Diyette Muz Yenir Mi? | Muz Kilo Aldırır Mı?

Muz yemeyi herkes sever ama diyette muz yenir mi peki? Muz kilo aldırır mı? 🍌 2015 yılında Amerika'da yayınlanan bir çalışmaya göre, genel olarak gün içinde daha fazla meyve ve sebze yemek, kilo kaybı ile ilişkilidir. Ancak diyette muz yiyerek kilo vermek tamamen efsaneden ibarettir.😎 Çünkü muz az kalorili bir meyve olmayıp muz diyeti gibi saçmalıklar yaparak asla kilo veremezsiniz.😠 Bugün sizlere muz kilo yapar mı? Diyet yaparken muz yemek diyeti bozar mı?😊 Bu konular ile ilgili bilgiler vereceğim. Sizlerde muz ve kilo alma ilişkisi ile ilgili yazımız ile ilgili düşüncelerinizi konu alına yorum yaparak benimle paylaşabilirsiniz.👍

Diyette Muz Yenir Mi?

Diyet yaparken muz yenmez arkadaşlar çünkü ciddi anlamda hızlı kilo kaybı yaşamak istiyorsanız eğer muz yüksek kalorili bir meyve olduğu için diyette yenmemesi daha uygun olur. Orta boy 1 adet muz en az 155 kaloriye sahip olup olgunluk derecesine göre kalori değeri 180 kalorilere kadar çıkmaktadır. Durum bu şekilde olunca tabi ki muz hakkındaki akıllardaki düşünce diyette yenmez olsa da ara sıra aşırıya kaçmadan olacak şekilde diyette muz yenir. Çünkü muz çok faydalı ve oldukça bol lif içeren bir meyvedir. Ancak kalorisi fazla olduğu için diyet yaparken haftada 1 en fazla 2 kere yenmesi daha uygun olur.

Muz Kilo Aldırır Mı?

Günde maymun gibi 10 tane muz yerseniz tabi ki de muz kilo aldırır.😋 150 kalori 1 adet muz desek, günde 3 tane yediğinizi düşünsek sadece muz yiyerek günde 450 kalori almış oluyorsunuz ve bu değer diyette olan biri için oldukça yüksek. Bu nedenle muzun kilo aldırmaması için kilo verme dönemlerimizde muz yemeye bir süre ara vermek zorundayız. Muz yerine daha az kalorili yeşil elma gibi meyvelere yönelmeli hatta elimizden geliyorsa zayıflamak için diyette hiç meyve tüketmemeliyiz. Sonuçta yediğimiz her bir meyve bize şeker olarak döner buda bize maalesef kilo getirir.

Muzun Faydaları Nelerdir?

  • Muz dayanıklı nişasta formunda iyi karbonhidratları içerir.
  • Muzun karbonhidratı yüksek olmasına rağmen, muz orta ila düşük glisemik indekse sahiptir ve bu nedenle kan şekeri seviyelerinde ani yükselmelere neden olmaz.
  • Metabolik hızı kontrol altında tutar. Kan şekeri seviyelerinizi ve metabolizma hızınızı kontrol altında tutarsanız, vücudunuz enerji için daha fazla yağ yakar. 
  • Muz kabızlığa iyi gelir. Sindirim sitemini rahatlatır.
İlginizi Çekebilir: Muz Kabuğu Ne İşe Yarar?


Açıkçası muz yemek kilo aldırır diye öğrendiğimizden muz diyeti fikri bana pek mantıklı gelmese de takipçilerimiz için hafiften muz diyeti ile ilgili ufak bilgiler vereceğim. Sonrası ise size kalmış diyetinizde muza yer verir yada vermezsiniz bu sizin seçiminiz.

Muz Diyeti İçin Kahvaltı Seçenekleri

Bu diyete bir sebeple Muz Diyeti denir; Planın kurucuları, kahvaltı için oda sıcaklığında veya ılık suyla birlikte başka bir şey içermeyen bir ila dört çiğ muz yemenizi önerir. Muz diyetindeki tüm öğünler gibi, vücudun sadece yüzde 80'i tok olana kadar yemek yemelisiniz.

Muz Diyetindeki Diğer Yemekler

Çoğunlukla, süt ürünleri, alkol ve tatlılar dışında, öğle ve akşam yemeklerinde ne istersen yiyebilirsin. Ayrıca akşam 8'den önce akşam yemeği de yemelisiniz ve öğünlerde izin verilen tek içecek oda sıcaklığında sudur. 

Öğle ve akşam yemeklerinde besleyici ve dengeli beslenmeye devam ederseniz, en iyi kilo kaybı sonuçlarını alırsınız. Tabağınızın dörtte birini bu sağlıklı yiyeceklerin her birini doldurun: meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve yağsız proteinler. Muz Diyetinde izin verilen iyi protein kaynakları arasında deniz ürünleri, derisiz kümes hayvanları ve yumurta bulunur. Yüksek oranda işlenmiş yiyecekleri, rafine tahılları ve çok fazla yağ, şeker veya sodyum içeren yiyecekleri sınırlayın, çünkü bunlar kalorilerde daha yüksek ve besinlerde daha düşüktür. Bu, sosisli sandviç, mağazadan satın alınan unlu mamuller, donmuş akşam yemekleri ve çikolata gibi abur cuburların atlanması anlamına gelir.

Bununla birlikte, diyetin göze çarpan bir kusuru, diyetisyenlerin yeterli bir kalsiyum alımı elde etmelerini zorlaştıracak süt ürünlerinin ihmal edilmesidir.

Muz Diyeti Nasıl Yapılır?

Muz Diyetinde kahvaltı ve öğle yemeği arasında atıştırmalıklar önerilmemektedir, ancak bu yemekler arasında özellikle aç hissediyorsanız, bir parça taze meyveye yiyebilirsiniz. Kurutulmuş meyveleri ve konserve meyveleri yemeyin bunlar porsiyon başına kalori bakımından taze meyvelerden daha yüksektir. Öğlen ve akşam yemeği arasında öğleden sonra saat 3 civarı küçük bir tatlı atıştırmalık alabilirsiniz. Tatlılar yemeklerden sonra izin verilmediğinden, bu öğleden sonra atıştırması, küçük bir parça bitter çikolata gibi olabilir ancak meyve veya sebzeler en sağlıklı atıştırmalık alternatiflerdir.Muz Diyetiyle İlgili Diğer Kurallar

Egzersiz bu plan için isteğe bağlıdır, ancak eklerseniz önemli miktarda zayıflama olasılığınız daha yüksektir. En iyi sonuçları elde etmek için her hafta hızlı yürüyüş, yüzme veya bisiklete binme gibi kardiyoların yanı sıra haftada birkaç kuvvet antrenmanı yapmak için kendinizi zorlayın.

Muz Diyetindeki diğer ana kural, gece yarısına kadar yatmaktır; bu kilo kaybı için faydalı olabilir; 2004 yılında Amerika'da yayımlanan bir çalışmaya göre, yeterince uyumamak vücut kitle indeksinin artmasıyla ilişkili olabilir. Bu kombinasyon iştahın artmasına neden olarak kilo alımına neden olabilir.
Diyette muz yemeden yapamayan arkadaşlar için bugün diyette muz yenir mi? Muz kilo aldırır mı? ile ilgili bildiklerimi yazarak hiç önermesem de merak eden ve illa yapmak isteyen arkadaşlar içinde muz diyeti nasıl yapılır? Bunların bilgilerini verdim. Sizlerde yazdığım yazı ile ilgili fikirlerinizi konu altına yorum ile benle paylaşabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski