Ananas ve Ananas Suyu İshal Yapar Mı?


Herkese selamlar arkadaşlar bugün sizlere ananas ishal yapar mı? Yoksa ananas ishale iyi mi gelir? Bu konu hakkında bildiklerimi paylaşacağım. Sizlerde ananas ve ishal konusunda yaşamış olduğunuz tecrübeleri yada sormak istediklerinizi konu altına yorum yaparak lütfen benimle paylaşınız. Haydi bakalım artık ananas suyu ishal yapar mı? konumuza geçelim.

Son 3-5 yıldır ananas meyvesi özellikle migros gibi büyük marketlerin özel ananas soyma makinaları ile satın alma oranı ve insanların ananası deneme şansı daha da arttı. Çünkü ilk çıktığında sivri dikenli kalın kabuğunu soymak çok zor ve meşakkatli olduğundan kimse gideyim de bir ananas alayım demiyordu haliyle. 

Ananas İshal Yapar Mı?

Ananastaki C vitamini, tiamin, folat ve diğer değerli vitaminler bağışıklık fonksiyonunu ve genel vücut sağlığı destekler. Ananasın olumsuz yanı ise bazı insanların ananas yedikten sonra ishal olma endişesidir. Aslında meyve yedikten sonra ishal olma durumu sadece ananasa özgü değildir. Çünkü aşırı derecede C vitamini içeren meyveler çok büyük oranda da eğer biraz fazla tüketilirse ishal yapar.

Ananas yedikten sonra midede şişkinlik, ishal ve mide ağrısı yaşanması oldukça fazla görülen bir olaydır. Her şey gibi ananasın da bazı dokunan yönleri vardır. Genel olarak, ölçülü olarak tüketildiğinde herhangi bir şekilde ishal olmazsınız ancak çok fazla yerseniz, karın ağrınız olabilir ve bu durum ishale dönebilir. Ayrıca ananas ishale iyi gelir mi? diyen takipçilerimiz için cevabım maalesef hayırdır. İshal olduysanız eğer ananas yerine haşlanmış patates yada pirinç lapası yemeniz çok daha faydalı olacaktır.

Ananas yedikten yada ananas suyu içtikten sonra ishal olursanız eğer gıda intoleransınız olabilir. Ananas, kivi, avokado, çilek ve turunçgiller gibi belirli meyveler salisilat içerir. Bazı insanlar bu bileşiklere duyarlıdır ve bunlar yemek, şişkinlik, ishal ve asit reflü gibi sindirim semptomlarına neden olabilir. Diğer gıda intoleransı semptomları kurdeşen, kızarıklık, mide ekşimesi ve uyku problemleridir.

2 günde 2 kilo! Ananas detoksu

Ananasın Faydaları

Ananasın kilo vermeyi hızlandırabileceğini, vücut iltihabını bastırabileceğini ve bağışıklığı güçlendirebileceğini biliyor muydunuz? Bu lezzetli meyve gündelik hayatta tatlı niyetine tüketmekten çok daha fazlasını yapar. 

Birçok diyetisyen maalesef ananasın şeker bakımından yüksek olduğuna inanır. Bu tatlı, sulu meyve aslında bir adet armut, bir küçük elma veya bir su bardağı küp küp kesilmiş kavun ile benzer miktarlarda şeker içerir. Onu öne çıkaran şey, yüksek C vitamini ve bromelain içeriğidir.

Amerikada yapılan bir araştırmaya göre, bromelain antiinflamatuar, antikarsinojenik ve immünomodülatör özellikler sergiliyor. Bu enzim ananas meyvesinde ve saplarında doğal olarak bulunur. Yutulduktan sonra, altı ila dokuz saat boyunca aktif kaldığı bağırsak tarafından hızla emilir.

Ananasın Besin Değerleri  (orta boy 1 adet)

Ananas kaç kalori (83 kalori)
21.6 gram karbonhidrat
2.3 gram lif
16.3 gram şeker
0.9 gram protein
Tiaminin 
C vitamini 
Folat 
Niasin 
Manganez 
Bakır
Magnezyum 

Ananasın faydaları ve zayıflamaya etkileri 


Bugün ananas ishal yapar mı? Ananas suyu bağırsaklarımızı çalıştırır mı? bu konular ile ilgili bilgiler vermeye çalıştım arkadaşlar. Sizlerde ananas suyu ve ishal olma konumuzla ilgili yorumlarınızı benimle paylaşabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski