplu halde bulunan bol miktarda lifi içerir, bu da açlığınızı azaltır ve daha geç acıkmanızı sağlar. Aynı zamanda, pektin, beyninizin açlık merkezini (apestat) kandırarak, tam olarak yediğinizin gerçekten lezzetli bir elma olduğu kanısına sahip olarak iştahınızı bastırır. Bu çok lifli gıda sizi fazla yemeden doygunluk hissine kavuşturur ve aynı zamanda kan kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olduğu ve kolon polipleri ve kolon kanseri insidansını azalttığı belirlenmiştir.

Buna karşılık, lif ve çok miktarda şeker içermeyen bir pasta parçasını yemek, apestatı asla kapanmaya teşvik etmiyor ve sonuç olarak iki ya da üç parça kek tüketmeye vaktiniz olmadan vücudunuz açlık hissini kaybetmiyor. Aynı şey peynirli burgerler, patates kızartması ve alkolsüz içecekler gibi boş kaloriler için de geçerlidir. Bunun nedeni, bu yiyeceklerin hızlı bir şekilde emilen ve daha sonra açlığa yol açan kan şekeri ve kan insülin seviyelerini artıran çok miktarda yağ ve rafine karbonhidrat içermesidir.

Elma sirkesi diğer bir iştah düşürücüdür. Sindirim enzimleri olarak işlev gören ve karbonhidratları yavaşça parçalamaya yardımcı olan malik ve tartarik asit denilen birkaç asit içerir, bu da kan dolaşımında emilimini yavaşlatır. Elma sirkesinin tart tadı, ayrıca karbonhidratların daha yavaş sindirilmesine yardımcı olan enzimler içeren tükürük üretimini de arttırır. İştah bastırıcı etkisi için salataya elma sirkesinden bir çorba kaşığı eklemeyi deneyin. Yağsız ahududu salata sosu, bu iştah bastırıcı bileşenlerin bazılarını da içerir. Balzamik sirke gibi her türlü sirke sosu iştahınızı bastırma yeteneğine sahiptir. Sadece yağ bazlı pansumanları az miktarda kullanmayı unutmayın, aksi takdirde yağdaki kaloriler birikmeye başlar.

Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski