Egzersiz kalp sağlığımız için neden bu kadar önemlidir?

Kalp, diğer kaslarımız gibi, iyi durumda olmalıdır. Çoğu insan için bizi canlı tutan düzenli kan pompalama, her dakika yaklaşık 60 ila 80 kez kanın kalbe ve dışarı pompalanması, kasın ayarlanmasını ve koroner arterleri temiz tutmak için yeterli değildir. Kalbi ayarlamak basittir: atım sayısını veya pompalama döngülerini her seferinde en az yirmi ila otuz dakika boyunca haftada en az birkaç kez artırmanız gerekir. Yorucu bir aktiviteye girecek kadar iyi değilseniz, makul bir süre yürümek gibi kolay fiziksel aktiviteler bile ayarlama sürecine yardımcı olacaktır.

İlkel toplumlarda fiziksel görevler için kas kullanmak günlük bir zorunluluktu. İnsanlar bitkileri, avcılığı ve balıkçılığı ararken ve toplarken uzun süreli egzersizlere ve sıcağa ve soğuğa maruz kalmaya dayanabildiler. İlkel insan kalıntılarının iskelet analizleri, erken insanın, kemikleri modifiye şartlı bir sporcununki kadar güçlü olan olağanüstü aktif bir yaratık olduğunu göstermektedir. Buradan, erken insanın kardiyovasküler sisteminin de oldukça iyi durumda olduğunu çıkarabiliriz.

Çağdaş toplumun tipik yerleşik yaşam tarzı kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. Hareketsizlik, zaten kalp hastalığı ile ilişkili olduğunu bildiğimiz ve yorgunluk, stres ve sıklıkla depresyona yol açtığını bildiğimiz obezite, diyabet ve yüksek tansiyona katkıda bulunur.

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski