Protein Diyeti Kilo Verdirir Mi?

Merhaba arkadaşlar bugün uzun zamandır hazırlandığım bir konu olan protein diyeti  kilo verdirir mi? Hakkında bildiklerimi ve karşılaştığım sorunları sizlerle paylaşacağım.Öncelikle her protein sağlıklı değildir bunu bilmenizde fayda var. Protein diyeti yapıyorum her et ürünün yiyebilirim diye bir olay yok.O zaman gidin sabah akşam döner yiyip zayıflamaya çalışın:) Olmaz değil mi bu nedenle bugün protein diyetinin mantığı nedir neden vücudumuza kilo vermek için protein almaya çalışıyoruz ayrıntıları ile değineceğim.Konumda öyle sıra sıra protein diyet listesi falan yoktur şimdiden belirteyim.

Ayrıca protein tozu ile ilgilide bilgi vermedim.Bunlar zaten her yerde bulabileceğiniz diyet listeleri.Ben daha çok bu işin bilimsel kısmını sizlere anlatmaya çalışacağım.Yağsız protein aldığımızda nasıl tok tutar hangi proteinler zararlıdır ve diyette uzak durmalıyız ve en önemlisi tabiki protein diyeti zayıflatır mı?Bu konulara değineceğim arkadaşlar.Ayrıca konumda ufak bir bölümde gece yeme sendromu ile ilgili bazı bilgiler verdim.Sizlerde protein diyeti ile zayıfladım,benimde söylemek istediğim şeyler var derseniz eğer lütfen konu altından görüşlerinizi benimle paylaşınız.Haydi bakalım artık başlayalım nedir bu meşhur proteinle kilo verme mevzusu öğrenelim.

Protein Neden Tok Tutar?

Diyetinize az yağlı protein eklenmesi, beyindeki iştah kontrol mekanizmasını (appestat) devre dışı bırakarak sizi daha az aç hissetmenizi sağlar. Vücudunuzun yağ veya rafine edilmiş karbonhidratları sindirmekten daha fazla proteini sindirmesi daha uzun sürdüğü için, protein kan şekeri üzerinde çok kademeli bir yükselmeye neden olur, bu da insülin seviyelerinde oldukça ılımlı bir artışa neden olur ve bizim daha uzun süre tok kalmamızı sağlar.

Diyetinize sağlıklı protein eklemek kolaydır.

Sağlıklı, yağsız protein kaynakları:

• Balık, derisiz kümes hayvanları ve kuzu eti gibi çok yağsız et, sığır eti aşırı derecede yüksek yağ içeriğine sahiptir.

 • Yağsız süt, az yağlı veya yağsız peynir ve yoğurt gibi az yağlı süt ürünleri.

• Yumurta beyazı.

• Fındık, baklagiller ve tofu gibi bitkisel proteinler.

Düşük kalorili bir diyet uygularken vücudunuzun enerji üretimi ve hücre bakımı için daha fazla proteine ​​ihtiyacı var. Vücuda metabolizmanız için ihtiyaç duyduğu yapı taşlarını vermek için her öğünde az miktarda yağsız protein bulundurun. Protein açlığınızı yüksek ya da yüksek rafine edilmiş karbonhidratlı öğünlerden önemli ölçüde daha uzun süre tok tutmaya yardımcı olabilir, çünkü vücudun karbonhidratları ve yağları işlemesi için proteini sindirmesi ve emmesi vücudun çok daha uzun sürmesine neden olur. Bununla birlikte çizburger, sosisli sandviç ve döner ekmek gibi proteinler sağlıksız yüksek derecede yağ içeren proteinlerdir ve az miktarda tüketilmelidir.

Diğer yazılarıma göz atmayı unutmayın !

Yağsız proteini sağlıklı, yüksek lifli kompleks karbonhidratlarla birleştirirseniz eğer diyetinizde başarı kazanma oranınız oldukça artar. Yemeğiniz ne kadar dengeli olursa, o kadar az aç hissedersiniz!

Unlu mamuller, beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz patates, düşük lifli ekmekler ve tahıllar gibi rafine karbonhidratlar ve şekerli tatlılar bağırsakta hızla parçalanır ve kan dolaşımına glikoz kadar hızlı bir şekilde emilir. Kan glukozundaki bu hızlı artış, insülin seviyelerinde bir yükselmeye ve bunun sonucunda açlığınızda hızlı bir artışa neden olur.

Protein, kan şekerinde çok kademeli bir yükselişe neden olur, bu da insülin seviyelerinde oldukça orta dereceli bir yükselmeye neden olur. Yüksek lifli yiyecekleri proteinle birleştirdiğinizde, vücudunuzun metabolizması, bu lif-protein kombinasyonunu, lif veya proteinden ayrı olarak çok daha yavaş işler. İştahınız daha hızlı ve daha uzun bir süre için tatmin olur ve sonuç olarak daha az kalori alırsınız. Bu nedenle yüksek lifli yiyeceklerin yanına birde protein içeren besinler alırsanız eğer hem tokluk hissiniz daha fazla olacak hemde uzun süre acıkmayacaksınız.


Lif İçeriği Yüksek Yiyecekler Neler?

 Bunlar meyveler, sebzeler, tam tahıllı ekmekler ve tahıllar, tam buğday makarnalar, fındıklar ve baklagillerdir. Bu öğün planlarını yağsız et, kümes hayvanları, balık, yumurta akı, fındık, fasulye, soya peyniri ve süt, peynir, yoğurt, süzme peynir ve ekşi krema gibi az yağlı süt ürünleri gibi az miktarda proteinle dengeleyin.

Proteinin vücudumuzdaki görevi nedir?

Protein vücudunuzun tüm hücrelerinde bulunur. Tüm organlarınızın, dokularınızın, kaslarınızın, ağzınızın ve kemiklerinizin bakım ve onarımından sorumlu olan temel besindir. Bu tamir kitinde yerleşik olan vücutta hücresel düzeyde meydana gelir. Protein, kan dolaşımımızdan metabolizmamıza ve bağışıklık sistemimize kadar her şeyi düzenler ve çok önemli görevleri vardır.

Protein Enerji Verir Mi?

Tüm yiyecekler enerji kaynağıdır; bununla birlikte, protein enerji seviyelerinde daha büyük bir artış sağlar, çünkü yavaşça emilir ve böylece sabit bir enerji kaynağı üretir. Protein aktif, sağlıklı yaşam tarzınız için gerçek enerjiyi korur. Yağlar ve karbonhidratlar hızlı bir enerji patlaması üretir ancak vücuda sürekli bir enerji kaynağı sağlamaz, çünkü bunlar sindirilir ve proteinden daha hızlı metabolize olurlar. Yağlar ve karbonhidratlar ayrıca daha sonra kullanılmak üzere vücutta yağ olarak depolanma eğilimindedir.

Vücutlarında yeterli protein bulunmayan bireyler, diyetlerinde yeterli protein tüketen insanlardan daha zayıf bağışıklık sistemlerine sahiptir. Ayrıca, sürekli olarak şok diyet yapan kişilerde protein eksikliği olur ve bağışıklık sistemi zayıflar. Araştırmacılar, şok diyetleri yapanların normal bireylerden yaklaşık üç kat daha az öldürücü hücreye sahip olduğunu bulmuşlardır. Bu sözde öldürücü kan hücreleri, bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için şarttır.

Diğer Yazılarıma Göz Atmayı Unutmayın!

 Protein bakımından zengin gıdaların faydalarından yararlanmak ve gereksiz doymuş yağlardan kaçınmak için yağsız et, balık, derisiz kümes hayvanı, deniz ürünleri, yumurta beyazı, az yağlı süt ürünleri, baklagiller, fasulye, soya gıdaları gibi yağsız proteinleri yiyin. Yağsız proteinler ayrıca vücudu vücuttaki normal hücreleri tahrip edebilecek tehlikeli serbest radikallere karşı koruyan bir mineral olan mükemmel selenyum kaynaklarıdır. Bu serbest radikaller, eklem ve kas iltihabına neden olan bağ dokusu dahil olmak üzere birçok farklı hücreye zarar verebilir.

Zararlı Proteinler Hangileridir?

Yağlı etler, sert peynirler, tam yağlı süt ürünleri, bütün yumurtalar, mayonez ve pastırma, sosis ve sosisli sandviçler dahil füme etler gibi yüksek doymuş yağ proteini ürünleri ideal enerji kaynakları değildir. Bu ürünler protein içeriğine sahip olsalar bile, bu değer doymuş yağ içeriği ile dengelenir. Bu gıdalardaki doymuş yağ, vücuda kalp hastalığı, felç, hipertansiyon, yüksek kolesterol ve bazı kanser formları şeklinde daha fazla zarar verir. Bu nedenle, bunlara zararlı proteinler denir ve sağlıklı kilo verme programları için önerilmemektedir.

 Yemeğinize az miktarda yağsız protein ekleyerek, açlık duygusunu saatlerce kontrol edersiniz. Yağsız protein ayrıca, diğer doymuş yağ protein ürünleri, rafine karbonhidratlar ve diğer doymuş yağ gıdaları, diğer birçok gıdadan daha düşük kalorili olma avantajına sahiptir. Doymuş yağ proteini ürünleri, proteinin iştah kontrol faktörünü yok eder. Doymuş yağ proteinli yiyeceklerin yağ içeriği, beynin iştah kontrol merkezinin kapanmasını önler. Başka bir deyişle, çizburgerin, sosisli sandviçin veya döner ekmeğin tadını çıkardıktan hemen sonra tekrar aç olacaksınız.

Güzel bir video izlemenizi tavsiye ederim.

Günlük Ne Kadar Protein Almalıyım?

 Vücudunuzun toplam günlük kalorinin yüzde 15 ila 30'unun proteinden gelmesi gerekiyor. Vücudunuzun oldukça aktif bir birey için ihtiyaç duyduğu protein gramını belirlemek için, vücut ağırlığınızı kilo olarak 0,5 ile çarpın. Örneğin, 80 kg ağırlığınız varsa, bunu 0.5 ile çarpın ve vücudunuzun verimli çalışması için günlük yaklaşık 40 gram proteine ​​ihtiyacınız olduğunu keşfedeceksiniz. Çok aktifseniz, kilonuzu kilo olarak 0,7 ile çarpın. Eğer hareketsizseniz, vücut ağırlığınızı 0,4 ile çarpın. Çok fazla protein tüketmek, toplam günlük kalorilerinizin yüzde 35'inden fazlası böbrekleri zorladığından tehlikeli olabilir. Düşük karbonhidrat, yüksek doymuş yağ proteinli diyetlerden uzak durma nedenlerinden biri de budur.

Protein İçeren Deniz Ürünleri?

Balık, mükemmel bir protein kaynağıdır ve kalpte sağlıklı omega-3 yağ asitleri içermesinin ilave faydasını içerir. Ton balığı, somon, sardalya, ringa balığı ve mezgit balığı gibi daha yağlı balıklar özellikle omega-3 yağ asitlerinde yüksektir. Balıkların çoğu toplam doymuş yağ ve kolesterol açısından düşüktür. Karides, ıstakoz, yengeç ve diğer kabuklu deniz ürünleri kolesterolü yüksektir; Bununla birlikte, kabuklu deniz hayvanları toplam yağ bakımından o kadar düşüktür ki, kolesterol içeriği kan kolesterolünüzü yükseltmez.

• Balığı ızgarada pişirmeden, ızgarada kızartmadan, haşlanmadan veya pişmeden pişirin. Lezzeti arttırmak için baharat ve limon ekleyin.

• Civa içeriğinde daha yüksek olabileceğinden, köpek balığı, kılıç balığı, ton balığı ve kefal gibi büyük balık alımlarını sınırlayın. Bu özellikle hamileyseniz veya emziriyorsanız geçerlidir.


Diğer Protein Kaynakları

Yumurtalar mükemmel bir protein kaynağıdır. Özellikle yumurta akları, proteinlerin büyük bir kısmını oluşturur ve yumurta sarısında bulunan kolesterolü içermez; Bununla birlikte, haftada iki ila üç bütün yumurta hala sağlıklı bir diyetin bir parçasıdır ve yumurta sarısı sizin için iyi olan birçok besin içerir. Bir yumurta akı ya da yumurta yerine omlet bütün yumurtalara iyi bir alternatiftir. Bol miktarda taze sebzeyle sağlıklı, az yağlı, yüksek proteinli bir yemek yapar. Tereyağı veya margarin yerine, az miktarda zeytinyağı kullanarak pişirin.

Soya sütü, soya peyniri ve tempeh protein bakımından zengindir ve bitki besinleri içerir. Birçoğu ayrıca östrojen benzeri niteliklere sahip ve ayrıca menopoz semptomlarında olumlu etkileri olabilen ve kan yağlarını düşürmeye yardımcı olabilecek sağlıklı izoflavonlar içerir. Soya izoflavonları, vücudunuzun yağ hücrelerinde depolanan yağları parçalamaya ve kalp hastalığı riskini azaltmanıza yardımcı olur.

Soğuk Yağsız Süt Yağ Yakar Mı?

Süt, yoğurt ve peynirde bulunan kalsiyum ve proteinin eşsiz birleşimi vücudun yağ yakmasına ve proteini depolamasına yardımcı olur. Düşük yağlı süt ürünleri metabolizmanızı arttırır, kaslarınızın daha fazla yağ yakmasına ve karın, uyluk ve kalçalarınızdaki yağ depolamasını engeller. Günde en az 1.000 miligram kalsiyum almanın, kan dolaşımındaki iyi (HDL) kolesterolü artırarak ve kötü (LDL) kolesterolü azaltarak kalp krizi ve felç riskini azalttığı gösterilmiştir. Aynı zamanda, sütte, yoğurtta ve peynirde bulunan protein, hücrelerde depolanan yağın, vücudun tüm hücrelerini, dokularını ve organlarının metabolik fonksiyonlarını aktive etmek için doğal yapı taşı olan protein sağlayarak yerini alır.

Araştırmalar, iki bardak yağsız süt içmenin veya günde iki bardak yoğurt veya bir bardak az yağlı peynir tüketmenin, kalorileri kesmeden kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bazı çalışmalar düzenli olarak yağsız süt içen ve yoğurt yiyen insanların diyetlerinde ek bir değişiklik yapmadan ayda ortalama bir buçuk kilo verdiklerini göstermiştir.

Yağsız süt, az yağlı peynirler ve yağsız veya az yağlı yoğurt, ilave yağ içeriği olmadan tam sütle aynı mineral, vitamin, protein ve kalsiyum içerir; Yağsız süt, sağlıklı bir 220 miligram kalsiyum ve bardak başına sadece 80 kalori içerir.

Gece Yeme Sendromu Nedir?

Gece yeme sendromu olarak adlandırılan bir durum vardır. Bu insanlar gece boyunca birçok kez uyanırlar ve genellikle abur cubur olan ve uyumalarına izin veren bir şey yemedikleri sürece uyuyamazlar. Bu durumda, insanlar yemek yiyip bitirmek için mutfağa giderler. Bu şekilde geceleri insanlar çoğunlukla abur cubur yiyorlar ve bu da dengeli bir besleyici diyetle kalma girişimlerini engelliyor. Bu yeme bozukluğu türü ayrıca kaliteli uykuyu da baltalamaktadır. Bu tür gece yemek yeme hastalıkların tedavisi için muhakkak doktora başvurulmalıdır.

Çoğu zaman bu gece atıştırmalıkları, kalori, yağ ve şeker bakımından yüksek olan kurabiye, çörek ve kek gibi abur cuburlardır. Bu rafine edilmiş karbonhidrat geçici olarak kan şekeri yükseltir ve gece yiyenlerin uykuya dalmasına neden olur. Maalesef, kan şekeri seviyesindeki sonraki düşüşle tekrar acıkırlar ve gece geç saatlerde uyanarak tekrar mutfağa giderler.

Gece yeme bozukluğu olan insanların çoğu için uykuya dalmakta zorluk çeken ya da sık sık uyanıp gece uyuyamayan ve uykuya dalamayan, yüksek proteinli bir atıştırmalık olması en iyi çözümdür. Örneğin, bir dilim az yağlı peynir, bir avuç fındık, bir bardak yağsız veya soya sütü, bir bardak yağsız yoğurt, hatta bir dilim hindi bu gece açlığını tatmin edecektir. Bu yağsız, yüksek provizyonlu atıştırmalıklar iştah kapatıcıdır, karbonhidratlardan sindirimi daha uzun sürer ve gece yemek yeme süresini minumuma indirir.

Yüksek proteinli, düşük kalorili bir atıştırmalık yediğiniz sürece, akşamları geç saatlerde yemek yemek, kilo almanıza neden olmaz. Kalorileri ne zaman tükettiğiniz önemli değil, önemli olan ne kadar kalori aldığınızdır. Yüksek kalorili, yüksek yağlı, yüksek rafine şekerli atıştırmalıkların tüketimini içeren gece yeme alışkanlıkları, kesinlikle herhangi bir diyet programını mahveder ve gerçekten de kilo almanıza neden olabilir.Bu arada merak edenler için "3 günlük protein diyeti listesi" inceleyebilirler.


Yüksek Proteinli Atıştırmalıklar

İştahınızı azaltan sağlıklı bir yol için bu tatmin edici, yüksek proteinli atıştırmalıkları deneyin:

• 1 bardak yağsız süt, buz ve seçtiğiniz meyve ile yapılan güzel bir karışım.

• Bir dilim kepekli ekmek, hafif peynirli ve bol sebze eşliğinde yenebilir.

• Yanında karışık yeşillik bulunan iki parça ızgara somon veya tavuk.

• İki dilim az yağlı peynir ve kepekli bir ekmek üzerinde eritilmiş domates.

• Bir çay bardağı az yağlı süzme peynir veya seçtiğiniz meyveli yoğurt.

• Sezar salatası, az yağlı rendelenmiş Parmesan peyniri, bir parça ızgara tavuk göğsü.

• Ton balığı yada salatası.

• İki dilim az yağlı hindi göğsü.

• Küçük bir kase kuru üzümle bir tabak karışık ceviz ve badem.

• 2 Haşlanmış yumurta.

Protein Diyetleri İle İlgili Sonuç...

Evet değerli arkadaşlar sizlere elimden geldiğince neden protein diyeti yapıyoruz yada proteinin kilo vermede nasıl bu kadar etkisi olduğunu anlatmaya çalıştım.Protein tok tutuyor diye de sürekli et tüketmemeli her zaman dengeli ve sağlıklı tercihler yapmalıyız.Özellikle bu şok diyetlerden uzak durmalı ve her ne yaparsak yapalım zayıflamaya karar verdiysek eğer muhakkak önce doktorumuza başvurmalıyız.Görüşmek üzere arkadaşlar.Bu yazımı okuyanlar "Enfes yağsız diyet tavuk sote tarifim"ide okudular.

Sercan Nar

Kilo verme yazılarımın tamamı bana aittir. Sizlere elimden geldiğince zayıflama serüveninizde yardımcı olmaya çalışıyorum. İlgilinizi çeken konulara lütfen düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski