1 kg yağ yakmak için kaç kalori harcamak gerekiyor?


Merhabalar arkadaşlar bugün sizlere 1 kg yağ kaç kaloridir.Bu kaloriyi yakmak için kaç kalori harcamamız gerekir.Ayrıca yağlar konusuna değinerek trigliseriti nasıl düşürürüz ve çok daha önemli bir konu olan trigliserit iştahı nedir gibi konulara değineceğim.

1 Gr Yağ Kaç Kaloridir?

Protein ve karbonhidratlar vücudunuza gram başına 4 kalori sağlarken, bir gram yağ vücudunuza 9 kaloriyi besleyerek en konsantre kalori kaynağını oluşturur. Yağ konsantre bir kalori kaynağı olduğu için, tüketmekte olduğumuz en besleyici gıda türüdür.

Düşük yağlı bir diyette, kaloriler yağ hücrelerinde depolanmadan çıkarılır ve enerji üretimi için protein ve karbonhidratın yakıt karışımına eklenir, bu da sabit ve kalıcı bir ağırlık kaybıyla sonuçlanır. Denklem basittir: daha az yağ alınması, depolanan yağın yakıt olarak yakılmasıyla sonuçlanır; daha fazla yağ alınması, daha fazla yağın depolanması ve daha az yağın yakılmasıyla sonuçlanır, bu da karın, kalça, basen bölgesinde yağ birikmesine neden olur. Başka bir deyişle, sizi şişmanlatan yağdır.

1 kg yağ yakmak için kaç kalori harcamak gerekiyor?

Bir kilo yağda 3,500 kalori içerdiğinden, kilo başına kilo vermenin tek yolunun aldığınız miktardan 3,500 kalori yakmak olduğu anlamına gelir. Bu sadece toplam yağ miktarını azaltmak suretiyle gerçekleştirilebilir. 

Diyetinizdeki doymuş yağ miktarını azaltarak kilonuzu kontrol etmenin iki yönlü bir faydası vardır. Her şeyden önce, kilonuzu kontrol etmeye ve korumanıza yardımcı olacaktır. İkincisi, bu hastalıkların doymuş yağ tüketiminden kaynaklanan yüksek kan kolesterol düzeyleri ile ilişkilendirildiği için kalp krizlerini ve felçleri önlemeye yardımcı olmada faydalı bir etkisi olacaktır.Yağların emilimi nasıl olur?


Lipitler terimi, kan akışlarımızda dolaşan tüm yağları ve yağa benzer maddeleri kapsamak için kullanılır. Bu lipitler suda çözülmez ve bu nedenle yağda çözünen maddeler olarak adlandırılır. Öyleyse bu yağlar kan dolaşımına nasıl emilir, çünkü kan su bazlı bir çözeltidir. Bu lipidlerin kanımızdaki bazı proteinlerle bağlanması gerekir, böylece suda çözünebilirler (bu durumda kan) ve lipoproteinler, yağ ve protein kombinasyonları olarak bilinir. Kandaki proteinlerle birleştirilen iki ana lipit türü kolesterol ve trigliseritlerdir. Bu lipoprotein kombinasyonları, kan dolaşımındaki yoğunluklarına göre sınıflandırılır.

Diğer Yazılarıma Göz Atmayı Unutmayın!

İnsanda kaç çeşit kolesterol vardır?


Kolesterol, tüm hayvan hücre zarlarının önemli bir unsurudur ve vücudun hormonlarının ve safra asitlerinin yapısını oluşturur. Ancak, kolesterol seviyeleri kan dolaşımımızda çok yükseldiğinde, çok tehlikeli olabilirler. Sağlığınız için göz önünde bulundurmanız gereken üç önemli kolesterol tipi vardır.

• Toplam kolesterol, kanda dolaşımda olan toplam kolesterol miktarıdır. Bu, yediğiniz toplam kolesterol ve yağ miktarına, karaciğeriniz tarafından üretilen kolesterol miktarına göre belirlenir.

LDL kolesterol (düşük yoğunluklu lipoprotein) kötü kolesterol olarak adlandırılır. Bu, atardamarlarınızı tıkayacak ve kalp krizi ve felç geçirme olasılığı en yüksek olan kolesterol türüdür. LDL kolesterolü temel olarak aşırı doymuş yağları ve kolesterol yüklü yiyecekleri yemekten gelir. Düşük yağlı, yüksek lifli diyet sonrasında düzenli egzersizle birleştirilmiş LDL kolesterolü düşürebilir. Bununla birlikte birçok insanda yüksek LDL kolesterol seviyesi genetik olabilir ve diyetinizle ilgisi yoktur veya çok azdır. Bu özel durumlarda, birisi size kötü bir kolesterol geni bırakmıştır ve bu LDL yalnızca doktorunuz tarafından verilen kolesterol düşürücü ilaçlar tarafından düşürülebilir.

HDL kolesterol (yüksek yoğunluklu lipoprotein), iyi kolesterol olarak adlandırılır. HDL kolesterol, atardamarlarınızdaki kolesterol birikintilerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olarak kötü kolesterolün karşıtı etki eder. Bunu, atardamarlarınızı tıkama şansı olmadan kanda aşırı kötü kolesterol toplayarak başarır. Bu kötü kolesterolü karaciğerden vücuttan attığı yere taşır. Son zamanlarda yapılan tıbbi raporlar, HDL kolesterolünün, kötü kolesterolü, zaten arterlerde oluşan kolesterol birikintilerinden (plaklar) dışarı atacağını göstermiştir. Omega 3 kolesterolü düşürür mü?

Her zamanki gibi, bir avlanma olmalı. Öncelikle ve en önemlisi, kalıtım vücudun bu iyi kolesterolü üretmesinde önemli bir rol oynar. Bazı insanlar iyi genlerden dolayı diğerlerinden daha fazla HDL'ye sahiptir. İkinci olarak, doymuş yağların ve kolesterolün diyetlerimizden kesilmesi HDL kolesterolü yükseltmekle çok az ilgisi var. Ancak, zeytinyağı ve fındık gibi kalp sağlığına sahip tekli doymamış yağların ve somon ve ton balığı gibi balıklarda bulunan omega-3 yağ asitlerinin eklenmesinin HDL kolesterolünü arttırdığı gösterilmiştir. Yürüme gibi düzenli ve orta şiddette egzersizler de iyi kolesterolün yükselmesine yardımcı olabilir, oysa egzersiz ve sigarayı bırakma iyi kolesterolü önemli ölçüde azaltacaktır. İyi (HDL) kolesterollerini yükseltemeyen ve kötü (LDL) kolesterolünü diyet ve egzersizle azaltabilen bireyler genellikle doktorun gözetimi altında kolesterol düşürücü ilaçlar almak zorundadır.

Trigliserid nasıl düşer ?


Trigliseritler kanda taşınan ana lipitlerdir. Trigliseritler, yağ ve protein kombinasyonlarının en az yoğundur ve çok düşük yoğunluklu lipoproteinler (VLDL) olarak adlandırılır. Trigliseritler, yediklerimizdeki enerjinin vücudumuzun hücrelerine aktarılmasında önemlidir ve sonuç olarak hücrelerin metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olurlar.

Kandaki fazla miktarda trigliserit, diyabet, glukoz intoleransı, obezite, gut ve koroner arter hastalığına yol açar. Bazı yüksek kan trigliseritleri vakaları genetiktir, diğerleri ise çok fazla rafine karbonhidrat, şeker, doymuş yağ ve alkol yemekten kaynaklanır. Kandaki yüksek trigliseritleri kontrol etmenin en önemli yolu, yediğiniz rafine karbonhidrat, şeker ve doymuş yağ miktarını kısıtlamak ve tükettiğiniz alkollü içecek miktarını sınırlandırmaktır.

Tam tahıl gevrekler ve ekmekler, baklagiller ile meyve ve sebzelerden oluşan yüksek lifli bir diyetin, yüksek serum trigliseritlerini düşürdüğü gösterilmiştir. Yürüme gibi düzenli bir aerobik egzersiz programının da kan trigliseritlerini düşürdüğü gösterilmiştir. Bununla birlikte, kan kolesterolünde olduğu gibi, diyet ve egzersizle azaltılamayan ve hekim tarafından ilaçla tedavi edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

Trigliserit İştahı Ne Demek?


Son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, bunun aşırı yemek isteğiniz için suçlayacak olan irade gücünüz değil, aslında trigliseritleriniz olabileceğini göstermiştir. Kan trigliseritleri yüksek olan kişilerin iştahlarını azaltmakta zorluk yaşadıkları gösterilmiştir. Bunun nedeni, kandaki yüksek trigliserit düzeylerinin, leptin adı verilen iştah denetleyici bir hormonun oluşumunu engellemesidir. 

Bu durum kısır bir döngü oluşturur: Ne kadar fazla rafine şeker ve yediğiniz doymuş yağlar, kandaki trigliserit seviyeniz yükselir. Bu yüksek trigliseritler iştah kontrol edici hormon leptinin üretimini durdurur, böylece gerçekte gerçekten tok olduğunuzda kendinizi tam tok hissetmezsiniz. Peki sonra ne yapacaksın? Daha fazla rafine şeker ve doymuş yağ tüketeceksiniz. Bu aşırı yeme döngüsünü kırmanın tek yolu, rafine şekerlerinizi ve doymuş yağlarınızı ilk etapta ciddi şekilde kısıtlamaktır. 

Trigliserit Düşürmek İçin Neler Yapmak Gerekiyor İle İlgili Güzel Bir Video.

O zaman trigliseritleriniz anormal şekilde yükselmez ve iştahınızı kontrol eden hormon leptininiz bloke olmaz. Leptin kan dolaşımına bırakıldığında iştahınız kontrol edilir ve kendinizi tok hissedersiniz ve kısa sürede yemek yemeyi bırakırsınız. Diyetteki doymuş yağların azaltılması, trigliseritlerin en aza indirilmesine yardımcı olur, ancak rafine şekerlerin ve karbonhidratların azaltılmasının bu soruna yardımcı olacağı kadar değildir. Alkolü azaltmak ve aerobik egzersizi artırmak da serum trigliseritlerinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.Bu konumu okuyanlar "Diyette kilo verme ne zaman başlar?" konumuda okudular.Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski