Kolesterole İyi Gelen Meyve Ve Sebzeler


Bugün sizlere meyve ve sebze yemek kolesterolü yükseltir mi? sorusunun cevabını arayacağız arkadaşlar.Herkesin bildiği gibi son dönemlerde kolesterol hastalıkları aldı başını gitti ve çoğu insan bu hastalıktan kurtulmak yada kurtulamasa bile yüksek kolesterolünü düşürerek çok daha sağlıklı bir hayat yaşamak istiyor.Bu durumda da ortaya en doğal yol olan kolesterole iyi gelen meyveler geliyor tabiki bende bu nedenle sizlere bugün meyve kolesterol yapar mı? Hangi meyveler kolesterolü düşürür bu konulardan bahsederek sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Meyve Kolesterol Yapar Mı?

Doktorlar günde bir meyve yemenin sağlık açısından çok faydalı olduğunu belirtiyorlar ancak meyve ve sebzelerde besin değeri ve yüksek lif içeriği sizin için düşündüğünüzden daha iyidir. Meyve ve sebzeler az yağlı olup, diyetinize lezzet ve çeşitlilik katarlar. Lif, vitamin, mineral, fito-besinler ve kardiyovasküler hastalıkları, felci, kanseri, diyabeti veya yüksek kolesterolü önleyen birçok yararlı bileşik içerirler. Meyve ve sebzelerde bulunan besinler, düşük kalp hastalığı riski ve düşük inme riski ile ilişkilendirilmiştir.

Meyveler lif bakımından yüksek, kalorileri düşüktür. Sindirmek daha uzun süre aldığı için açlığınızı giderir ve yeterli lif sağlayarak bağırsak sağlığını arttırır, bu da iştahınızı azaltır. Meyveler sadece düşük yağlı, düşük kalorili yiyecekler değil, aynı zamanda kan basıncını düşürücü özelliklere sahip olan önemli bir element olan potasyum bakımından da zengindirler.

Meyveler ayrıca pek çok meyve ve sebzede bulunan çözünür bir lif olan pektin kaynaklarıdır. Bu özel lif tipi kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı olur. Pek çok meyve ayrıca, pektinin kolesterolü  daha fazla düşürmesine yardımcı olan C vitamini içerir. C vitamini ayrıca bağışıklık sistemimizi güçlendirmede önemlidir ve yapısında yerleşik kanseri önleyici faktörlere sahiptir.

Sebzeler Kolesterol Yapar Mı?

Sebzeler kalorileri düşük, lifleri yüksek, yağ içermeyen ve kilo kaybı ve zayıflama için harika yiyeceklerdir. Brokoli, karnabahar, ıspanak, brüksel lahanası ve kabak gibi lahana familyasının sebzeleri de hem A hem de C vitamini bakımından yüksektir ve kanserli bitki yetiştiricileri bakımından zengindir. Birçok sebze, tatlı patates, kabak, ıspanak, pancar, domates ve yeşil biber gibi iyi potasyum kaynaklarıdır. Kaynatma, sebzelerde potasyumun yüzde 35 ila 40'ını veya daha fazlasını yok eder, bu nedenle potasyum kaybını azaltmak için onları kaynatmak yerine daha fazla çiğ sebze ve buhar veya mikrodalga sebze yemeyi unutmayın.

Havuçlar ve koyu yeşil yapraklı sebzeler, A vitamini için kimyasal öncü olan beta-karoten ve diğer karotenleri içerir. Vitamin A vücuttaki serbest radikal denilen bileşikleri engelleyerek normal hücrelerin kansere dönüşmesine neden olabilir. A vitamini ayrıca akciğerlerin ve bağırsak sisteminin bütünlüğünü korur.

Kolesterole İyi Gelen Besinleri Videodan Öğrenebilirsiniz!

Beta-Karoten Kanser Koruyucu Etkisi


Beta karoten, hem akciğer hem de kolon kanserine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.Buffalo’daki New York Eyalet Üniversitesi’nde yapılan son bir araştırmada, akciğer kanserli kişilerin kanda beta karoten seviyelerinin hastalığa yakalanmayan insanlardan anlamlı derecede düşük olduğu bulundu. Benzer çalışmalar, kolon kanserli hastaların sağlıklı kişilere göre daha düşük beta-karoten seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir.Bu yazımı okuyanlar "Kötü Yağlar Hakkında Bilmedikleriniz" adlı konumu da okudular.

Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski