Avokado Kilo Aldırır Mı? | Avokado Diyette Yenir Mi?


Son yılların en popüler meyvesi olan avokado kilo aldırır mı? Diyette avokado yenir mi? 😋 Bugün bahsedeceğim konu arkadaşlar. 10 yıl öncesine kadar bırakın avokado ile zayıflama planları yapmayı bu meyvenin varlığından bile çoğumuzun haberi yoktu.😎 Şuan ise avokado kilo yapar mı? Avokado zayıflatır mı? Diye sorular sormaya başladık. Bugünlere gelmemizde market zincirlerinin payı çok büyük olsa da özellikle avokado ile kilo verme düşüncesi gelişen hanımların avokado diyeti gibi şeyler ortaya koyması ile iyiden iyiye yemek ve salatalarda yer almaya başladı avokado.🍀 Bende bu gelişmeleri takip ederek diyette avokado nasıl yenir ile ilgili bir araştırma yazısı hazırladım. Sizlerde avokadonun kendisi olur yada avokado yaprağı, avokado çekirdeği ile kilo verme gibi denemeleriniz olduysa eğer lütfen yorumlarınızı konu altına yazarak benimle paylaşınız. Haydi bakalım artık başlayalım avokado kilo mu yapıyor yoksa zayıflatıyor mu öğrenelim.😉😉😉

Avokado, salatalara, mezelere, sandviçlere, pizzalara, dip soslara ve dürümlere lezzet ve sağlık katan, tereyağlı yapısı ile yeşil bir meyvedir. Bir zamanlar kraliyet sofraları için ayrılan lüks bir yemek olarak kabul edilen avokado şimdi ise hayatın her kesiminden insanlar tarafından beğeniliyor. 

Diyette avokado yenir mi? sorusunu cevaplamak için ise öncelikle avokadonun kalori değerini öğrenelim ki yazdığımız yazılar tamamen bilime dayalı olsun. 

Avokado Kaç Kalori?

Aslında daha en baştan çok da hoşunuza gitmeyecek bir haberle başlayacağım çünkü çoğu insan avokadonun çok az kalorili bir meyve olduğunu düşünerek diyette bol bol avokado yiyerek zayıflama hayalleri kuruyor. Avokado müthiş faydalı bir meyve olsa da içerdiği tereyağı gibi olan bölüm nedeni ile avokado oldukça kalorili meyveler arasında yer alır.

Ortalama büyüklükteki 1 adet avokado 250 kalori civarındadır. Bu kalori değerine çok anlam veremeyen takipçilerim için 1 adet elmanın 100 kalori 1 adet muzun ise 150 kalori olduğu bilgisini vererek avokadonun meyveler içerisinde ne kadar fazla kalori içerdiğini anlatabilirim sanırım.

Avokado Kilo Aldırır Mı?

Avokado kilo aldırmaz demek sanırım yalancılık olur. Çünkü bu kadar fazla yağ içeren bir meyvenin her ne kadar sağlığa çok fazla yararı olsa da diyette avokado tüketimi çok hoş karşılanmaz. Bunu şu şekilde de açıklayabilirim. Örneğin siz diyette yediğiniz yiyecekler dışında avokadonun kalori değerlerini bilmeden, yaa bu ne kadar sağlıklı bir meyve günde 2 tane yiyeyim derseniz hoop 500 kalori almış olursunuz. 

Diyette kilo vermek ve hızlı bir şekilde zayıflamaya çalıştığımız için günlük en fazla almamız gereken kalori miktarı 1400-1500 dür. Bu durumda eğer biz diyette her gün 2 adet avokado yersek aldığımız 500 kaloriden dolayı bize kalır 1000 kalori. Bu 1000 kalori ile de günü tamamlamak çok zor olacağı için maalesef öyle diyet yaparken bol bol avokado yersek kilo yapar. Peki diyette avokadodan tamamen uzak mı durmalıyız? Tabi ki hayır!

Diyette Avokado Yenir Mi?

Avokadonun kalori değerlerini ve günlük zayıflamak için almamız gereken kalori bilgilerini öğrendikten sonra büyük ihtimal çoğu kişi diyet yaparken avokadodan uzak dursa da bu meyveyi çok seven ve illaki sağlığa olan faydalarından dolayı diyet menüsüne almak isteyenler tabi ki alabilir.

Ama kesinlikle 2-3 avokado şeklinde değil. Günde ancak yarım adet avokado, salatalar ile yada normal meyve olarak tüketilirse eğer diyet yapıyorken avokado yenir. Ama siz işi abartıp her şeye avokado koymaya çalışırsanız maalesef bu iş olmaz. 

Avokado Zayıflatır Mı?

Kesinlikle ve kesinlikle asla sadece avokado yiyerek kilo verme olsun avokado diyeti ile zayıflama olsun bu tarz sağlıksız şeylere girişmeyin, sağlığınızdan ve zamanınızdan olmayın. Hiçbir meyve yada besin tek başına size kilo verdirmez. Bunun yerine avokadoyu ara öğünlerde salatanıza yarım adet katarak kullanmak çok daha faydalı ve sağlıklıdır. Asla ve asla avokado çekirdeği ile şu kadar kilo verdim yok avokado yaprağı çayı içtim çok zayıfladım diyen insanlara inanmayın. Çünkü avokado kalorisi en yüksek olan meyvelerden biridir ve asla avokado zayıflatır gibi bir şey söz konusu değildir.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?


Avokado kolesterolü düşürür mü?

Avokadonun yağ oranı yüksek olmasına rağmen (yüzde 75), yağın çoğu kalp sağlığına uygun oleik asit veya tekli doymamış yağdır. Avokado ayrıca sodyum ve kolesterol içermez ve yüksek kolesterol seviyeleri için faydalıdır

Avokado yönünden zengin bir diyet yapan yüksek kolesterollü bireyler üzerinde yapılan bir çalışma, hem toplam kolesterolde hem de düşük yoğunluklu lipoproteinde (LDL, kötü kolesterol) önemli düşüşler gösterirken, aynı zamanda yüksek yoğunluklu lipoproteinde (HDL, iyi kolesterol) yüzde 11'lik bir artış göstermiştir. ). 

Avokado, atardamar duvarlarına zarar verebilen ve aterosklerozu (atardamarların tıkanması olarak da bilinen plak oluşumu) destekleyebilen bir amino asit olan homosisteini azaltmaya yardımcı olmak için birlikte çalışan folat ve B6 vitamini açısından çok zengindir. 

Avokadonun Kansere Faydası Var Mı?

Beslenme araştırmalarının en yoğun alanlarından biri, meyve ve sebzelerde canlı pigmentler üreten 700'den fazla bileşikten oluşan bir grup olan karotenoidlerdir. Karotenoid açısından zengin gıdaların diyete alınması, maküler dejenerasyon, kardiyovasküler hastalık ve kanser dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. 

Avokado, bol miktarda karotenoid lutein ve zeaksantin içerir ve bir bilimsel üniversite çalışması, insanların besleyici yönü zengin bir salatayı avokado ile yediklerinde, avakadosuz yediklerine göre vücudun üç ila beş kat daha fazla karotenoid emdiğini keşfetti. 

Avokado Besin Değerleri

1 avokado başına 
Glisemik indeks: yok 
Glisemik yük: yok 
Bakır (günlük değerin% 33'ü)
Potasyum (günlük değerin% 28'i) 
E vitamini (günlük değerin% 21'i) 
K Vitamini (günlük değerin% 53'ü) 
B vitamini folatı (günlük değerin% 41'i)
Pantotenik asit veya B5 (günlük değerin% 28'i) 
B6 (günlük değerin% 26'sı) 
Lif: 13,5 gr (günlük değerin% 54'ünü sağlar.) dahil olmak üzere birçok besin maddesinin mükemmel bir kaynağıdır. 

Avokado Nasıl Seçilir?

Boyutlarına göre ağır ve çürükler veya koyu batık noktalar bulunmayan avokadoları arayın. Onları salladığınızda çınlayanlardan kaçının, çünkü bu onların aşırı olgunlaştığı ve çekirdeğin etinden uzaklaştığı anlamına gelir. 

Avokado Nasıl Olgunlaştırılır?

Bir avokado olgunlaştığında, kabuğu parlak yeşilden koyu kahverengi yeşile veya neredeyse siyaha dönecek ve yüzeyi hafiften yumuşamaya başlayacaktır. Avokado, oda sıcaklığında yaklaşık beş ila yedi gün içinde olgunlaşacaktır. İşlemi hızlandırmak için, avokadoların ürettiği etilen gazını hapsedecek bir kağıt torbaya koyun ve daha fazla etilen gazı üretmek için bir muz veya bir elma ekleyin. 

Avokado Nasıl Saklanır?

Avokadolar olgunlaştıktan sonra iki ila üç gün buzdolabında taze şekilde saklanabilir ancak iki gün içinde yemek en iyisidir. Bu süre aşılırsa eğer avokadolar lezzetini kaybedecek ve kahverengiye dönmeye başlayacaktır. 

Avokadoyu daha uzun süre saklamak için dondurulabilirsiniz. Kabuğu ve çekirdeği çıkarın ve avokadoyu 1/2 çay kaşığı limon veya limon suyuyla püre haline getirin. Beş aya kadar hava geçirmez bir kapta bu avokado püresini taze olarak saklayabilirsiniz. Ancak avokado dilimleri olarak buzluğa atarsanız maalesef tadı değişecek ve tazeliğini kaybedecektir.

Avokado İle İlgili İlginç Bir Bilgi !

Muza benzer şekilde, avokado da iklimsel bir meyvedir, yani ağaçta olgunlaşır, ancak sadece toplandıktan sonra olgunlaşır. Yani hiçbir avokado ağaçtayken yemeye hazır halde değildir. Buda ister istemez ilk avokado yiyen insanlar bu süreci nasıl geçirdiler diye insan düşünmeden edemiyor.😊

Avokado kilo yapar mı? diye araştırma yaparken mükemmel ve bilgi verici birkaç videoya rastladım arkadaşlar. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Bir Ay Boyunca Her Gün Avokado Yerseniz Ne Olur?


AVOKADO NASIL YENİR?


Avokado Maskesi Nasıl Yapılır?


Evet avokadoyu seven arkadaşlar, bugün sizler için avokado zayıflatır mı? Yoksa kilo mu aldırır? Diyette avokado ne kadar yenir? Bu konular ile ilgili bilgiler vermeye çalıştım. Sizlerde her ne kadar saçma olsa da avokado diyeti gibi şeyler denediyseniz yada kilo vermek için avokado yemek gibi işler yaptıysanız eğer lütfen tecrübelerinizi benimle paylaşın.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Yorumlar

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?