İyi ve Kötü Yağlar Nedir?Hangi Besinlerde Bulunur?


Merhaba değerli arkadaşlar bugünkü konumuz yağ çeşitleri,hangi yağlar faydalı hangileri kötü?Gündelik hayatımızda hangi besinlerde bu iyi ve kötü yağlar bulunur?Bu konu hakkında bildiklerimi paylaşacağım.Sizlerde konuya ortak olmak için düşüncelerinizi benimle paylaşabilirsiniz.


İyi ve Kötü Yağlar Nelerdir?


Mevcut yağ tüketimi kuralları, toplam kalorinin yüzde 30'undan fazlasını yağdan gelmesini gerektirmez. Yağ sadece insanların kilo almasına neden olmaz, aynı zamanda kalp hastalığı, felç, diyabet ve yüksek tansiyon riskini de arttırır. Bu, tüm yağların sizin için kötü olduğunu söylemek değildir; farklı yiyecekler birçok farklı türde yağ içerir ve bazıları sizin için diğerlerinden daha iyidir. İşte iyi, çok iyi olmayan, kötü ve çok kötü yağların genel bir dökümü.

İyi Yağlar


Tekli doymamış yağlar, en iyi yağlardır. Bu yağlar oda sıcaklığında sıvıdır ve zeytinyağı, yer fıstığı yağı, kanola yağı, çoğu fındık ve avokadoda bulunur. Tekli doymamış yağlar toplam kan kolesterolünüzü düşürebilir, iyi HDL kolesterolünüzü artırabilir ve kötü LDL kolesterolünüzü azaltabilir. Kilo vermek ve sağlıklı kalmak için, bunları mısır, aspir, ayçiçeği ve pamuk tohumu yağları gibi potansiyel olarak kötü doymamış yağlardan alabilirsiniz.

Çok İyi Olmayan Yağlar


Çoklu doymamış yağlar genellikle sıvıdır. Ayçiçeği, pamuk tohumu, aspir ve mısır yağları gibi sebzelerden elde edilen bu yağlar az miktarlarda iyidir, ancak fazla yenildiğinde kötüdürler. Küçük miktarlarda, çoklu doymamış yağlar kolesterolünüzü azaltmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, aşırı alındığında, bu çoklu doymamış yağlar, vücudun dokularında enflamatuar bir reaksiyona neden olabilir ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını önleyebilir

Diğer Yazılarıma Göz Atmayı Unutmayın!

Çoklu doymamış yağların paradoksal olarak iyi ve kötü doğası, omega-6 yağ asitleri içermeleri ile ilgilidir. Omega-6 yağ asitleri kan kolesterolünü küçük miktarlarda azaltmaya yardımcı olabilir; Bununla birlikte, daha fazla çoklu doymamış yağ yediğinizde, kan akışındaki omega-6 yağ asitlerinin emilimini arttırır, bu da hücrelerinizin daha fazla kolesterol ve doymuş yağ emmesini sağlar. Püf noktası, çoklu doymuş yağları ılımlı bir şekilde tüketmektir.

Kötü Yağlar


Doymuş yağlar genellikle katıdır ve vücut LDL kolesterolü üretmek için bu yağları kullandığı için kötü yağ olarak kabul edilebilir. LDT kolesterol, atardamarlarınızı bloke eden ve kalp krizi, felç ve diyabet hastalığına neden olan şeydir. Doymuş yağlar temel olarak et, peynir, tereyağı, süt ve diğer süt ürünleri içeren hayvansal kaynaklardan gelir. Bazı doymuş yağlar ayrıca hindistan cevizi, kakao yağı ve hurma çekirdeği yağı gibi tropikal yağlarda da bulunur.

Trigliseritler başka türlü kötü yağlardır. Kek, turta, şekerleme, soda ve unlu mamuller gibi fazla miktarda rafine şeker ürünleri yerseniz, çok fazla besini tüketen yiyeceklerden veya aşırı miktarda alkol içtiğinizde, karaciğer bu fazla kalorileri trigliseritlere dönüştürür. Trigliseritlerin damak tıkanıklığına neden olduğu bilinmektedir.Çok Kötü Yağlar


Trans yağlar çok kötü yağlardır, muhtemelen mevcut en kötü yağdır. Bitkisel yağlardaki çoklu doymamış yağlar, çoklu doymamış yağ moleküllerine hidrojen atomları eklendiği hidrojenasyon adı verilen bir işlemden geçirildiğinde, trans yağlar üretilir. Bu çok kötü trans yağlar, kandaki kötü LDL kolesterol seviyelerini ve doymuş yağ seviyelerini yükseltir ve kandaki iyi HDL kolesterol seviyenizi düşürür.

Trans yağlar ayrıca kalp krizi, felç ve diyabet riskini de artırabilir. Birkaç yeni çalışma, trans yağların, vücutta tümör nekroz faktörü adı verilen hücresel bir bileşenin seviyelerini de artırabileceğini göstermektedir. Bu hücresel bileşen, diyabet, insülin direnci, koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği ve belirli kanser türleri için risk faktörü olarak kabul edilir.

Trans yağlar unlu mamüller, kurabiyeler, kraker, cips, margarin gibi gıdalarda bulunur. Bu gerçekten kötü yağları önlemek için, etikette "hidrojenlenmiş" veya "kısmen hidrojenlenmiş" diyen tüm ürünlerden kaçının. Aşağıdakiler, yüksek oranda trans yağ içeren besinlerin kısmi bir listesidir:


Trans Yağ İçeren Ürünler

Margarin
Süt içermeyen kremalar
Paketlenmiş kekler ve kurabiyeler
Çörek ve kekler
Kraker, patates kızartması 
Konserve çorba ve soslar
Hızlı yiyecekler (hamburger, patates kızartması ve kızarmış yiyecekler)
Dondurulmuş akşam yemeği
Turta, kek ve kurabiye karışımları

Güzel bir video arkadaşlar

Gıda üreticileri, 1980'lerin ortalarında doymuş yağlar yerine hidrojene yağları kullanmaya başlamışlardı, bu tip yağların doymuş yağlardan daha sağlıklı olacağını düşünüyorlardı. Bazı gıdaların raf ömrünü uzatmak için gıdalara hidrojenlenmiş yağlar da eklenir, raf ömrünü uzatmak için benzer koruyucu maddeler eklenir. O zamandan beri, hidrojenlenmiş yağlardaki trans yağların daha kötü olmasa da doymuş yağlar kadar kötü olduğu keşfedilmiştir. Sağlıklı bir diyet için mümkün olduğunca bu tür zararlı yağlardan kaçının.Bu yazımı okuyanlar "Puding Yiyerek Zayıflama" konumu da okudular.Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski