Tip 1 diyabet hastalarının çocuğu olur mu

Diyabet ve Bebek Sahibi Olma

Diyabet hastalığı olanlar çocuk sahibi olabilir mi,hamilelik esnasında diyabetli olmanın riskleri var mıdır bugün bu konular hakkında bilgiler vereceğim.

Diyabetinizi yönetmek daha zor olsa da, tip 1 diyabetli sağlıklı bir hamileliğiniz olabilir. Hamilelik öncesinde ve sırasında iyi kan şekeri kontrolüne sahip olmak önemlidir. Hamileyken doktorunuzun önereceği diyabet ilaçlarını kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Sürekli yüksek kan şekeri seviyeleri, özellikle hamileliğin ilk 8 haftasında bebeğinize zarar verebilir. Ayrıca şeker hastalığı nedeniyle doğum sırasında komplikasyonlara neden olabilecek riskler vardır. Bu nedenle tip 1 diyabet hastası olarak çocuk sahibi olmak istiyorsanız eğer muhakkak uzman doktor desteği ile bu sürece girmelisiniz ki şeker hastalığınız size ve doğacak olan çocuğunuza zarar vermesin.

Tip 1 Diyabetli Hamilelikten Önce

Hamile kalmayı planlıyor ve tip 1 diyabet hastalığı olan biriyseniz eğer ilk yapmanız gereken şey doktorunuza başvurmak ve bir plan dahilinde bu süreci yönetmek. Uzman şeker hastalığı doktorları daha stabil kan şekeri seviyeleri almanıza yardımcı olabilirler ve bir insülin pompası kullanmanızı önerebilirler. Hamile kaldığınız andan 12 haftalık hamilelik dönemine kadar her gün yüksek dozda (5 mg) folik asit almanız gerekir. Bu sağlıklı bir diyabetik hamilelik geçirmenize yardımcı olabilir.

Hormonlarınız değiştikçe ve sabah bulantısı ile uğraşırken kan şekeri seviyenizi sabit ve düşük tutmak daha zor olabilir. Hamileyken doğum ve diyabet ekiplerinizden ekstra randevular alacaksınız. Bu genellikle 2 haftada bir check-upların yanı sıra ekstra testler ve taramalar anlamına gelir.

Diyabetliyken normal doğum mu yoksa sezaryen mi?

Bu 2si arasında kalmaktan daha önemlisi eğer şeker hastalığınız varsa muhakkak profesyonel bir hastanede doğum yapmanız sizin için hayatsal bir öneme sahip olacaktır. Doğal yada sezaryen doğum olmasına ise doktorunuz karar verecektir.
Previous Post Next Post