Diyette Jambon Yenir Mi?


Jambon çok yüksek kalorili bir yemek seçeneği olmasa da, diyette yenir mi oldukça çelişkili bir soru.Çünkü diyet yaparken yemiş olduğunuz jambonun nasıl olduğu bunu ekmek arası mı yağlı mı yoksa sade en az kalorili şekilde mi yemeye çalıştığınız çok önemli. Örneğin jambonlu bir sandviç yaparsanız porsiyon ölçülerinizi kontrol altında tutmalısınız. Bir dilim jambonda çok fazla kalori bulunmamakla birlikte, bazı kişiler aşırı şekilde jambon tüketerek fazla kalori almakta ve maalesef onlar için jambon kilo aldırır duruma gelmektedir.

Jambondaki kaloriler (tahmin edebileceğiniz gibi) porsiyon büyüklüğünüze bağlıdır. Porsiyon büyüklüğü jambonu nasıl yediğinize bağlı olabilir.

Tek bir porsiyon jambon yaklaşık 84 gramdır. Tatil masasında sıkça gördüğünüz, kemik dilimli, spiral dilimlenmiş, soslu jambonda 130 kadar kalori mevcut. Ayrıca porsiyon başına 4 gram yağ, 5 gram karbonhidrat ve 1,230 miligram sodyum vardır.

Jambonlu sandviç yaparsanız şarküteriden jambon dilimlerini seçebilirsiniz. Şarküterideki tipik bir jambon öğle yemeği etinden bir dilim 37 kalori, 5 gram protein, 0 gram karbonhidrat, 1 gram yağ sağlar ve 368 miligrama kadar sodyum sağlayabilir.

Çoğu insan sandviç yaparken tek bir dilim jambondan fazlasını kullanır, toplam jambondan aldığınız kalorileri hesaplarken kaç adet jambon kullandığınızı asla göz ardı etmemelisiniz.

Bir porsiyon konserve jambon 55 kalori, 7 gram protein, 0 gram karbonhidrat, 3 gram yağ ve 517 miligram sodyum sağlar. 

Jambonun Faydaları

Ham, iyi bir protein kaynağıdır. Aynı zamanda selenyum, fosfor, çinko, B6 vitamini, B12, tiamin, riboflavin, niasin ve kolin için çok iyi bir kaynaktır. Çeşitlilik ve pişirme yöntemine bağlı olarak, jambon da düşük yağ olabilir.Bu nedenle zayıflamak için jambon yerken nasıl pişirdiğinize çok dikkat etmeniz gerekir.

Diyette Jambon Nasıl Pişirilir?

En sağlıklı jambon yemeğini yapmak için eti tuzsuz olan yiyeceklerle eşleştirmeye çalışın. Jambonun yüksek sodyum içeriğini dengelemek için yardımcı olacaktır. Fırında tatlı patates, enginar, havuç, yeşil fasulye veya kuşkonmaz gibi yan yemekler diyette jambon yemeniz için güzel seçeneklerden olabilir.


Diyet Jambonlu Sandviç Nasıl Yapılır? 

Bol lifli yüksek kepekli bir ekmek seçin. Kruvasan gibi yada hazır ekmek seçmek, yağdan daha az lif ve daha fazla kalori sağlayacaktır. Sağlıklı kilo aldırmayan jambonlu sandviçinizin yanına biraz sebze ekleyebilir ve bu öğünü çok daha sağlıklı geçirebilirsiniz. Dilimlenmiş turp veya kerevizde mükemmel bir seçenektir.. Ayrıca salatalık, karnabahar veya çeri domatesleri de seçebilirsiniz.

Sizlerde diyet yaparken jambon yemek kilo yapar mı ile ilgili düşüncelerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski