Omega 3 Faydaları ve Kullanımı.Omega 3(Balık Yağı) Hangi Yiyeceklerde Var?


Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü, insanların omega-3 yağları içeren daha fazla yiyecek ve omega-6 yağları içeren daha az yiyecek yemelerini tavsiye etti. Omega-3 yağları, kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşüren, kan pıhtılarını önleyen ve kalp krizi, felç ve Alzheimer gibi nörolojik rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olan kalp sağlığına zararlı yağlardır. Omega-3 yağları ayrıca meme ve kolon kanserine karşı önleyici etkilere sahiptir. Bu sağlıklı omega-3 yağları balık yağı, ceviz, keten tohumu, ıspanak, brokoli, lahana ve kanola ve zeytinyağında bulunur.

Balıklar kalorileri düşük ve doymuş yağları düşük, proteinleri yüksek ve omega-3 yağ asitlerinin kalp koruyucu, kanserle mücadele edici faydalarını içerdiğinden, harika bir diyet yemeğidir.

Kolesterolü yüksek olan kabuklu deniz hayvanları bile diyet programında hala yağ yakıcı önemli bir besindir. Kabuklu deniz hayvanlarının düşük doymuş yağ içeriği, bu ürünlerin içerdiği kolesterolü dengelemektedir.

Balık yağı kolesterolü yükseltir mi?

Balık yağının kan yağlarını azalttığı ve sonuç olarak arterlerde kolesterol birikintilerinin oluşumunu yavaşlattığı gösterilmiştir. Chicago Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada, balık yağı yüksek bir diyete sahip maymunlar, atardamarlarında, doymuş yağ ve hindistancevizi yağı yüksek bir diyetle beslenen maymunlardan daha az kolesterol biriktirdiler. Balık yağı besleyen maymunlar aynı zamanda yüksek doymuş yağ diyetini besleyen maymunlardan daha düşük toplam kolesterol ve LDL kolesterol seviyelerine sahiptir.

Balık Yağı Kansere İyi Gelir Mi?

Harvard Tıp Fakültesinde yapılan bir başka çalışma, balık yağlarının da kanseri önleyici bir faktöre sahip olduğunu gösteriyor. Meme kanseri olan farelerin bir çalışmasında, balık yağları hastalığın yayılmasını, doymuş yağ veya çoklu doymamış yağlardan yüksek diyetlerden ve hatta sadece düşük yağlı bir diyetten çok daha fazla yavaşlatıyor gibi görünmektedir. Üniversitelerdeki birçok yeni araştırma, omega-3 yağlarının kandaki trombosit hücrelerinin yapışkanlaşmasını önlemeye yardımcı olduğunu ve kan pıhtılarının oluşma eğilimini azalttığını da keşfetti. Çok sayıda balık tüketen Eskimolar ve Japonlar, tipik olarak kalp krizi geçirmezler.Balık yağı konsantrasyon ve alzheimer'a iyi gelir mi?

Balık yağında bulunan Omega-3 yağ asitlerinin de beyin fonksiyonu için gerekli olduğu bulunmuştur. Son çalışmalar, omega-3 yağ asidi eksikliğinin, öğrenme güçlüğünden, hafıza kaybından, konsantrasyon zorluğundan ve Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere bazı dejeneratif hastalıklardan sorumlu olabileceğini keşfetti. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, her gün üç ila dört parça balık yiyen kadınlarda yaşa bağlı bellek azalması durduruldu veya yavaşlatıldı. Yeni kanıtlar, balık yağlarının büyük depresyon ve diğer nörolojik ve psikiyatrik bozuklukların tedavisinde bile yardımcı olabileceğini göstermiştir.

En çok omega 3 içeren balıklar

Sağlıklı bir kalp ve ince bir vücut için haftada iki veya üç kez balık yiyin. Somon, sardalye, alabalık ve ringa balığı, özellikle omega yağlarında yüksektir. Çiftçi somonunun yabani somondan daha fazla kimyasal içerebileceğine dair raporlara rağmen, Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü, çiftlikte veya vahşi balık yemenin faydalarının risklerden ağır basacağını söylüyor.

1. Morina, yayın balığı, yengeç, pisi balığı 

2. Orfoz, mezgit balığı, ringa balığı, ıstakoz 

3. Okyanus levrek, istiridye, somon

4. Sardalya, tarak, tilapia ve çiftlikte yetiştirilen alabalık


Civa en çok hangi balıkta bulunur?


1. Uskumru, köpek balığı ve kılıç balığı 

2. Taze veya donmuş ton balığı. Konserve ton balığı, diğer yandan, daha düşük civa seviyelerine sahiptir çünkü konserve işleminde kullanılan ton balığı daha küçük balık türleridir. Bu yazımı okuyanlar "Diyette Balık Pişirme Yöntemleri" Konumu da okudular.


Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski