Diyette Jambon Yenir Mi?


Jambon çok yüksek kalorili bir yemek seçeneği olmasa da, diyette yenir mi oldukça çelişkili bir soru.Çünkü diyet yaparken yemiş olduğunuz jambonun nasıl olduğu bunu ekmek arası mı yağlı mı yoksa sade en az kalorili şekilde mi yemeye çalıştığınız çok önemli. Örneğin jambonlu bir sandviç yaparsanız porsiyon ölçülerinizi kontrol altında tutmalısınız. Bir dilim jambonda çok fazla kalori bulunmamakla birlikte, bazı kişiler aşırı şekilde jambon tüketerek fazla kalori almakta ve maalesef onlar için jambon kilo aldırır duruma gelmektedir.

Jambondaki kaloriler (tahmin edebileceğiniz gibi) porsiyon büyüklüğünüze bağlıdır. Porsiyon büyüklüğü jambonu nasıl yediğinize bağlı olabilir.

Tek bir porsiyon jambon yaklaşık 84 gramdır. Tatil masasında sıkça gördüğünüz, kemik dilimli, spiral dilimlenmiş, soslu jambonda 130 kadar kalori mevcut. Ayrıca porsiyon başına 4 gram yağ, 5 gram karbonhidrat ve 1,230 miligram sodyum vardır.

Jambonlu sandviç yaparsanız şarküteriden jambon dilimlerini seçebilirsiniz. Şarküterideki tipik bir jambon öğle yemeği etinden bir dilim 37 kalori, 5 gram protein, 0 gram karbonhidrat, 1 gram yağ sağlar ve 368 miligrama kadar sodyum sağlayabilir.

Çoğu insan sandviç yaparken tek bir dilim jambondan fazlasını kullanır, toplam jambondan aldığınız kalorileri hesaplarken kaç adet jambon kullandığınızı asla göz ardı etmemelisiniz.

Bir porsiyon konserve jambon 55 kalori, 7 gram protein, 0 gram karbonhidrat, 3 gram yağ ve 517 miligram sodyum sağlar. 

Jambonun Faydaları

Ham, iyi bir protein kaynağıdır. Aynı zamanda selenyum, fosfor, çinko, B6 vitamini, B12, tiamin, riboflavin, niasin ve kolin için çok iyi bir kaynaktır. Çeşitlilik ve pişirme yöntemine bağlı olarak, jambon da düşük yağ olabilir.Bu nedenle zayıflamak için jambon yerken nasıl pişirdiğinize çok dikkat etmeniz gerekir.

Diyette Jambon Nasıl Pişirilir?

En sağlıklı jambon yemeğini yapmak için eti tuzsuz olan yiyeceklerle eşleştirmeye çalışın. Jambonun yüksek sodyum içeriğini dengelemek için yardımcı olacaktır. Fırında tatlı patates, enginar, havuç, yeşil fasulye veya kuşkonmaz gibi yan yemekler diyette jambon yemeniz için güzel seçeneklerden olabilir.


Diyet Jambonlu Sandviç Nasıl Yapılır? 

Bol lifli yüksek kepekli bir ekmek seçin. Kruvasan gibi yada hazır ekmek seçmek, yağdan daha az lif ve daha fazla kalori sağlayacaktır. Sağlıklı kilo aldırmayan jambonlu sandviçinizin yanına biraz sebze ekleyebilir ve bu öğünü çok daha sağlıklı geçirebilirsiniz. Dilimlenmiş turp veya kerevizde mükemmel bir seçenektir.. Ayrıca salatalık, karnabahar veya çeri domatesleri de seçebilirsiniz.

Sizlerde diyet yaparken jambon yemek kilo yapar mı ile ilgili düşüncelerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?