Diyabetik (Şeker Hastalığı) Nedir? Diyabet öldürür mü?

Diyabet hastalığı nedir ve diyabetik belirtileri nelerdir, insülin iğneleri, böbrek hastalığı ve diyabet ilişkisi.Şeker hastalığı öldürür mü gibi konulardan oluşan yazımıza sizlerde değerli yorumlarınızı yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşablirsiniz.

Diyabet nedir?

Diyabet, vücudun vücuda güç vermek için meyve, ekmek ve sebze gibi tatlı ve nişastalı gıdaları karbonhidratlara dönüştürme yeteneğindeki bir arızadır. Bunun tıbbi adı "Şeker Hastalığı" anlamına gelen diabetes mellitus'tur. Böyle bir tanımdan anlayabileceğiniz gibi, diyabet kan dolaşımında anormal derecede yüksek ve kalıcı bir şeker konsantrasyonuna neden olur. (Doktorlar buna genellikle "yüksek plazma glukozu" derler.) Diğer özellikler idrarda şeker, aşırı idrar üretimi ve olağandışı susuzluk, açlık ve kilo kaybıdır. Diyabetten etkilenen insanlar genellikle hastalığı kontrol etmek için ömür boyu şeker hastalığı tedavisi görmeleri gerekmektedir.

Karbonhidratlar diyabete neden olur mu?

Sorun aslında karbonhidratların kendisi değil, vücudun onları enerji yaratmak için kullanma şeklidir. Yiyecekleri enerjiye dönüştürme sürecine metabolizma denir ve diyabet vücudunuzda metabolik bozulmaya neden olur. Karbonhidratların neden bir sorun oluşturduğunu açıklamak için, önce sağlıklı bir insanın metabolik sistemine bakalım.

Normal bir vücutta, karbonhidratlar midede ve ince bağırsakta glikoza ve diğer basit şekerlere dönüştürülür. Glikoz bu organlardan damarlara geçer. Kan, glikozu vücutta dolaştırır, burada karaciğer, kas ve yağ hücrelerine gider, daha sonra kullanılmak üzere saklanır veya hemen enerji olarak kullanılır. Böylece, glikoz vücut hücrelerine girer, kaslara, kalbe ve beyne güç verir ve vücuda sabit bir sıcaklık sağlamada yardımcı olur. Diyabetli bir insan vücudu da karbonhidratları şekere dönüştürür ve kana gönderir. Ancak bu noktada sistem çökme noktasına gelir: Glikoz hücrelere giremez.

Neden glikoz hücrelere giremez sorun nedir?

Cevap, vücudun karbonhidratları yakmasını sağlayan bir hormon olan insülin ile ilgilidir.

İnsülin nedir?

Midenin arkasında bulunan altı inç uzunluğunda bir bez olan pankreastan gelir. Sağlıklı insanlarda pankreas, insülin de dahil olmak üzere birçok sıvı salgılar. Bununla birlikte, diyabetli bir kişide iki şeyden biri gerçekleşir: Pankreas tarafından hiçbir insülin veya yeterli insülin üretilmiyor veya pankreasın ürettiği şey düzgün çalışmıyor. Her iki durumda da, sistem sıkıntılı çalışmış olur; sonuç, glikozun kanda kalması ve enerji olarak işlenememesidir.

Peki insülin önemlidir?

Kesinlikle. İnsülin hormonu hücrelerin enerji olarak kullanılmak üzere glikozu emmesini sağlar. İnsülinsiz bir glikoz nihayetinde yüksek düzeyde kullanılmamış kan şekeri kan dolaşımına hapsolur.

İdeal(normal) kan şekeri seviyesi ne kadar olmalıdır?

Kan şekeri seviyeleri gün boyunca değişir. Normal yetişkinlerde, kan glukoz seviyeleri, bir kişi oruç tuttuğunda mg / dl kan plazması olarak belirtilen desilitre başına 60 ila 100 miligram arasında değişir. Oruç, tıp mesleği, kişinin üç veya daha fazla saat (örneğin kahvaltıdan önce) yemek yemediği anlamına gelir. Kan şekeri sayıları çocuklar için biraz daha yüksektir. Açlık kan şekeri 115 ve 140 mg / dl arasında olduğunda, doktorlar hafif endişe duyarlar. Doktorunuz kanınızda birden fazla açlık testi yaparsa ve sonuçlar 140 mg / dl'nin üzerindeyse, diyabetik olarak kabul edilirsiniz. Kısacası, kan şekeri seviyeleriniz bu değerlerden fazla ise diabetik olma ihtimaliniz oldukça fazladır.

Yüksek kan şekeri ile ilgili sorun nedir?

Kan dolaşımında şeker birikirken, böbrekler onu pompalamaya çalışır. Şekeri ortadan kaldırmak için böbrekler onu çözmelidir. Bu durumun hızlı bir şekilde sık idrara çıkma, susuzluğun artması ve diyabet semptomlarının dehidrasyona nasıl yol açtığını görebilirsiniz. Böbrekler vücudun şekerle aşırı bir şekilde aşılmasını engellemesine rağmen, iki kat fazla çalışmak böbrekleri normalden daha kısa sürede yıpratır. Bir ömür boyu, bu aşırı çalışma sonunda böbrek yetmezliğine neden olur. Ancak yüksek kan şekeri ile ilgili tek sorun bu değildir.

Diğeri nedir?

Aynı zamanda böbrekler şeker sistemini yıkarlar. Vücudun fazla şekerini yakamayan hücreler, protein ve vücut yağını enerji kaynağı olarak kullanmaya başlar.  Yakıtların bu yağ dökümü, keton adı verilen toksik asitleri serbest bırakır. Bazı ketonlar idrarla atılır. Bununla birlikte, sonunda, ketonlar birikir ve yüksek seviyelerde, aslında sistemin zehirlenmesi olan ketoasidoz adı verilen bir duruma yol açabilirler. Bunun ilk belirtileri sık idrara çıkma, susuzluğun artması ve ağız kuruluğu, ikincisi dehidrasyonun bir sonucudur. Aşırı durumlarda, ketoasidoz bazı insanların diyabetik koma olarak adlandırdığı bilinç kaybına neden olabilir. Tedavi edilmezse, ketoasidoz öldürebilir.

Diyabet öldürür mü?

Kesinlikle. Hastalığın doğası, hastayı ciddi komplikasyonlar için risk altına sokar. Bazı uzmanlar diyabetin ülkenin üçüncü veya dördüncü ölüm nedeni olduğunu belirtiyorlar.

Diyabet kontrol edilmezse ne olabilir?

Diyabet, birçok önemli vücut fonksiyonunda özellikle dolaşım sisteminde aşınma ve yıpranmayı hızlandırır. Amerikan Diyabet Derneği'ne göre, diyabet el ve ayaklarda koroner kalp hastalığı, felç ve dolaşım sorunlarına yol açar. Bu durumlar diyabetli kişilerde iki ila dört kat daha yaygındır. Kalp krizi, arterlerin sertleşmesi, felç, ayaklarda zayıf dolaşım, amputasyonlar bunlar somut ve yaygın diyabet hasarı örnekleridir.

Böbrekler

Diyabet, son dönem böbrek hastalığının önde gelen nedenidir. Ulusal Göz Enstitüsü'ne göre, diyabetik göz hastalığı veya diyabetik retinopati, 20 ila 74 yaşlarındaki Amerikalılarda yeni görme kaybının ana nedenidir. Sinir sistemi. Sinir hücreleri rahatsız olabilir veya hasar görebilir, bu da şiddetli ağrıya veya nöropati olarak bilinen bir durumun kaybına neden olabilir.

Hemen hemen her durumda, diyabetli insanlar, günlük kişisel bakım dahil, en azından rutin tıbbi tedaviye ihtiyaç duyarlar. Kontrol edilmeden bırakılırsa, diyabet hayatı kısaltır hatta ölüme neden olabilir. Ayrıca diyabet iyileşen ve tedavisi biten bir hastalık değildir.Bu nedenle ömür boyu şeker hastalığı ile mücadele edeceğinizi unutmayınız.

Şeker hastalığım için ne yapmalıyım?

Oldukça basit bir şekilde, diyabetinizi kontrol etmeyi öğrenmelisiniz. Seni kontrol etmesine izin verme! Diyabetli birçok insan hastalıklarını yönetmek için kişisel sorumluluk aldı ve sonuç olarak normal, üretken yaşamlar sürüyorlar. Sadece kan şekerini kontrol ederek diyabetik komplikasyonların şiddeti önlenebilir.Kısacası şeker hastalığınızın olması sizi asosyal yada mutsuz etmesine gerek yok.Basit bazı önlemler ile kan şekerinizi normal seviyelerde tutarak sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz.

Bu nedenle, en belirgin adım kan şekeri seviyelerini normale düşürmektir. Bazı insanlar için bu, insülin almak anlamına gelir; diğerleri için kilo vermek anlamına gelir; bazıları için her ikisi de demektir. Diyabetli tüm insanlar için, bir yaşam tarzı değişikliği ile ne demek istediğimizi diyete ve egzersize özellikle dikkat etmek anlamına gelir. Alandaki tüm uzmanlar, diyabetin kontrol altına alınmasına ve bazı durumlarda önlenmesine yardımcı olabilecek sağlık alışkanlıklarının önemini anlatmaktadır. Ancak yaşam tarzları ne olursa olsun, diyabetli tüm insanlar için ilk adım şeker hastası olduğunu kabul etmek ve bu yönde diyet ve kilo verme çalışmaları yapmaktır.

Dünyada kaç kişide diyabet var?

Dünyada, muhtemelen 300 milyondan fazla. Amerika Birleşik Devletleri'nde, hastalıktan etkilenen insan sayısının 58 milyona kadar çıktığı tahmin ediliyor ve bu sayı her yıl artıyor. Buna her yaştan insan dahildir. Amerikan Diyabet Derneği, 40 yaşın üzerindeki genel ABD nüfusunun yüzde 8'inin diyabetli olduğunu ve henüz tanı konulmayan binlerce şeker hastası olduğunu belirtiyorlar.

Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Diyabet hastalığının çeşitleri nelerdir?

En yaygın tip 1 diyabetik ve tip 2 diyabetdir.Bu diyabet çeşitleri en çok görülen şeker hastalığı çeşitlerindendir.
Previous Post Next Post