Limon Suyu Hamile Kalmayı Engeller Mi? Gebelikte limon suyu düşüğe neden olur mu ?


Limon suyunun mideyi rahatlatan ferahlatıcı bir aroması ve tadı vardır. Limon suyu ayrıca mide bulantısını ve sabah rahatsızlığını gidermede yardımcı olur ve hamilelik aylarında yararlı olur. Kısacası limon suyu tek başına ne hamileliğe engel olur nede kolaylaştırır.Yeterli miktarda ve aşırıya kaçınmadan kullanıldığında doğal limon suyu her zaman faydalıdır.Kabuğu olmayan bir limon, 17 kalori ile birlikte magnezyum, niasin, kalsiyum, folat, B6 vitamini, C vitamini ve riboflavin gibi yüksek miktarda mineral ve vitamin içerir. Bu tür beslenme yararları ile hamilelik sırasında günlük alımınıza limon suyu eklemeniz iyidir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında dikkatli olmak zorunludur.

Gebelikte limon suyu düşüğe neden olur mu ?

Tabiki hayır, limon suyunun hamilelik sırasında menülerinize dahil edilmesi sağlıklıdır. Yüksek miktarda limon suyu tüketimi hızlı detoksifikasyona yol açacaktır. Hamileyken bu çok fazla iyi değildir.Yani her şeyde olduğu gibi hamileykende limon suyunu az miktarda tüketmekte fayda vardır. Bunu günlük diyetinize dahil etmeye karar vermeden önce jinekoloğunuza danışın. Konserve veya paketlenmiş limon suyundan kaçınmanız ve bunun yerine taze sıkılmış limon suyu içmeniz önerilir.Ancak limon suyunun tek başına düşüğe neden olabileceği yanlış bir algıdır.

Hamilelik süresince limon suyu ve meyve suyu alımının birçok faydası vardır. Bu faydaların bazıları aşağıda açıklanmıştır.

Hamilelikte Limon Suyunun Faydaları

Sabah bulantısı tedavisinde faydalı

Amerikan Hamilelik Birliği tarafından, limonların, hamile kadınların, özellikle gebeliğin ilk üç ayında, sabah hastalığına eşlik eden mide bulandırıcı hislerini azaltabildiği söylenir. Limon, safra fazlalığını ve ayrıca sindirim sisteminde bulunan birikmiş balgamın temizlenmesini sağlar.Bu sindirim sistemindeki tıkanmaları önler. Limon ayrıca bir ağız spreyi. Limonun yardımcı olmadığı ve şiddetli mide bulantısı geçirdiğiniz durumlarda, derhal doktorunuzu ziyaret edin.

Kan basıncını kontrol eder
Limonun, kan damarlarını güçlendirmede yardımcı olan yüksek seviyede vitaminleri vardır. Kan damarlarının esnekliği ve yumuşaklığı korunur. Bu aynı zamanda iç kanamanın önlenmesinde, böylece yüksek tansiyonun azaltılmasında yardımcı olur. Limon ayrıca, kolesterol seviyesini düşürme yetenekleriyle de bilinir.

Hazımsızlık tedavisinde yardımcı olur
Hamilelik sırasında hazımsızlık yaşanması nadir değildir. Mideyi rahatlatmak için limon suyu tüketmek faydalı olabilir.

Kabızlığın giderilmesinde faydalıdır
Birçok hamile kadının yaşadığı bir başka semptom kabızlıktır. Günlük olarak bir bardak limon suyu tüketerek hamilelik sırasında kabızlığın önlenebileceğini söylenir. Karaciğer limon tarafından uyarılır, böylelikle bağırsakları uyararak atıkların giderilmesine yardımcı olarak peristalsis geliştirilir.

Bağışıklık geliştirir
Grip, soğuk algınlığı ve bazı ateş tipleri gibi yaygın enfeksiyonların limon suyu alımı ile önlendiği söylenir. C vitamini bakımından zengin olan limonlar, vücudun doğal savunma sisteminin geliştirilmesine yardımcı olur ve virüsle birlikte bakterilerle savaşır.

Bebeğin sağlığını iyileştirir ve kemik gücünü korur
Kalsiyum ve magnezyum kemik sağlığını iyileştirir ve bebeğin gelişimine yardımcı olur. Limonlar bu minerallerin zengin bir kaynağıdır. Aynı zamanda çocuklarda kemik gelişimi sürecinde yardımcı olur. Bunun dışında, limon suyu doğmamış çocuğunuza mineral de sağlar. Limonlardaki potasyum, beyni ve sinir hücrelerini beslemeye yardımcı olur.

Ürogenital enfeksiyonlar önlenir
Limonların böbreklerin sağlığını ve işlevlerini korumada yararlı olan diüretik özelliğe sahip oldukları söylenir. Bu idrar ve genital bölgelerde enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.

Vücudun alkalinitesini korumaya yardımcı olur
Limon suyu, sağlıklı alkalilik sağlayarak vücudun pH seviyelerini korumaya yardımcı olur. Limon asidiktir, ancak insan vücudunda temel özellikleri gösterir. Limonun bıraktığı alkali artıklar, asidoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. İnsan kanının pH aralığı, 7.3 ila 7.45 arasında hafif alkalidir. PH asidik hale geldiğinde, vücut, alkaliliğini telafi etmek için kemiklerden ve dişlerden ödünç alarak bir tamponlama işlemi gerçekleştirir. Bu, vücudun alkalin seviyelerini korumaya yardımcı olan limon suyunu almak ve fetüsün gelişim süreci boyunca hazır bulundurmakla önlenebilir. Kan pH seviyeleri ayrıca hücrelere oksijen varlığını gösterir. Fetusun gelişimi için uygun şekilde oksijenlenmiş hücrelere sahip olunması esastır.

Şişmiş ayaklara rahatlama sağlar
Ödem veya şişmiş ayaklar hamilelik sırasında sık görülen bir durumdur. Çok rahatsız edici, acı verici ve sağlıksız bir durumdur. Ilık su ile birlikte bir kaşık limon suyu tüketilerek işlenebilir. Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur ve ayakların şişmesini azaltır.

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski